Продовжуємо інформувати про вузькозлатку ясеневу смарагдову. Карантинний статус та розповсюдження в світі. A. planipennis входить до списків регульованих шкідливих організмів Європейської та Середземноморської організації захисту рослин (EPPO), Європейського Союзу (EU), Євразійської Економічної Комісії (EAEU).
Також вузькозлатка ясенева смарагдова зареєстрована як регульований шкідливий організм для Марокко, Канади, Казахстану, Грузії, Туреччини, України. A. planipennis розповсюджена в:
Америці: Канада, США;
Азії: Китай, Японія, Корея (Північна, Південна), Монголія, Тайвань, Росія (Далекий Схід);
Європі: Україна, Росія.
Способи поширення. A. planipennis може знаходитись приховано в деревині і виробах з неї (включаючи товарну деревину, дерев’яний пакувальний матеріал, щепу, дрова) на якій знаходиться кора, і в рослинах (включаючи карликові дерева в горщиках та гілки), які переміщуються при міжнародній торгівлі.
Шкідник може поширюватись:
- самостійними перельотами (жуки можуть летіти на відстань 500 м -1 км від кормового дерева);
- з саджанцями ясена (чи інших рослин-господарів);
- з деревиною та виробами з неї (в т.ч. з пакувальними матеріалами, круглою деревиною, гілками, дровами, трісками розміром понад 2,5 см);
- будь-якими транспортними засобами із зон масового розповсюдження (в період льоту жуки можуть випадково потрапляти на транспортні засоби і з їх допомогою переміщуватись на великі відстані).
Висновки. Враховуючи те, що різні види ясеня широко представлені в лісах, парках, насадженнях України, а також той факт, що смарагдова златка швидко розповсюджується (від 1 до 40 км за рік), на сьогодні немає жодного сумніву, що швидкість її розселення буде залежати від стратегії та тактики проведення спеціальних карантинних та лісозахисних заходів.
В цілому, є висока вірогідність розповсюдження златки в регіонах природного поширення ясену, а також в місцевостях де його використовують в якості озеленення в міських парках і скверах.
Регіони, які є найбільш вразливими і, ймовірно, можуть бути в першу чергу заражені і де є природні насадження ясеня це: Закарпатська, Вінницька, Сумська, Луганська, Кіровоградська, Черкаська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Чернівецька, Івано-Франківська, Волинська, Рівненська області. Однак інші території України також знаходяться під загрозою.