Дезінфектологічні аспекти в діяльності перукарень та салонів краси

Перукарні та салони краси надають послуги, які повинні бути не лише якісні, але й безпечні для здоров'я. При порушенні вимог нормативних документів перукарські послуги можуть призвести до зараження ВІЛ/СНІД, гепатитом, стафілококовими інфекціями, грибковими захворюваннями шкіри, волосся та нігтів, педикульозом та ін.

Вимоги до дезінфекційного та стерилізаційного режимів, правила особистої гігієни та гігієни праці перукарів, а також нормативи чинників внутрішнього середовища перукарень встановлюють Державні санітарні правила і норми для перукарень різних типів ДСПіН 2.2.2.022-99.

Перед процедурами з кожним новим відвідувачем майстер повинен вимити руки з милом, нігті повинні бути чистими.

Персонал повинен мати необхідну кількість комплектів інструментів для почергового їхнього знезаражування та стерилізації, але не менше 2-х, мати запас білизни в кількості, достатній для забезпечення безперервної роботи та індивідуального використання.

Для проведення стерилізаційної обробки перукарня повинна бути забезпечена стерилізатором, який дозволений до застосування Міністерством охорони здоров'я України, чи (та) засобами, призначеними для стерилізації інструментарію. Після монтажу, ремонту та періодично в процесі експлуатації необхідно проводити контроль якості роботи стерилізаторів.

Для дезінфекції приміщень та інструментарію дозволяється використання дезінфекційних засобів, які мають позитивний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи, відповідно до методичних вказівок з їх застосування.

Інструменти після кожного використання підлягають обов'язковому знезаражуванню дезінфектантами, очищенню та наступній стерилізації. Для цього:

а) ножиці після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати, промивати проточною водою та стерилізувати;

б) інструменти та предмети з пластичних мас - щітки, гребені після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати та стерилізувати. Рекомендується застосування засобів, призначених для дезінфекції і стерилізації виробів з пластмаси;

в) інструменти для манікюру після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати, промивати проточною водою та стерилізувати;

г) електричні машинки - після використання ріжучу частину необхідно дезінфікувати, механічно очищати та стерилізувати, корпус протирати дезінфекційним розчином;

д) затискачі та бігуді - після використання обробляються дезінфекційним розчином, механічно очищаються, миються теплою водою після кожного клієнта;

е) змінні насадки для обладнання в косметологічних та педикюрних кабінетах після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати та стерилізувати;

ж) інструментарій для нанесення гриму, макіяжу після кожного клієнта необхідно дезінфікувати, механічно очищати і стерилізувати;

з) кушетки для масажу перед обслуговуванням наступного клієнта повинні накриватися чистим простирадлом, що не використовувалося;

і) інструментарій для виконання татуажу та перманентного макіяжу, які повинні проводитися лише в косметологічних кабінетах, після використання необхідно дезінфікувати, промивати проточною водою, механічно очищати та стерилізувати.

Для зберігання стерильних виробів використовують УФ-камери, стерилізаційні коробки (бікси), пакувальні матеріали з бязі, крафт-паперу тощо. Термін збереження стерильності виробів, які простерилізовані в стерилізаційних коробках без фільтрів, у подвійному упакуванні з бязі та крафт-папері тощо - 3 доби, у стерилізаційних коробках з фільтром - 20 діб. Використання стерильних виробів, які зберігаються в УФ-камері допускається на протязі зміни, після чого матеріал повинен бути перестерилізованим.

Щітки, гребені, затискачі, бігуді тощо повинні зберігатися в спеціально відведеному місці або особистій шафі майстра.

Вилучення відстриженого волосся з шиї та обличчя клієнта виконується одноразовими ватними тампонами, щіткою або пензлем. Пензлі, щітки необхідно дезінфікувати, очищати механічно та стерилізувати.

Прання використаної білизни проводиться у пральнях або у перукарні за наявності спеціально відведених місць у підсобних приміщеннях, обов'язково слід додавати дезінфектанти після закінчення циклу кип'ятіння (згідно інструкції).

При підозрі на інфекційні шкіряні захворювання у відвідувачів із зміною шкіряного покрову (висипання, плями, злущування та ін.), нігтів, волосся майстер має право обслуговувати клієнта після подання документа з відповідної лікувальної медичної установи щодо незаразності захворювання.

Всі приміщення перукарні до початку або після закінчення роботи підлягають щоденному ретельному вологому прибиранню з застосуванням дезінфектантів. Протягом робочого дня проводиться дезінфекція та поточне прибирання поверхонь, до яких дотикаються відвідувачі (ручки дверей, ручки крісел, раковини для миття волосся, полиці робочих місць і т. ін.). Раз в місяць перукарня закривається на одну зміну для проведення дезінфекції та загального прибирання всіх приміщень.

Загальне мікробне забруднення повітря приміщень перукарні повинно бути не вище 4000 колоній/м3 бактерій, 50 колоній/м3 представників гемолітичної кокової мікрофлори. У змивах з робочих поверхонь обладнання, одягу та рук персоналу бактерій групи кишкової палички не повинно бути.

Забруднення поверхонь меблів, одягу персоналу, інструментів, різних видів білизни багаторазового використання різноманітними видами пилових кліщів (сімейств пірогліфід (Pyroglyphidae), гліцифагід (Glycyphagidae), хелітід (Cheyletidae), акарід (Acaridae), особливо такими алергенними представниками сімейства пірогліфід як Dermatophagoides pteronissinus, D. farinae), не повинно перевищувати кількості 20 екз. на 1 кв.м. На робочому інструменті та інвентарі не повинні виявлятися кліщі виду Demodex та патогенні мікроорганізми.

Наявність у перукарні комах та гризунів не допускається.

Отже, при виборі перукарні чи салону краси зверніть увагу на наступне:

- чистоту в приміщеннях та одягу майстрів;

- наявність результатів лабораторного контролю повітря та змивів з об’єктів внутрішнього середовища перукарні;

- перед обслуговуванням кожного відвідувача майстер повинен вимити руки, провести візуальний огляд волосся, нігтів, ділянок шкірного покриву (забороняється обслуговування клієнтів з відкритими ранами та мікротравмами, зі змінами шкірного покриву, нігтів і волосся);

- для роботи з кожним клієнтом майстер повинен використовувати стерильний інструментарій, після обслуговування кожного клієнта повинна проводитися дезінфекція відпрацьованого інструментарію;

- якщо майстер замість проведення дезінфекції, очищення та стерилізації протирає інструменти – застановіться на безпечності їх використання, попросіть показати та розповісти, як відбувається обробка інструменту, з'ясуйте, чи наявний стерилізатор та як зберігаються вже оброблені інструменти;

- використані серветки та інструменти повинні бути прибрані до того, як ви сядете в крісло салону; робочий стіл, ванночка для рук, ванна для педикюру повинні бути вимиті;

- одноразові інструменти повинні бути використані тільки один раз;

- білизна повинна бути чиста, якщо ви бачите якусь пляму на серветці, попросіть її замінити.

Користуйтесь послугами лише тих салонів, які в своїй діяльності дотримуються вимог санітарних норм і правил та будьте здорові!!!

Начальник Долинського відділу

Калуського районного відділу

ДУ «Івано – Франківський обласний

центр контролю та профілактики хвороб

Міністерства охорони здоров’я України» Юліана КОНИК

Новини
🌾 Підтримка аграріїв Долинської громади 🚜
21.11.2024 22:12
🌾 Підтримка аграріїв Долинської громади 🚜 20 листопада 2024 року на засіданні комісії з використання коштів міського бюджету на отримання дотації фізичним особам за утримання трьох і більше голів…
Міжнародний день відмови від куріння: найкраще рішення для вашого здоровʼя – припинити курити прямо сьогодні
21.11.2024 22:10
Щорічно у третій четвер листопада світ відзначає Міжнародний день відмови від куріння – і це той самий момент, щоб привернути увагу громадськості й влади до загроз тютюнової епідемії, заявити про…
До Долинської громади завітали гості з Поляницької та Букачівської громад – голови громад та працівники апаратів рад
20.11.2024 15:49
Міський голова Іван ДИРІВ презентував нашу громаду, розповівши про успішні проєкти, реалізацію міжнародних програм та плани на майбутнє Особливу увагу гості звернули на галузь енергоефективності,…