Менінгококова інфекція

Менінгококові інфекції є тяжкими, переважно дитячими захворюваннями. Щороку в світі реєструють близько 300 000 – 500 000 випадків МІ, зокрема 30 000 – 50 000 летальних. На одного хворого генералізованою формою МІ припадає 20 000 – 50 000 носіїв збудників. Найвищий рівень захворюваності — серед дітей до 1 року. Зокрема, 2019 року в Україні було зареєстровано 299 випадків менінгококової інфекції (50 — у дітей до 1 року). В лютому – березні цього року на Калущині та Коломийщині зареєстровано 2 випадки менінгококової інфекції, які закінчились летально.

Захворювання на МІ фіксують в усьому світі. Найпоширеніша менінгококова інфекція в Африці, на південь від Сахари, на території від Сенегалу до Ефіопії. В окремих країнах цього «менінгітного поясу» в роки епідемічних підйомів захворюваність досягала 200–500 на 100 000 населення.

Збудником МІ є менінгокок (Neisseria meningitidis) — грамнегативний диплокок, що розташовується переважно внутрішньоклітинно.

У навколишньому середовищі бактерія нестійка і швидко гине поза організмом людини.

Джерелом інфекції є люди — носії збудника, які виділяють менінгококи і не мають запальних змін у носоглотці, або ж хворі на гострий назофарингіт і генералізовані форми МІ.

Збудник передається із краплями слизу під час кашлю, чхання, розмови. Близький тривалий контакт з інфікованою людиною-носієм сприяє поширенню хвороби.

Інкубаційний період триває 1–10 днів і в середньому становить 4 дні.

Основними клінічними ознаками МІ є менінгіт і сепсис. Менш поширені артрит і пневмонія. Менінгіт часто супроводжує тріада симптомів: гарячка, головний біль і ригідність потиличних м’язів. Досить часто наявні сплутана свідомість, нудота, блювота, світлобоязнь.

Менінгококовий сепсис (менінгококцемія) характеризується гарячкою і геморагічним висипом. Часто супроводжується септичним шоком, порушенням згортання крові (ДВЗ-синдром) та поліорганною недостатністю.

Менінгококову інфекцію можуть діагностувати під час клінічного огляду хворого і подальших лабораторних досліджень змивів з носової частини горла, мокротиння, крові, спинномозкової рідини.

Природна сприйнятливість людей висока, але наслідки інфікування залежать як від властивостей збудника (вірулентності), так і від резистентності ураженого організму. Після перенесеної хвороби зберігається тривалий імунітет.

Вчасна і адекватна терапія дає змогу врятувати життя пацієнта і визначає сприятливий прогноз. Головним у лікуванні менінгококової інфекції є усунення причин розвитку захворювання.

Основним профілактичним заходом МІ є раннє виявлення та ізоляція хворих, санація виявлених бактеріальних носіїв, дотримання правил особистої гігієни, санітарно-освітня робота серед населення. У період сезонного підвищення захворюваності слід обмежити відвідування місць із великим скупченням людей.

В Україні щеплення від менінгококової інфекції належить до рекомендованих. Вакцинацію дорослих і дітей з метою профілактики, а також за епідемічними показаннями здійснюють відповідно до наказу МОЗ від 11.08.2014 № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні».

При перших, будь-яких, ознаках інфекційної хвороби, негайно звертайтесь до сімейного лікаря чи педіатра. Не займайтеся самолікуванням!

Завідувач відділення епідеміологічного нагляду

(спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Іван Шеремета.

Новини
ВІДБУЛОСЬ ВІДКРИТТЯ НОВОГО ДИТЯЧОГО ІГРОВОГО МАЙДАНЧИКА В С. ВЕЛИКА ТУР'Я
03.07.2025 10:20
Вчора на території Великотур'янського ліцею відкрили новий дитячий майданчик, який був безкоштовно переданий партнером Калуської районної ради Калуська районна рада — районом Заальфельд-Рудольштадт …
🏅 Вітали наших чемпіонів
02.07.2025 15:25
Сьогодні міський голова Іван ДИРІВ разом із заступником міського голови Ярославом БАКАЛЯРОМ зустрілись зі спортсменами Долинської громади. Поговорили про розвиток спорту, про виклики та потреби,…
✅ Воркшоп «Як громадам успішно залучати зовнішні ресурси» завершився
02.07.2025 10:12
Дякуємо всім учасникам за активність і змістовну роботу протягом вчорашнього дня. Під час заходу ми: — презентували практичний посібник для громад, який містить поради щодо ефективної взаємодії…