Долинський Фестиваль гумору  очима гостей

Чому відомі карикатуристи Європи збираються в маленькому містечку Прикарпаття та чим місцевий мед краще від придніпровського, з’ясовував кореспондент «ЗС»

Долина на три дні стала столицею світового гумору

Оцінювання медових кондитерських виробівПеребуваючи у відпустці у Львівській області не полінувався і поїхав в сусідню Франківську, де проходив Міжнародний фестиваль гумору і сатири «Весела копиця», а також медовий регіональний фестиваль «Долина Органік Фест». Ідея проведення заходу належить голові Долинської міської ОТГ Володимиру Гаразду. Це стало можливим і завдяки перемозі міської ради у щорічному Всеукраїнському конкурсі культурно-мистецьких проектів «Малі міста – великі враження», який вже другий рік поспіль реалізує Асоціація міст України та Український центр культурних досліджень.

Як розповів голова Асоціації карикатуристів України Костянтин Казанчев з міста Києва,уже два роки поспіль вони проводять в Долині конкурс карикатур. До того ж, захід розширюється. Якщо в минулому році в ньому брало участь 46 країн світу, то в цьому вже 51. Так, на ІІ Міжнародний конкурс сатиричного рисунку «Джмелик», який є одним із компонентів фесту, надійшло 910 робіт із 51 країни світу, у тому числі й дитячі малюнки.

А на фінальний акорд конкурсу в містечко на Прикарпатті змогли приїхати художники з 10 європейських країн: серби, словенці, поляки, французи, угорці, австрійці, хортвати, болгари, турки, білоруси та румуни. Костянтин Казанчев вважає, що це подія світового рівня і, як показує практика, такі конкурси проходять саме в невеликих містах Європи.

Медовий мурал по проспекту НезалежностіВиставка і Долині проходила протягом трьох днів, картинки художників-карикатуристів були виставлені на благодійний аукціон. Місцеві жителі та гості міста побачили малюнки різноманітної тематики, багато з них були про бджіл, мед та екологію. Потім художники вийшли на площу проспекту Незалежності і малювали карикатури і дружні шаржі на перехожих. Працювали з дітьми місцевої художньої школи, які із задоволенням переймали досвід іменитих митців. Також для жителів та гостей міста протягом цих днів проводилась гумористична олімпіада, відкриття муралу «Джмелик», кулінарний конкурс різних медових виробів, гала-концерт за участі відомих гумористів та інші розваги.

Мені вдалося поспілкуватись і з відомим карикатуристом із Болгарії Івайло Цвєтковим, який вже мав кілька персональних виставок в Європі і от вперше привіз свої роботи до України, від чого був дуже щасливий. Митець розповів, що професійно займається карикатурою уже 27 років, працює одразу на кілька газет міста Софії, для яких постійно малює карикатури політичного та соціального напрямку. Болгарин високо оцінив організацію рівня виставки в прикарпатському містечку, наголосивши, що тут зібралися найвідоміші карикатуристи Європи.

До речі, зустрів я тут і запорізького карикатуриста, нашого колегу Віктора Богданова, який ще до недавна працював у щотижневику («Субота +») – він був дуже здивований зустріти мене тут з редакційним завданням. Віктор представив долинянам свою роботу «Титанік». Він впевнений, що художники можуть передбачати події. Наприклад, коли запоріжець малював цю роботу, то самої кінострічки ще не бачив. Однак намалював дельфінів з рятувальними кругами, а потім дійсно вгледів їх в фільмі (звичайно, без кругів).Карикатурист Віктор Богданов демонструє свої роботи

Чим їх мед краще від нашого

Паралельно в містечку проходив і медовий регіональний фестиваль «Долина Органік Фест». Як розповів голова братства «Карпатських бджолярів» Володимир Кіс, це вже третій фестиваль «Долина Органік Фест», а фактично фестиваль бойківського меду проводився вже 11 раз.

– Я очолюю братство «Карпатських бджолярів» і, фактично, Долина – це медова столиця Карпатського краю.

– А чим ваш мед краще від нашого?

– Давайте проведемо просту аналогію. У вас на Дніпрянщині переважно посівні культури. Візьмемо, приміром, гречку. Щоб її посіяти, землю спершу обробляють гербіцидами, потім коли сіють гречку її потрібно підживити добривами – ось вам вже друга хімія. А скажімо, на соняшнику під час цвітіння ще й убивають всілякі кліщі та квіткоїди. Знову хімія. Потім завдяки їй добиваються і вирівнювання достигання всіх рослин. Уявляєте скількі хімічних речовин бджола принесла у вулик? Цього ніхто не знає, як і того скільки бжділ не повернулося з того поля. А тепер візьмемо наш мед, карпатський. Бджоли в основному тут збирають з медоносів дикорослих, які ростуть по лісах та в горах.

Але ж, обсяг лісових квітів не такий достатній!

– Так, об’єм порівняно малий, проте і цього вистачає, адже в лісі повно малини, ожини, інших кущів та безліч квітів, які ростуть в Карпатах. І як наслідок, ми маємо чисту, органічну продукцію.

Проте, бджола далі 5 кілометрів від вулика за взяткою не літає…

– Вони можуть літати і до 7 кілометрів, але так, коефіцієнт корисної дії у бджоли лише 2 кілометри. Звичайно, вулики доводиться вивозити в гори, а це по 50-100 штук, наймати сторожа, що досить накладно. У мене особисто велике бджолинне господарство і я ще займаюсь селекцією карпатської бджоли, – зазначив Володимир Кіс.

Як обирали медовий шедевр

У рамках фестивалю серед місцевих жителів відбувся і конкурс на кращий кулінарний шедевр із медом. Члени жюрі, яким стали художники-карикатуристи, оцінювали медові витвори господарок за двома критеріями – зовнішній вигляд та смак самої страви. Тож кращі господині отримали від організаторів конкурсу досить гарні подарунки. Наприклад,

Переможниця кулінарного конкурсу Наталя ВладикаНаталя Владика, яка перемогла з тортом під назвою «Медове диво», отримала новісіньку мікрохвильовку. Дівчина розповіла мені, що до її торта входять лише натуральні домашні продукти. Основний інгредієнт – мед із власної пасіки, а кислинку торту-переможцю придало яблуко. Вони з чоловіком живуть біля лісу, тож бджолам є куди літати за цілющим нектаром. Ось вони його і збирають з липи, ожини, малини та інших медоносів.

Підсумовуючи фестивальний захід голова міської ОТГ Володимир Гаразд зазначив:Голова Долинської ОТГ Володимир Гаразд:"Конкурс та фестиваль видався вдалим"

– Веселі пісні і гумор вже багато років рятують українців, допомагають їм долати труднощі та з оптимізмом йти вперед. А засилля іноземного гумору дало поштовх замислитися над тим, щоб розвивати українські гумористичні традиції і започаткувати саме такий фестиваль. Він у нас проходить уже четвертий раз. А цього року, в рамках підтримки Міністерства культури України, ми перемогли в проекті «Малі міста – великі враження» і отримали більше ніж пів мільйона гривень від держави. Тож змогли запросити до себе багато карикатуристів із Європи. Конкурс та фестиваль видався вдалим. Фактично, ми стали центром світового гумору і нас це дуже тішить, – резюмував голова Долинської ОТГ.

Юрій ХАРЧЕНКО, газета «Запорозька Січ»

Новини
До уваги платників земельного податку та орендної плати за землю
08.07.2025 14:28
Управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Івано-Франківській області інформує: Земельний податок у 2025 році сплачують власники земельних ділянок, земельних часток (паїв)…
«Грант для ветеранів та членів їхніх сімей». Оголошено переможців одинадцятої хвилі
08.07.2025 10:46
За результатами одинадцятої хвилі подання заяв на отримання коштів гранту для ветеранів та членів їхніх сімей ще 6 заявників з Прикарпаття отримали позитивне рішення Державного центру зайнятості щодо…
❗1 МІЛЬЙОН 410 ТИСЯЧ 500 ГРИВЕНЬ – ЗАБОРГОВАНІСТЬ БОЛЕХІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПЕРЕД КП «ВОДОКАНАЛ»
08.07.2025 10:37
У відповідь на допис Болехівської міської ради з метою роз’яснення змісту рішення суду КП «Водоканал» публікує ключові тези з мотивувальної частини рішення суду від 27.06.2025 року по справі № 909…