Наслідки йододефіциту в організмі людини

Недостатність йоду в навколишньому середовищі відчувають близько третини населення планети, в Україні – майже 70% населення. Спектр йододефіцитних захворювань дуже широкий. Частіше зустрічається зоб, серед значущих в соціальному плані – порушення репродуктивної функції у жінок і вроджені вади розумових здібностей у дітей. До 90% цього мікроелемента людина отримує з їжею і лише незначну кількість – з водою та повітрям. Нині цілком доведено зв’язок між вмістом йоду у ґрунті, воді, продуктах харчування та ступенем зобної ендемії. У населення, що проживає в йододефіцитних районах, найчастішим видимим проявом дефіциту йоду є ендемічний зоб (дифузний, вузлуватий/ багатовузлуватий, змішаний), що має різні розміри

Причини нестачі йоду в організмі:

  • Недостатня кількість надходження мікроелемента з продуктами харчування.
  • Незначне споживання морепродуктів людьми.
  • Відсутність йодної профілактики в йододефіцитних регіонах.
  • Наявність в раціоні харчування чинників, які перешкоджають засвоєнню та утилізації йоду (прийом надмірної кількості брому, заліза, марганцю, свинцю, кальцію, хлору, кобальту).
  • Прийом лікарських засобів, які ускладнюють засвоєння та утилізацію йоду (карбонату літію).
  • Порушення обміну йоду.
  • Збільшення радіаційного фону.
  • Забруднення довкілля.
  • Підвищення чутливості організму до алергенів.

Симптоми дефіциту йоду в організмі:

  1. Пандемічний зоб.
  2. Виникнення йододефіцитних патологій (гіпотиреоз, занепад сил, зниження працездатності, сонливість, розвиток набряків кінцівок, тулуба, обличчя; підвищений рівень холестерину; збільшення маси тіла; брадикардія (вид аритмії з низькою частотою серцевих скорочень); закрепи; зниження інтелектуального рівня: уповільнення розумової реакції, порушення когнітивних функцій, уваги; кретинізм; глухонімота; різні види паралічів; зниження фертильності, народження мертвого плоду, вроджені вади розвитку; підвищена смертність в перинатальний період.

Індивідуальна йодна профілактика полягає у споживанні продуктів з підвищеним вмістом йоду, а також використанні лікарських препаратів, що забезпечують надходження до організму фізіологічної кількості йоду. Основні продукти, які містять велику кількість йоду це: морська капуста, морський окунь, лосось тріска, хек, м»ясо креветки, яйці курячі, яловичина, пшенична крупа, рис, пшоно, слива, виноград, редис, часник, шампіньйони. Частково йод надходить з водою.

При явній нестачі йоду в раціоні лікар-ендокринолог може призначити спеціальні вітамінно-мінеральні препарати, що містять йод. Не можна починати їх прийом безконтрольно – тип препарату і його дозування підбирається тільки після лабораторних аналізів.

Для того, щоб збагатити раціон йодом, зараз випускаються спеціально марковані харчові продукти, в які додається від 10 до 30 відсотків добової норми цього мікроелемента.

Начальник Долинського відділу

Калуського районного відділу

ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Юліана КОНИК

Новини
🌾 Підтримка аграріїв Долинської громади 🚜
21.11.2024 22:12
🌾 Підтримка аграріїв Долинської громади 🚜 20 листопада 2024 року на засіданні комісії з використання коштів міського бюджету на отримання дотації фізичним особам за утримання трьох і більше голів…
Міжнародний день відмови від куріння: найкраще рішення для вашого здоровʼя – припинити курити прямо сьогодні
21.11.2024 22:10
Щорічно у третій четвер листопада світ відзначає Міжнародний день відмови від куріння – і це той самий момент, щоб привернути увагу громадськості й влади до загроз тютюнової епідемії, заявити про…
До Долинської громади завітали гості з Поляницької та Букачівської громад – голови громад та працівники апаратів рад
20.11.2024 15:49
Міський голова Іван ДИРІВ презентував нашу громаду, розповівши про успішні проєкти, реалізацію міжнародних програм та плани на майбутнє Особливу увагу гості звернули на галузь енергоефективності,…