Місто Долина

Фотохроніки

Гімн Долини

Прапор Долини

Герб Долини

Кількість рад, що об’єдналися: 18 (21 село)

Малотур’янська, Солуківська (Солуків, Діброва, Якубів), Грабівська, (Грабів, Крива), Лоп’янська, Белеївська, Великотур’янська, Геринська, Гошівська, Княжолуцька, Надіївська, Новичківська, Оболонська, Підберезька, Рахинянська, Тростянецька (Тростянець, Слобода-Долинська), Тяпчанська, Яворівська сільські ради.

Площа об’єднаної територіальної громади: 372.6 км 2
Чисельність населення громади: 48976
Міське населення: 20716
Сільське населення: 28260

Характеристика населеного пункту

Регіон: Івано-Франківська область
Район: Калуський район
Громада: Долинська громада
Засноване: 979 р.
Магдебурзьке право: 1525 р.
Населення: 20 619 (01.01.2017)
Площа: 20,22 км.кв. км²
Густота населення: 766,520 осіб/км²
Поштові індекси: 77500
Телефонний код: +380-3477
Координати: 48°58′51″ пн. ш. 24°00′09″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 373 м
Водойма: Долинське Озеро.
Річки: Тур’янка, Саджава, Сівка
День міста – остання неділя серпня

Місто Долина розташоване за 58 км від обласного центру.

Умовно місто ділять на декілька частин: Стара Долина, Брочків, Городок.

Головною вулицею старої Долини є вулиця Шептицького. Саме на ній знаходяться найстаріші історичні будівлі міста. На центральній площі старої частини Долини знаходиться меморіал загиблих у роки другої світової війни.

У старовинних будинках функціонують сучасні установи, зокрема: найстарший навчальний заклад – гімназія №1, відділення РАЦСу, військкомат, дитяча лікарня та Народний дім.

Багатою є духовна спадщина старої Долини, адже тут розташовані найстаріші храми міста: римо-католицький Костел Різдва Діви Марії (1835 р.) та греко-католицька церква Різдва Пресвятої Богородиці (1896-1904), яку освячував митрополит Андрей Шептицький. Історичною пам’яткою є також і будівля колишньої синагоги (тепер – дому молитви) на вул. Шептицького.

Перлиною старої Долини колись був сільзавод, який сьогодні знаходиться в напівзруйнованому стані. Протягом тисячоліть долинська сіль була місцевим білим золотом – основним джерелом доходів місцевого населення.

Окрасою Долини є міський став, паралельно якому проходить дорога державного значення, яка є транспортною артерією між новою і старою Долиною. Ця частина міста потопає у зелені садів. Якраз навпроти височіє будівля лікарні, а на пагорбі – Собор Успення Пресвятої Богородиці. В західній частині ставу знаходиться міський парк, який активно розвивається як відпочинковий центр для мешканців міста та його гостей.

Брочків – нова частина Долини, збудована переважно після 1950-х років – в період активної розбудови нафтогазового комплексу на її околицях. Зараз це найбільша частина міста, його діловий, соціально-економічний і культурний центр.

Всіх, хто в’їжджає у нову Долину, зустрічає ангел-охоронець міста – величний монумент «Борцям за Українську державу 988-1991», збудований за кошти відомих меценатів Тетяни і Омеляна Антоновичів. Кільцева розв’язка в цій частині міста є перетином стратегічних автошляхів, які з’єднують Львів, Івано-Франківськ та Закарпаття.

Головними вулицями нової частини міста є проспект Незалежності та вулиця Грушевського, центральною площею – майдан біля пам’ятника першому Президенту Михайлові Грушевському. Позаду монументу знаходиться затишна Медова алея – одне з улюблених місць відпочинку долинян, де проводяться фестивальні та розважальні заходи. Алея та пам’ятник Грушевському зазнали комплексної реставрації у 2016 році, в рамках якої було збудовано сучасний пішохідний фонтан, покращено доступність площі для усіх категорій користувачів, влаштовано нове декоративне озеленення. Поруч знаходиться Будинок культури. Ця частина міста відрізняється високим рівнем благоустрою та озеленення.

Поруч із адмінбудинком, на вулиці Чорновола, розташовується унікальний краєзнавчий музей “Бойківщина” Тетяни і Омеляна Антоновичів – перший музей, присвячений самобутньому культурному надбанню Бойківського краю. Серед матеріалів експозиції — цікаві археологічні знахідки, знаряддя праці та побуту минулих часів, бойківський одяг і вишивка. У музеї є документи, що висвітлюють різні події з історії краю, стародруки, видані в Україні, твори образотворчого українського і народного мистецтва, а також твори сакрального мистецтва.

Багаторічними є традиції у сфері культурно-мистецького життя міста. На сьогодні у місті творять багато висококласних професійних та аматорських колективів і виконавців.

В серпні 2014 року в рамках святкування Дня міста Долина та з нагоди 100-річного ювілею урочисто відкрито пам’ятники Омеляну і Тетяні Антоновичам та Кардиналу Мирославу Івану Любачівському. Варто зазначити, що пам’ятники ювілярам – перші, які збудовані в Україні та світі. Обидва виготовлені з бронзи. На їх спорудження залучено внески громади, благодійників та меценатів. Авторами і виконавцями обох пам’ятників є уродженці нашого краю Василь Заляско та Руслан Романишин.

До 150-річного ювілею Митрополита Андрея Шептицького відкрито алею, названу його іменем. Розташована вона на вулиці Пачовського. Протяжність алеї 100 метрів, площа замощення – понад 500 метрів квадратних. Відкриття алеї відбулось 28 липня 2015 року напередодні дня народження Митрополита.

День незалежності України у 2015 році місто відзначило ще однією важливою подією: урочистим відкриттям Алеї пам’яті Героїв Небесної Сотні та Героїв Майдану і освяченням наріжного каменя. 21 листопада 2018 року відбулося урочисте відкриття пам’ятного знака Героям Небесної сотні, що увінчує присвячену Героям Майдану пам’ять у камені, криці й серцях.

На околицях Долини можна знайти безліч місць для активного та традиційного відпочинку.

Історія
Заснування міста

Місто засновано в 979 році, коли було відкрито соляні джерела на цій території. Історію описали отець Теокліст в 1112 році та інженер Фелікс П’єстрак в 1900-х роках, який досліджував долинське солеваріння. В історії сказано, що в цьому регіоні панував князь Андрійович, його пастухи випасали в горах овець. Одного разу вівці попрямували до долини, де був по́тік. Спинити їх було неможливо, тому пастухи помчали за ними і натрапили на «білі» береги потоку, які були вкриті сіллю. Після повернення додому із великими запасами солі пастухи князя забули дорогу до долини і були змушені довго її шукати разом із князем Андрійовичом та князем Ратіллою. Після пожертви п’яти топок солі та сорока овець богу Перуну вони знову змогли віднайти джерела і так почалося солеваріння на Долинщині.

Документальні згадки про Долину відносяться до 1403 року.

XV—XVII століття

XVIII—XIX століття

ХХ—XXI століття

Перша світова війна

ЗУНР

Друга світова війна

Період відновлення Незалежності

У вересні 1990 року в Долині було повалено пам’ятник Леніну. Організаторами були Петро Січко та Степан Полюляк. Натомість долиняни першими в незалежній Україні встановили пам’ятник Михайлові Грушевському

18 грудня 2016 року у місті Долина відбулося благословення храму УГКЦ Святого апостола Андрія Первозванного, освячений 28 травня 2017-го[12].

У 2017 році на Міжнародному саміті мерів місто отримало нагороду премії Smart Cities Ukraine 2017 в номінації «Cleantech-рішення та енергоефективність».

Долина — єдине місто в Україні, яке отримало європейський сертифікат енергоефективного менеджменту.

За понад 10 років у Долині утеплили всі заклади бюджетної сфери міста, більше 30 % житлових будинків, що є найвищим показником в Україні, модернізували вуличне освітлення, відмовилися від централізованого опалення, а понад 60 % великих котелень перевели на альтернативні види палива.

Головні пріоритети

Промисловість та економіка

Основу промислового комплексу становить нафтогазова промисловість, зокрема підприємства структурні одиниці ВАТ «Укрнафта».

Долина завжди була містом працьовитих людей. Із прадавніх часів тут добували сіль, займались різними народними промислами. На сьогодні основним сектором промисловості міста є нафтогазовий комплекс, що складається із виробничих потужностей НГВУ “Долинанафтогаз”, газопереробного заводу та тампонажного управління. Крім того, в місті діють декілька підприємств легкої та харчової промисловості, добре розвинуте приватне підприємництво. Стратегічним пріоритетом міста є розбудова нової промислової зони, яка повинна в майбутньому стати місцем розташування нових високотехнологічних та екологічно безпечних виробничих потужностей.

Науковці підтвердили, що на Долинщині нафтовидобуток може продовжуватись і надалі. Крім того, є структури і ділянки, де на сьогоднішній день можна відкрити нові родовища нафти і газу як на невеликих глибинах, так і на великих. Зокрема на двох структурах в Долинському районі оціночні запаси на глибинах 5—6,5 кілометрів — понад 100 мільйонів тонн нафти. Окрім того, є великі перспективи з видобутку газу. За підрахунками, у нижньокрейдових відкладах у підніжжі скибових Карпат є запас понад 100 мільярдів метрів кубічних газу. Але для цього необхідно застосовувати дороговартісні надсучасні технології видобутку.

Сіль
Легка промисловість

Міста-побратими

Польща Гродзиськ-Великопольський

Польща Немодлін

Україна Новоград-Волинський

Україна Рубіжне

Молдова Орхей

США Прерія Вілидж

Румунія Тиргу-Лепуш

Відомі люди

Почесні громадяни Долини

Уродженці

Пов’язані з Долиною

Розклад руху