АВТОРИТЕТНО ДЛЯ ВСІХ: голова Долинської міської ОТГ Володимир Гаразд, як один з найдосвідченіших керівників, господар, і лідер місцевого самоврядування нашої держави і Прикарпаття зокрема, був запрошений до участі в програмі «Позиція Галичини».
В прямому етері телеканалу «Галичина» Володимир Степанович висловив свою думку про децентралізацію, її труднощі і переваги, успіхи й перспективи, майбутнє об’єднаних громад. Також він відповів на запитання експертів та учасників телезустрічі.
– Ваша думка про децентралізацію?
– Працюю в місцевому самоврядуванні не один рік. Коли говоримо про децентралізацію, маю з чим порівняти. Після Помаранчевої революції був період популізму і боротьби між прем’єром і президентом країни. Починаючи з 2010 року і до Революції гідності це був період так званого державного рекету, коли на казначейських рахунках в нас були кошти, та ми не могли їх використати на розвиток міста. Проплачувалися лише зарплата і енергоносії. Після Революції гідності, коли Президентом був обраний Петро Порошенко, почалося впровадження бюджетної децентралізації. За наступних чотири роки наше місто отримало додаткові з місцевих податків і зборів надходження до скарбниці. Ми почали активно будувати дороги, капітально ремонтувати мережі, була відновлена історична частина міста, збудована система каналізування та виконані багато інших видів робіт.
Зараз не знаємо, які з господарчих викликів і проблем вирішувати першими, до чого взятися. Долинська об’єднана громада в новому форматі – це нові села, в яких роботи непочатий край. І нові виклики. Ми готові до них.
Формування Державного бюджету на 2021 рік ще не завершене. Але якщо буде падіння доходів Державного бюджету, то буде падіння доходів місцевого бюджету. Тому настає дуже складний період. Держава має підставити своє плече, підтримати новостворені громади фінансовими цільовими субвенціями.
Ми теж не сидимо на місці. Шукаємо, готуємо, подаємо заявки на проєкти міжнародної технічної допомоги. У нас є спеціальна програма залучення інвестицій і пошуку транскордонних проєктів. Наведу приклад тих самих 10-15 років, коли був «фінансовий голод». Це нас змусило активно працювати в пошуку транскордонних проєктів. За ці роки в економіку нашого міста ми через такі проєкти залучили приблизно 80 мільйонів гривень. Маємо у власності міста майбутній індустріальний парк, шукаємо інвесторів. Але є на загальнодержавному рівні дві проблеми. Перша – корупція, а друга – війна. Доки збройний конфлікт триватиме, до нас не прийдуть серйозні інвестори.
– Пане Володимире, скільки у Вашій громаді працює людей і чи вистачає фахівців?
– Минулого року ми попрацювали над цим. Нова штатна структура Долинської ОТГ оптимально відповідає завданням і цілям Стратегії розвитку, яку ми прийняли в рамках програми ПРОМІС.
Коли я прийшов працювати у міську раду, то був одним з наймолодших. Сьогодні я один з найстарших. Я пишаюся своєю командою, де поряд з досвідченими управлінцями знайшли своє покликання дуже багато молодих людей, які прийшли з інститутів. Ми постійно вкладаємо ресурси у навчання персоналу. Перейнятий досвід і нові знання дають свої вагомі й успішні результати.
– Пане Володимире, які три побажання ви зробите для новостворених ОТГ, на які напрямки їм потрібно звернути увагу після 25 жовтня?
– На мою думку, є три таких найбільших напрямки. Перший: кадри вирішують все. Якщо ви підберете сильних команду, де активність молоді помножена із досвідом, тоді ви зможете краще вирішувати друге завдання – це пошук коштів для розвитку громад. А третє завдання – ефективно їх витрачати. Це три речі, яким новоствореним громадам треба вчитися насамперед.
– Є думка, що Україна ніяк не може вирватися з обіймів УРСР. Ви погоджуєтеся, чи ні?
– Ні, не погоджуюся. Ми вже вирвалися з тих братовбивчих обіймів, пішли вперед, своєю проєвропейською дорогою розвитку. Територіальні громади, попри очікування і тривоги, які присутні в процесі децентралізації, – розвиваються. Нам нема куди відступати, за нами – люди, за нами – громади. Ми вже зробили дуже великий крок в законодавчій базі, багато навчилися. Перших два роки для новостворених громад, на мою думку, будуть складними, а далі все буде добре.