З 24 по 30 квітня триває Всесвітній тиждень імунізації: Долинщина приймає активну участь. Його мета - нагадати про важливість використання вакцин для захисту людей від інфекційних хвороб. Обсяги вакцинації від хвороб, які зазначені в Національному календарі щеплень за 2022 рік по Долинщині є недостатніми. Згідно проведеного аналізу щеплення проти поліомієліту отримали 76% дітей до 1 року, в інших вікових групах охоплення щепленнями становить від 36% до 67%.Проти дифтерії, кашлюку та правця у віці до 1 року щеплено 84% дітей. Серед дорослого населення обсяги вакцинації від дифтерії та правця становлять 22.8%. Проти кору щеплено дітей віком 1 рік становить 70.4%, другою дозою у віці 6 років - 51%. Проти гепатиту В діти до 1 року щеплені на 62%. Проти туберкульозу діти до 1 року вакциновані на 90%. Проти гемофільної інфекції діти до 1 року вакциновані на 84.3%.
Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень кожна дитина в Україні до 16 років має отримати щеплення від десяти небезпечних інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гемофільної інфекції типу b.
В Україні в жовтні 2021 року зафіксували спалах поліомієліту ,а в січні 2022 року виявили другий випадок небезпечного захворювання, що може призвести до невиліковного паралічу. Упевніться, що ваша дитина отримала принаймні 2 дози вакцини.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з початку пандемії COVID-19 понад 1,2 мільйона дітей в Європейському регіоні пропустили вакцинацію від кору, паротиту та краснухи (КПК). В Україні в цьому році зафіксовані випадки кору.
Кір - одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. 9 із 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені. Якщо у вас є сумніви, чи були ви вакциновані від кору, слід щепитися від цієї інфекції. Епідемічний паротит може викликати менінгіт, енцефаліт та глухоту, а в хлопчиків у майбутньому може призвести до безпліддя. Подбайте про те, щоб у 12 місяців дитина мала першу дозу вакцини КПК (кір-краснуха-паротит) та не забудьте зробити їй друге щеплення в 6 років.
При травмах існує високий ризик правця, підвищується ризик заразитися гепатитом В (наприклад під час хірургічних втручань чи при переливанні крові). Подбайте про те, щоб дитина мала 3 дози вакцини від гепатиту та всі щеплення від правця за календарем вакцинації.
Дорослим кожні 10 років потрібно ревакцинуватися від правця та дифтерії.
Вакцинація згідно з Національним календарем щеплень, а також від COVID-19 гарантована державою. Діти та дорослі можуть вакцинуватися від цих хвороб безоплатно в будь-якому державному або приватному медичному закладі, який уклав договір із НСЗУ і де є потрібні вакцини. Для цього не потрібно укладати нову декларацію із сімейним лікарем/педіатром.
Вакцини від гепатиту В та для щеплення дорослих можна придбати за власні кошти. Сама процедура вакцинації у державних клініках є безкоштовною.
Якщо у вас чи вашої дитини є хронічні захворювання (наприклад бронхіальна астма, діабет, муковісцидоз, онкологія), це пряме показання до негайного щеплення! Ви чи ваша дитина має більший ризик тяжкого перебігу інфекцій, проти яких можна захиститись вакцинацією.
Нагадуємо, що COVID-19 нікуди не дівся! На Долинщині зафіксовано від початку пандемії 10476 випадків ,в т.ч. 362 випадків за 3 місяці 2023 року.
Дорослі та діти від 5 років можуть вакцинуватись від коронавірусної хвороби. Особливо важливо зробити щеплення літнім людям та людям, які мають хронічні захворювання. Адже вони набагато важче переносять COVID-19 та мають більші ризики померти. Єдиний захист від тяжкого перебігу хвороби - вакцинація.
Для дорослих одного щеплення недостатньо для повноцінного захисту, зробіть повний курс та бустери.
Сьогодні в умовах війни імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців — усіх разом і кожного зокрема, залежить від рівня охоплення щепленнями в країні. Ніхто не повинен помирати від хвороб, яким можна запобігти, особливо під час війни.
Кожне щеплення важливе. Вакцинуйтесь вчасно!
Лікар – епідеміолог відділення
епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики інфекційних захворювань Галина ГРЕЧИШИН