Інфекційний мононуклеоз – це вірусна інфекція, для якої характерні ураження лімфатичних вузлів, печінки та селезінки, ангіна та підвищення температури.
⠀ Викликає захворювання вірус Епштейна-Барр, який є близьким “родичем” вірусу герпесу. Подібно вірусу простого герпесу, одного разу проникнувши в організм, вірус Епштейна-Барр назавжди залишається в ньому. Захворюваність відзначається круглий рік, підйоми трапляються навесні та восени.
⠀ Найвища захворюваність мононуклеозом відзначається серед дітей 3-9 років. Прояви інфекційного мононуклеозу можуть бути схожі на звичайне ГРЗ. Тому мононуклеоз часто залишається нерозпізнаним, і батьки починають бити тривогу лише тоді, коли стикаються з наслідками хвороби.
⠀Джерело інфекції- хвора або інфікована людина. Після первинного інфікування вірус періодично виділяється зі слиною, наприклад поцілунок і забрудненні слиною предмети: обмін шматочками їжі, пиття з однієї склянки чи пляшки. Інфікування можливе через переливання крові, пересадки кісткового мозку
Перші ознаки захворювання можна виявити через тиждень-два після зараження. Іноді інкубаційний період більш тривалий (до 1-1,5 місяців). Захворювання починається гостро, з швидким підйомом температури до високих цифр (38-39° С). У хворого збільшуються всі лімфатичні вузли, особливо задньошийні. Їх збільшення помітні неозброєним оком, при натисканні вони безболісні. Також відзначається закладеність носа і утруднення носового дихання, осиплість голосу. Діти часто хропуть уві сні. Піднебінні мигдалини (гланди) збільшені і запалені, часто на них з’являється наліт (суцільні або у вигляді окремих острівців), які можуть бути схожими на наліт при дифтерії.
⠀ Їх поява звичайно супроводжується ще більшим (до 39-39,5° С) підвищенням температури і погіршенням самопочуття. Незважаючи на запальні зміни, болі в горлі у хворих, як правило, немає (або вона незначна), виділення з носа теж відсутні. У всіх хворих виявляється збільшення печінки та селезінки. Іноді з’являється жовтяниця.
⠀У розпал захворювання тільки у деяких хворих з’являються висипання на шкірі. Цей висип плямистий, яскраво-червоний, дуже схожий на алергічний.
⠀Профілактика інфекційного мононуклеозу полягає у тому, що хворих госпіталізують до інфекційного відділення або ізолюють вдома. Медичне спостереження за контактами з епідемічного осередку рекомендоване впродовж 20 днів. Ефективність дезінфекції не доведена.
Лікар-епідеміолог відділення
епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики інфекційних хвороб Галина ГРЕЧИШИН