Сезон активності іксодових кліщів вже розпочався. Звичайно, у природі активність кліщів спостерігається з березня по листопад та протягом року має два виражених піки активності – в квітні - травні та серпні - вересні.
На думку багатьох людей кліщі застрибують на свою жертву, але це не так. Кліщ - це не комаха, а родич павука та скорпіона. Найчастіше він сидить у траві, а коли людина або тварина проходить повз- чіпляється за нього. Кліщі досить довго можуть повзати по тілі своєї жертви вишукуючи місце укусу, тому після кожної прогулянки в лісопаркових зонах радимо оглядати одяг та шкіру для вчасного виявлення кліща. Ще один спосіб отримати кліща — через тварин, які часто гуляють в лісопаркових зонах.
Чим небезпечні кліщі для людей?
Кліщі є переносниками важких хвороб, таких як кліщовий енцефаліт , хвороба Лайма (кліщовий бореліоз), туляремія та інші.
Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз)- найчастіше захворювання, що може розвинутись після укусу кліща. Першими ознаками є кільцева еритема (червоне коло) на шкірі, найчастіше в місці укусу, набряк та синюшність в місці укусу, підвищення температури, загальна слабкість.
Першими ознаками кліщового енцефаліту є: підвищення температури тіла, головний біль, нудота, блювання, порушення сну та розлади роботи нервової системи, які можуть призвести до летальних наслідків.
Що робити у разі укусу кліща?
Якщо Ви виявили на собі кліща- відразу зверніться в найближчий травм пункт, де його видалять та нададуть всю необхідну допомогу. У разі неможливості звернутись до спеціалістів- видаліть кліща самостійно, та зверніться до лікаря в перші 72 години.
Як видалити кліща?
- Обережно витягніть його з хоботком, розхитуючи пальцями, або, обгорнувши його марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити якнайближче до шкіри. Витягуйте кліща обертальними рухами навколо його осі.
- Не використовуйте олію або креми для видалення кліща — це лише підвищить ризик інфікування.
- Після того як Ви видалили кліща обробіть місце укусу спиртом, хлоргекседином чи іншим антисептиком.
- Після видалення кліща обов'язково зверніться до лікаря в перші 72 години — це допоможе виявити та провести профілактику хвороб , що переносять кліщі.
Як вберегти себе від кліщів?
- Якщо ви проживаєте в ендемічній зоні для кліщового енцефаліту — варто зробити щеплення.
- При прогулянках лісопарковими зонами вибирайте світлий одяг (на ньому краще видно кліща), який прикриватиме більшу частину тіла.
- Перед прогулянкою обробляйте шкіру засобами, що захищають від іксодових кліщів.
- Після повернення з лісопаркової зони ретельно огляньте одяг та шкіру для вчасного виявлення кліщів.
Бережіть себе, своїх близьких та залишайтесь здорові.
Лікар – епідеміолог відділення епідеміологічного
нагляду (спостереження) та профілактики
інфекційних захворювань
Долинського відділу Калуського районного відділу
ДУ «Івано – Франківський ОЦКПХ МОЗ» Галина ГРЕЧИШИН