Основним забруднювачем води є азот! Його застосовують як мінеральні добрива в сільському господарстві, а також у промисловості, саме при потраплянні азоту до водойм, він перетворюється на нітрати. Ці сполуки добре всмоктуються в шлунково-кишковому тракті, швидко попадають в кров і розносяться по всьому організму. При тривалому вживанні питної води, що містить значні кількості нітратів різко зростає концентрація метгемоглобіну в крові. Крім того, надлишок нітратів є причиною екзем, руйнування зубів, ураження серця, нирок, печінки. Постійна інтоксикація призводить до порушення обміну речовин і онкологічних захворювань.
Щоб уникнути небезпечних дій нітратів, необхідно:
Якщо у Вашій питній воді вміст нітратів перевищує допустиму норму (50 мг/дм3), не використовуйте її для пиття та приготування їжі, особливо це стосується дітей раннього віку та вагітних жінок!
Пам'ятайте, що кип'ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 50%;
Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть в смертельних дозах — чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.
Ніколи не розводьте дитячу суміш криничною водою, якщо Вам не відомий вміст у ній нітратів;
Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо.
Для того, щоб дізнатися, чи відповідає вода у вашому крані чи шахтній криниці вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 ви можете провести лабораторний аналіз питної води за адресою: м.Долина, вул.Обліски,133. Фахівці санітарно-гігієнічної лабораторії Долинського відділу Калуського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» проведуть необхідні дослідження та нададуть необхідні консультації, щоб виправити ситуацію.
Не забувайте, що дослідження питної води на вміст нітратів може вберегти вас та здоров’я ваших дітей!
Біолог санітарно-гігієнічної лабораторії Ірина СКОБЛИК