Фітосанітарний стан озимих культур восени поточного року залежить від багатьох умов, а саме: від якості насіння, попередника, умов протруєння та підживлення, а також від погодних умов. З метою недопущення пошкоджень посівів восени, слід постійно здійснювати моніторинг за посівами. Постійні обстеження і своєчасний захист озимих попередять ускладнення фітосанітарного стану та сприятимуть успішній перезимівлі рослин.
Дотримання сівозміни, правильний підбір попередника становлять основу інтегрованого захисту озимих культур від комплексу шкідливих організмів.
Добрі попередники (рання картопля, ріпак, багаторічні трави) – усувають загрозу від хлібної жужелиці, істотно обмежують загрозу від попелиць, трипсів, кореневих гнилей, септоріозу, фузаріозу, зимуючих бур'янів в посівах озимих зернових. Збалансовані норми мінеральних добрив сприяють отриманню дружніх сходів, швидкому росту, підвищують енергію і темп кущення, в результаті чого рослини стають більш стійкими до пошкоджень та легше їх переносять.
У вересні за теплої, сухої погоди, посіви озимого ріпаку шкодитимуть капустяні блішки. Крім того, осередково можуть бути небезпечними гусениці підгризаючих та листогризучих совок (озимої, окличної, совки-гамми, капустяної), біланів, ріпакового пильщика. Захисні заходи рекомендується проводити за чисельності шкідників, яка перевищує ЕПШ: у фазі сходи-2-4 справжні листки: хрестоцвіті блішки 3-5 жуків на кв.м, – 10% пошкоджених рослин, ріпакові пильщики - 2-3 несправжні гусениці на рослину, гусениці біланів-2 особини на кв.м.
Тепла волога погода сприятиме ураженню рослин озимого ріпаку хворобами: альтернаріозом, пероноспорозом, фомозом. За порушення сівозміни, загущення й забур’янення посівів, внесенні надмірних доз азотних добрив та дощів, ймовірний прояв гнилей.
За появи ознак хвороб у фазі утворення розетки, рослини ріпаку оздоровлюють рекомендованими фунгіцидами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Найкраще рослини озимого ріпаку перезимовують, утворивши 6-10 листків за висоти 10-15 см. У фазі 5-6 листків у рослин озимого ріпаку для запобігання переростання та
<…>
Далі детальний прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту основних сільськогосподарських рослин у господарствах області восени 2023 року можна прочитати або завантажити за посиланням
https://vetif.gov.ua/images/prognoz_na_osin_2023.doc