Цього дня Уповноважена з питань запобігання та виявлення корупції спільно з начальником відділу кадрового забезпечення провели навчання для працівників старостинських округів.
Уповноважена з питань запобігання та виявлення корупції Ольга Білянська зазначила, що у зв’язку з військовою агресією проти України строк кінцевого подання декларації перенесено і суб’єктам декларування не обов’язково подавати декларації будь-якого виду під час дії воєнного стану, проте, ключове, що має розуміти кожен декларант – воєнний стан відстрочив, але не скасував виконання антикорупційних обов’язків.
Закон "Про запобігання корупції" продовжує діяти в повному обсязі, а отже усі вимоги щодо декларування та повідомлень залишаються в силі.
Після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни все одно доведеться збирати документи про свої доходи і видатки, згадувати усі випадки суттєвих змін у майновому стані та подавати декларації і численні повідомлення за пропущений строк.
Все це надто ускладнить процес декларування та збільшить ризик помилки. Саме тому НАЗК залишило технічну можливість подавати декларації та повідомлення навіть під час воєнного стану.
Більшість банків та державних установ працюють та здатні видавати необхідні довідки для декларування. Тому якщо Ви перебуваєте в безпеці та маєте можливість попрацювати над своєю декларацією – з цим не варто зволікати.
Начальник відділу кадрового забезпечення Катерина Олійник акцентувала, що у зв’язку із кадровими змінами у деяких працівників, окрім обов’язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу щорічна, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 або абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року, також ще обов’язок подання декларації кандидата на посаду та декларації при звільненні, за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб’єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов’язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Для присутніх Ольга Білянська презентувала інформаційні матеріали, в яких показані зміни, на які варто звернути увагу суб’єктам декларування, а також особливості спеціальної функції в Реєстрі декларацій «Дані для декларації».
Розглянуто питання щодо декларування відомостей про майно та грошові кошти, які отримані з 24.02.2022 суб’єктом декларування та членом його сім’ї від третіх осіб для допомоги силам безпеки та оборони України та (або) особам, які постраждали внаслідок агресії російської федерації.
Також, звернуто увагу на зазначення відомостей в декларації об’єктів декларування, які перебувають у володінні чи користуванні суб’єкта декларування та членів його сім’ї. Вказано на терміни розрахунку користування або володіння об’єктами декларування залежно від типу заповнюваної декларації.
За подання суб’єктом декларування недостовірних відомостей передбачена кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 42 500 – 51 000 грн) або громадських робіт на строк від 150 до 240 годин, або обмеженням волі на строк до 2 років, або позбавленням волі строком на 1 рік, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років (ст. 366-3 КК України).
За несвоєчасне подання без поважних причин декларації передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 172-6 КУпАП), це 850 – 1750 грн. Звільняються від адміністративної та/або кримінальної відповідальності за неподання чи несвоєчасне їх подання та подають їх протягом одного місяця з дня закінчення наслідків, які унеможливлювали їх подання суб’єкти декларування, у яких через наслідки війни не буде фізичної можливості протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни подати документи у зв’язку з безпосередніми наслідками їх участі у бойових діях (Закон України від 03.03.2022 № 2115-ІХ).