Ротавірусна інфекція: «кишкова» інфекція, якій можна запобігти

Ротавірусна інфекція – це гостре інфекційне захворювання. В Україні на долю ротовірусної інфекції припадає від 35 % до 75% усіх випадків гострих кишкових інфекцій. Її збудником є ротавірус. Від його потрапляння до організму і до появи перших симптомів минає кілька днів. Ранніми ознаками ротавірусної інфекції є різке підняття температури і блювота, пізніше з’являється тривала діарея. Може також спостерігатися біль у животі.

У здорових дорослих ротавірусна інфекція може мати лише легкі прояви та симптоми або не мати їх взагалі. Проте для немовлят і дітей раннього віку це захворювання є небезпечним через ризик швидкого зневоднення внаслідок діареї і блювання.

Основний механізм передачі ротавірусів - фекально-оральний: через забруднені руки, поверхні і речі. Можлива також передача крапельним шляхом при тісному контакті з інфікованим. Фекалії зараженої людини можуть містити більш 10 трильйонів вірусних частинок на грам, при цьому менше 100 частинок потрібно для передачі інфекції іншій людині. До п'ятирічного віку практично всі діти в світі переносять ротавірусну інфекцію. З кожним зараженням виробляється імунітет до даного типу вірусу, і наступні зараження цим типом протікають легше .

Ротавірус виявляють у калі інфікованої людини за два дні до появи симптомів і протягом 10 днів після їхнього зменшення. Увесь цей час вірус легко поширюється, навіть якщо у хворого немає жодних ознак. Вірус може залишатися на поверхнях, наприклад, меблів та іграшок упродовж тижнів та навіть місяців.

Профілактика ротавірусної інфекції полягає в дотриманні правил гігієни, оскільки ротавірус це «хвороба брудних рук». Потрібно стежити за чистотою іграшок і поверхонь в квартирі.

Найефективнішим захистом від ротавірусної інфекції є вакцинація. В Україні вакцина від ротавірусної інфекції не належить до таких, які внесені до національного календаря профілактичних щеплень. Проте її можна придбати власним коштом. Зараз доступні дві вакцини від ротавірусної інфекції. Обидві є оральними, тобто мають форму крапель. Їх роблять маленьким дітям відповідно до інструкції. Одна передбачає дві дози у віці від 6 до 24 тижнів. Друга – три дози у віці від 6 до 32 тижнів.

На даний час немає специфічого лікування ротавірусної інфекції – лише симптоматичне. Воно має відновлювати кількість рідини й електролітів в організмі, знижувати інтоксикацію. Антибіотики при ротавірусній інфекції не призначають, адже вони не будуть ефективними.

Пам’ятайте, що хворобу краще попередити ніж лікувати !

Лікар-епідеміолог

відділення епідеміологічного нагляду

(спостереження) та профілактики

інфекційних захворювань Галина ГРЕЧИШИН

Новини
Весна ще холодна, а сезон кліщів уже у розпалі
13.05.2025 17:16
Державна установа «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» інформує, що в області триває сезон активності кліщів, які є джерелом збудників Хвороби Лайма та…
Ветерани та їхні родини можуть пройти навчання за підтримки МОМ і ЄС
13.05.2025 17:12
Міжнародна організація з міграції (МОМ) в Україні оголосила набір на програму з розвитку професійних навичок для ветеранів, ветеранок та членів їхніх сімей із Львівської, Івано-Франківської та…
Цьогоріч у день вишиванки по всій Україні відбудеться національний ярмарок вакансій
13.05.2025 08:58
15 травня 2025 року у містах обласного та районного значення у всіх регіонах країни одночасно пройдуть ярмарки вакансій. На прифронтових територіях такі заходи проходитимуть у форматі онлайн. …