В Україні триває обов’язковий перехід усіх операторів ринку харчових продуктів (у тому числі закладів освіти) на систему управління безпечністю харчових продуктів – НАССР.
НACCP – Hazard Analysis Critical Control Points – система аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках – міжнародно визнаний метод виявлення та управління ризиками, пов’язаними із безпечністю харчових продуктів. Це система управління, в якій безпечність харчових продуктів досягається шляхом аналізу та контролю небезпечних факторів біологічного, хімічного та фізичного походження, починаючи від сировини до обігу та споживання готової продукції.
Введення НАССР необхідне для зниження ризиків, які пов’язані з харчовими отруєннями споживачів, для удосконалення харчових продуктів та процесів їх виробництва, а не тільки для дотримання вимог законодавства.
Система НАССР стосується тільки безпечності харчових продуктів і не стосується їх якості.
Зазвичай, першими питаннями, що їх задають собі підприємства, що збираються впровадити НАССР, є:
- Чи обов’язкове впровадження НАССР?
- Який термін впровадження НАССР у відповідності до законодавства?
- Які є штрафні санкції за відсутність НАССР на підприємстві?
Одразу зазначимо, що впровадження НАССР на підприємствах харчової галузі – обов’язкове.
Термін впровадження НАССР
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів» в Україні набувають чинності норми, що передбачають впровадження системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР):
- з 09.2017 р. – на молокозаводах, бійнях та підприємствах (крім малих потужностей) з переробки та виробництва м’яса, тобто харчових продуктів, у складі яких є неперероблені інгредієнти тваринного походження;
- з 09.2018 р. – на кондитерських фабриках, хлібозаводах, підприємствах (крім малих потужностей) з переробки й виробництва фруктової та овочевої продукції та іншої готової продукції, у складі якої відсутні неперероблені інгредієнти тваринного походження;
- з 09.2019 р. – на малих потужностях.
Підприємство відноситься до малої потужності, якщо воно сукупно відповідає наступним критеріям:
- постачає харчові продукти кінцевому споживачу;
- має не більше 10 осіб робочого персоналу;
- займає площу не більше ніж 400 м2;
або не постачає продукти харчування кінцевому споживачу і має не більше 5 осіб робочого персоналу.
Отже, впровадження системи НАССР передбачено у декілька етапів протягом трьох років. Перші два етапи уже завершені, та розпочатий завершальний – для малих потужностей. Тому не зволікайте, а вже зараз розпочинайте розробку та впровадження системи НАССР на своєму підприємстві.
Відповідальність за відсутність впровадженої НАССР
Відповідно до статті 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» у разі невиконання обов’язку щодо впровадження на потужностях постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, на оператора ринку буде накладено штраф у розмірі:
- на юридичних осіб – 30 мінімальних заробітних плат;
- на фізичних осіб–підприємців – 15 мінімальних заробітних плат.
Отже, відповідно до українського законодавства, якщо оператор ринку несерйозно поставився до вимоги впровадження HACCP, його чекають штрафні санкції та є загроза зупинення роботи потужності.
З повагою Долинський відділ Калуського
районного управлінняГоловного управління
Держпродспоживслужби
в Івано-Франківській області