Касовий апарат. Термінал

Застосування РРО/ПРРО у 2024 році стосується практично всіх ФОП та юридичних осіб, що працюють у сфері роздрібної торгівлі, послуг населенню та громадського харчування та приймають оплати готівкою чи платіжними картами.

ВАЖЛИВО За невикористання РРО/ПРРО передбачені штрафи!

ПЕРЕЛІК СУБ'ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ, ЯКІ ЗОБОВ'ЯЗАНІ ЗАСТОСОВУВАТИ РРО/ПРРО/КАСОВІ АПАРАТИ В 2024 РОЦІ:

1

ЮО та ФОП, що працюють в сфері роздрібної торгівлі, послуг населенню, громадського харчування

Якщо суб'єкт господарювання приймає від населення оплати готівкою, особистими платіжними картками, жетонами тощо – він має використовувати РРО/ПРРО, а покупцеві повинен видавати фіскальний чек в місці здійснення розрахункової операції.

Організаційна форма: ТОВ, АТ, ФОП платники єдиного податку 2, 3 груп.

Тип бізнесу: супермаркети, мінімаркети, магазини продуктів харчування, господарських товарів та одягу, кафе, ресторани, заклади сфери обслуговування, платна медицина тощо.

2

Електронна комерція

При продажу товарів через Інтернет-ресурси, в т.ч. із застосуванням систем дистанційної оплати, продавець має реєструвати операцію на РРО/ПРРО та надавати покупцю фіскальний чек. Виключенням є лише продаж послуг, що не передбачають контакту продавця та покупця (хостинг, доступ до веб-ресурсів тощо), та сплачуються онлайн через дистанційні системи електронної оплати.

Тип бізнесу: інтернет-магазини, портали, точки видачі інтернет-магазинів тощо.

3

При прийомі оплат для подальшої передачі кур'єрами та поштовими відділеннями

Якщо кур'єр поштової служби, служби доставки або іншого сервісу приймає оплати для подальшої передачі продавцю у відділенні або при доставці (в т.ч. післяплатою) — він повинен використовувати РРО/ПРРО та видавати клієнту фіскальний чек на отримані гроші. Те ж стосується випадків, коли товар сплачується у поштовому відділенні накладом.

Тип бізнесу: служби доставки товарів, їжі тощо, поштові відділення.

4

Автомати самообслуговування та ПТКС (програмно-технічні комплекси самообслуговування)

Автомати самообслуговування, які приймають оплати готівкою або особистими платіжними картами (крім банківських терміналів), повинні проводити свої операції через РРО/ПРРО.

Тип бізнесу: водомати, паркомати, вендингові апарати, термінали поповнення, кавові автомати самообслуговування тощо.

ВАЖЛИВО

З 1 січня 2022 р. стали обов'язковими РРО/ПРРО/касові апарати для ФОП 2 групи, 3 групи платників єдиного податку, що працюють в сфері роздрібної торгівлі, послуг, громадського харчування тощо. Штрафи за порушення щодо РРО були призупинені на початку повномасштабного вторгнення та повернуті з 1 жовтня 2023 року.

ВИНЯТКИ

Для окремих категорій підприємців діє звільнення від застосування РРО/ПРРО (дивіться список нижче). Також використання РРО/ПРРО не потрібне, якщо діяльність юридичної особи чи ФОП не передбачає розрахунків з населенням готівкою або особистими платіжними картками (наприклад, клієнтами є виключно інші ФОП чи ТОВ).

ПЕРЕЛІК СУБ'ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ, ЯКІ ЗВІЛЬНЕНІ ВІД ЗАСТОСУВАННЯ РРО/ПРРО:

1

ФОП платники єдиного податку 1 групи, в т.ч. ті, хто здійснює торгівлю за готівку на ринках

При торгівлі на ринках за готівку РРО/ПРРО може не застосовуватися, крім тих ФОП, що реалізують так звані ризиковані групи товарів: "складні побутові товари, що підлягають гарантійному обслуговуванню", ліки та товари медичного призначення, ювелірні вироби з дорогоцінного та напівдорогоцінного каменю, підакцизні товари (алкоголь, тютюнові вироби) тощо.

2

ФОП 2 групи, 3 групи, що працюють в сільській місцевості, крім тих, хто продає ризикові групи товарів або має обіг більше 167 МЗП

"Звільнення" від ПРРО/РРО не розповсюджується на ФОП, що реалізують також ризикові групи товарів (див. п.1) та підакцизні товари, здійснюють дистанційну торгівлю, в т.ч. через Інтернет або перевищили обіг у 167 мінімальних зарплат.

3

Окремі групи підприємців та юридичних осіб згідно законодавства

Дозволяється не використовувати РРО/ПРРО при деяких видах діяльності, зазначених у Статті 9 «Закону України «Про РРО», а також в окремому Переліку, затвердженому Кабінетом Міністрів.

Можна не використовувати РРО, якщо сплата приймається виключно через оплату банківських рахунків або коли оплати приймає лише сторонній перевізник/кур'єр, а продавець отримує гроші вже від нього як юридична особа чи ФОП.