Картопля є однією з важливих сільськогосподарських культур . За універсальністю використання, вона є цінним і незамінимим продуктом харчування. Однак на врожайнісь та її якість впливає ряд факторів, основні з яких — здатність до ураження бульб різними хворобами і шкідниками. Одним з таких ворогів картоплі є - золотиста картопляна нематода, яка паразитує на коренях картоплі, а також томатів, перцю, баклажанів. Через наявність у її життєвому циклі стадії спокою — цисти (самки, що зберігаються в грунті до десяти років) боротися з нею надзвичайно важко.
Навесні під дією речовин, що виділяють корені картоплі, із цист вилуплюється безліч личинок, що проникають у корінь рослини і там живляться. Уражені рослини затримуються у рості, утворюють нечисельні слабкі стебла, які передчасно жовтіють. При сильному ураженні розвивається маса додаткових корінців, бульб утворюється мало, вони дрібні, а іноді й зовсім відсутні. На коренях таких рослин можна побачити безліч маленьких, розміром з макове зернятко, цист нематоди, спочатку білого, згодом золотисто-коричневого та бурого кольорів. Під час збирання картоплі дозрілі цисти легко відпадають з коріння, залишаючись в орному шарі грунту.
Поширюється нематода за допомогою цист з частинками грунту, що пристав до коренеплодів, цибулин, садивного матеріалу, тари та сільгоспінвентаря. Можливе також перенесення дощовими водами та вітром.
Картопляна нематода особливо значної шкоди завдає на ділянках із скороченою сівозміною, де картопля вирощується беззмінно або повертається на попереднє місце на другий-третій рік.
Для обмеження поширення картопляної нематоди доцільно комплексно застосовувати карантинні, профілактичні, агротехнічні, біологічні та хімічні методи. Обов’язково потрібно дотримуватись сівозмін — картопля не повинна повертатися на попереднє місце раніше, ніж через чотири роки, попередньо вирощувати невразливі культури (бобові, злакові, олійні, зернові), посадку картоплі проводити тільки нематодостійкими сортами (Пролісок, Доброчин, Слов'янка, Синевір, Водограй та ін.).
На заражених площах слід вносити підвищені дози мінеральних добрив, своєчасно проводити знищення бур'янів, утримувати у відповідному стані тару, інвентар та техніку, вживати заходів щодо унеможливлення розповсюдження золотистої картопляної нематоди. Тільки за таких умов можна зменшити кількість життєздатних цист до незначної їх кількості і навіть зовсім ліквідувати вогнища цього шкідника.
Провідний спеціаліст
відділу фітосанітарних заходів на кордоні
управління фітосанітарної безпеки
ГУ Держпродспоживслужби
в Івано-Франківській області Алла Медведик