Всесвітня організація охорони здоров’я оновила рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19. Вони стосуються додаткових бустерних доз і інтервалів між ними. Про це йдеться у рекомендаціях Стратегічної консультативної групи експертів ВООЗ.
Населення планети розділили на 3 групи залежно від того, чи потребують вони вакцинації. Причиною тому є колективний імунітет, який отримали завдяки щепленням та одужанню після COVID-19
До групи високого ризику потрапили:
- літні люди;
- молодь зі супутніми захворюваннями (діабет, захворювання серця тощо);
- люди з імунодефіцитними станами (наприклад, реципієнти трансплантації або люди з ВІЛ), зокрема діти від 6 місяців;
- вагітні;
- медичні працівники.
Цій групі рекомендоване введення бустерних зон через 6-12 місяців після останньої дози. Але терміни також залежать від віку та імунодефіцитних станів.
До групи середнього ризику відносять:
- здорових дорослих без супутніх захворювань (зазвичай до 50-60 років);
- дітей і підлітків із супутніми захворюваннями.
Для них рекомендована первина вакцинація (1 або 2 щеплення у залежності від вакцини) та перший бустер. Подальшу ревакцинацію у ВООЗ вважають недоцільною, бо це має низький вплив загалом на громадське здоров’я.
Здорові діти та підлітки належать до групи низького ризику.
Дані ВООЗ показують, що вакцинація цієї групи є безпечною, але низькоефективною для загального громадського здоров’я.
Саме тому в пріоритеті – люди з групи високого ризику, адже в разі хвороби пацієнти створюватимуть значне навантаження на медичну систему.
За березень місяць 2023 року на території діяльності Долинського відділу Калуського районного відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» проведено 575 щеплень від COVID-19, з них однією дозою 190 осіб, двома – 262, та 305 бустерною (третьою) дозою.
В основному вакцинуються особи працездатного віку (18-65 років). Недостатньо вакцинуються діти та особи старшого віку, вагітні.
Бережіть себе та рідних, адже тільки вакцинація рятує життя та суттєво знижує ризики ускладнень.
Завідувач відділення епідеміологічного нагляду
(спостереження) та профілактики
інфекційних захворювань Іван ШЕРЕМЕТА