Амброзія полинолиста – бур’ян-алерген

Амброзія полинолиста- бур’ян, поширений в більшості областей України, та який засмічує усі польові культури, особливо просапні і зернові, присадибні ділянки. Добре росте на узбіччях залізничних, автомобільних, ґрунтових доріг, по берегах рік і ставків, на пустирях, канавах і інших землях, які не обробляються.

Амброзія полинолиста однорічна яра рослина. Вона по зовнішньому вигляду нагадує полин звичайний. При сприятливих умовах рослини досягають 2-2,5 м у висоту, коріння заглиблюється до 4 м. Розмножується насінням, яке визріває у серпні-вересні, легко обсипається, засмічуючи грунт. Одна рослина може дати до 100 тисяч зернят, які здатні проростати ще 10-15 років після визрівання. Проростає насіння у кінці квітня на початку травня, з середини серпня до кінця жовтня амброзія цвіте.

Збільшуючись, вогнища цього бур’яну не тільки пригнічують розвиток сільськогосподарських культур, але й спричиняють алергійні захворювання людей у період цвітіння – підвищується температура, течуть сльози, буває коньюктивіт, погіршується зір і може викликати набряк легенів. В цей період від амброзійного пилку страждають астматики, у них загострюються приступи бронхіальної астми.

Розповсюджується з насіннєвим матеріалом с/г культур, збирання яких збігається з дозріванням бур'яну, сіном, засміченими відходами, шляхом перенесення насіння колесами с/г машин та транспортних засобів, талими водами, вітром. Насіння плавуче і може переноситися під час повені по ріках.

Заходи з її знищення передбачають застосування різних методів: карантинних, агротехнічних, механічних та хімічних заходів.

Карантинні заходи: контроль за фітосанітарним станом підкарантинної продукції, сертифікація такої продукції, локалізація вогнищ бур’яну, запровадження і скасування карантинного режиму.

Агротехнічні заходи: старанно очищається посівний матеріал від насіння амброзії, проводяться лущення стерні, періодична глибока оранка, досходова культивація.

Механічне скошування рослин амброзії полинолистої задля її знищення не ефективне. До знищення рослини призводить лише її викорінення, бо після підрізання стебла рослина здатна до швидкого відтворення наземної частини, причому утворює декілька продуктивних стебел.

Хімічними заходами є застосування гербіцидів. Використовують препарати, згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Провідний спеціаліст

відділу фітосанітарних заходів на кордоні

управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби

в Івано-Франківській області Алла Медведик

Новини
🌾 Підтримка аграріїв Долинської громади 🚜
21.11.2024 22:12
🌾 Підтримка аграріїв Долинської громади 🚜 20 листопада 2024 року на засіданні комісії з використання коштів міського бюджету на отримання дотації фізичним особам за утримання трьох і більше голів…
Міжнародний день відмови від куріння: найкраще рішення для вашого здоровʼя – припинити курити прямо сьогодні
21.11.2024 22:10
Щорічно у третій четвер листопада світ відзначає Міжнародний день відмови від куріння – і це той самий момент, щоб привернути увагу громадськості й влади до загроз тютюнової епідемії, заявити про…
До Долинської громади завітали гості з Поляницької та Букачівської громад – голови громад та працівники апаратів рад
20.11.2024 15:49
Міський голова Іван ДИРІВ презентував нашу громаду, розповівши про успішні проєкти, реалізацію міжнародних програм та плани на майбутнє Особливу увагу гості звернули на галузь енергоефективності,…