Нагадуємо, що триває кампанія декларування за 2021-2022 роки, яка завершиться до 31 січня 2024 року.
У Базі знань НАЗК систематизовано найпоширеніші питання, які виникають у декларантів під час заповнення декларацій.
Ухвалений Верховною Радою України Закон № 3384-ІХ, яким відновлено декларування, вніс низку змін до правил та строків подання декларацій.
Зокрема, зміни стосуються подання виправленої декларації. Відтепер, якщо ви виявили помилку у вже поданій декларації, подати виправлену можливо впродовж 30 днів після подання декларації, проте лише один раз.
Є категорії осіб, до яких відтерміновано обов'язок подачі декларацій. Сюди належать:
- військовослужбовці ЗСУ, Державної прикордонної служби, Держспецзв’язку, Управління державної охорони та інших військових формувань, поліцейських особливого призначення, які залучені до ведення бойових дій;
- особи, які проходять службу на умовах державної таємниці і розкриття даних про яких зашкодить здійсненню ними цієї служби;
- особи, які для здійснення повноважень перебувають у зоні проведення активних бойових дій, перебувають на тимчасово окупованих територіях;
- особи, які є полоненими та інтернованими, хто перебуває на лікуванні та реабілітації після поранення або контузії у зв'язку із несенням військової служби і виконанням повноважень;
- члени сімей всіх цих названих категорій осіб.
Зверніть увагу!
Декларації все ж доведеться подати особам, які проходять військову службу на посадах міністрів, керівників ЦОВВ, місцевих органів влади, на посадах в апаратах міністерств, ВЛК, ТЦК, беруть участь у закупівлях у сфері оборони або відряджені на такі посади.
ЯКІ ЗМІНИ У ПОДАННІ ДЕКЛАРАЦІЙ
Не потрібно буде вносити відомості про номери рахунків. Кожен декларант, який захоче подати декларації сьогодні-завтра і на майбутнє, до зміни самої форми технічно зможе подати декларації без таких даних.
Декларант, члени сім'ї якого проживають за кордоном, можуть не зазначати повну адресу місця проживання – треба тільки країну та регіон.
Через війну багато хто був змушений залишити свої домівки поспіхом, втративши документи. НАЗК запровадило в Реєстрі декларацій спеціальну функцію – «Дані для декларації». Це ще одна можливість спростити процес декларування, полегшити пошук даних та уникнути помилок, які декларанти могли зробити в попередніх деклараціях.
Це зазначено в положеннях підп. 3 п. 2 розд. ІІ Порядку № 449/21 від 23.07.2021.
Станом на зараз це може стосуватись кандидатських декларацій за 2021–2022 роки, але точно не стосуватиметься таких декларацій за 2023 рік, зауважують у НАЗК.
- Наприклад, особа стала суб’єктом декларування в період з 01.01.2023 до 31.03.2023 включно. Якби декларування не було призупинено, вона перед призначенням подала б кандидатську декларацію за 2022 рік, а до 31.03.2023 включно – також щорічну декларацію, теж за 2022 рік. Після відновлення декларування (12.10.2023) всі, хто у 2022-2023 роках не подав декларації, зобов’язані подати їх не пізніше за 31.01.2024. Однак з огляду на вищезазначене положення Порядку № 449/21 такий новопризначений декларант може подати лише щорічну декларацію за 2022 рік і не подавати кандидатську за такий самий звітний період.
Варто пам’ятати, що у випадку переведення суб’єкта декларування на іншу посаду декларація при звільненні не подається. Звільнення за переведенням або у разі, якщо особа стала переможцем конкурсу і через це звільнилася з посади в одному органі й упродовж 30 календарних днів прийнята на посаду, яка також вимагає подання декларації, не вважається припиненням діяльності. У таких ситуаціях обов’язку подати декларацію при звільненні немає. Якщо ви звільнилися після набрання чинності законом, тобто з 12 жовтня 2023 року або пізніше, то ви маєте подати декларацію при звільненні протягом 30 календарних днів із дня припинення відповідної діяльності.
Для декларантів повернувся обов’язок подавати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані (ПСЗ) разом із відновленням декларування. Утім, є деякі особливості.
За загальним правилом ПСЗ, підстави для подання якого виникли з 12 жовтня 2023 року, подається протягом 10 днів з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення разового видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (далі – ПМ) (134 200 грн у 2023 році).
Водночас закон звільняє всіх суб’єктів декларування від обов’язку подання ПСЗ, підстави для подання яких виникли в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно. Тобто якщо декларант придбав дороге майно (наприклад, нерухомість), отримав дохід чи здійснив інші разові видатки розміром понад 50 ПМ у вищезазначений період, то йому не потрібно подавати ПСЗ.
Також ПСЗ не подається декларантами, які під час повномасштабної війни (до моменту скасування або припинення дії воєнного стану) займаються волонтерською діяльністю, що підпадає під дію пункту 2-3 розділу XIII “Прикінцеві положення” згаданого закону.
Наприклад, якщо в період дії воєнного стану декларанту, який збирав/збирає кошти на підтримку ЗСУ, одноразово надходили кошти, розмір яких перевищував 50 ПМ і які згодом у повному обсязі були передані ним на підтримку ЗСУ (за наявності підтвердження використання коштів), то про такі надходження особа не подає ПСЗ.
Крім того, додаткові підстави для звільнення від подання ПСЗ мають такі окремі категорії декларантів:
- військовослужбовці та поліцейські поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій (крім військових топпосадовців, військових ТЦК СП, ВЛК, ЛКК, військових, які залучені до державних закупівель в оборонній сфері тощо);
- особи, які для здійснення службових повноважень на постійній основі перебувають на територіях, на яких ведуться активні бойові дії;
- особи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях;
- полонені, інтерновані тощо;
- члени сімей зазначених категорій декларантів.
Вищезазначені декларанти не подають ПСЗ, якщо вони отримали дохід, здійснили видаток або придбали майна вартістю 50 ПМ і більше в період з 24 лютого 2022 року до настання їх спеціального строку. Йдеться про завершення воєнного стану, звільнення зі служби, виїзд з окупованих територій, зони бойових дій тощо. Для кожної особи цей строк є індивідуальним і визначений в чч. 7–14 ст. 45 Закону України “Про запобігання корупції”. Уже починаючи з наступного дня після настання цього спеціального строку декларант подає ПСЗ за загальними правилами, тобто протягом 10 днів із моменту виникнення підстави для такого подання.
Зберігайте відеоінструкції щодо заповнення розділів декларації та подайте її без помилок.
- Розділ 1: Вид декларації та звітний період
- Розділ 2.1: Інформація про суб’єкта декларування
- Розділ 2.2: Інформація про членів сім’ї суб’єкта декларування
- Розділ 3: Об’єкти нерухомості
- Розділ 4: Об’єкти незавершеного будівництва
- Розділ 5: Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)
- Розділ 6: Цінне рухоме майно-транспортні засоби
- Розділ 7: Цінні папери
- Розділ 8: Корпоративні права
- Розділ 9: Юридичні особи, трасти або інші подібні правові утворення, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї
- Розділ 10: Нематеріальні активи
- Розділ 11: Доходи, у тому числі подарунки
- Розділ 12: Грошові активи
- Розділ 12.1: Банківські рахунки та фінансові установи
- Розділ 13: Фінансові зобов’язання
- Розділ 14: Видатки та правочини суб’єкта декларування
- Розділ 15: Робота за сумісництвом суб’єкта декларування
- Розділ 16: Входження суб’єкта декларування до керівних, ревізійних чи наглядових органів організацій
Подавайте свої декларації вчасно та без помилок!