З настанням зимово-весняного періоду зростає кількість випадків інфекційних захворювань, серед яких дуже часто зустрічається менінгококова інфекція, яка лякає не тільки тяжким перебігом, а й такими ускладненнями як епілепсія, гостра ниркова недостатність, втрата слуху, сліпота, анкілози суглобів, міокардіосклероз та інфекційно-токсичний шок, який може призвести до смерті.
Менінгококова інфекція – антропонозне інфекційне захворювання збудником якого є Neisseria meningitidis, що передається з краплями слизу під час кашлю, чхання та розмови.
Джерелом інфекції є хвора людина або бактеріоносій. В епідемічному плані найбільш небезпечний хворий на назофарингіт, він 2,1 рази більше виділяє збудника ніж носій. Інкубаційний період триває від 2 до 10 днів, у середньому він складає 3-4 дні. Хворіють на дану інфекцію люди різного віку, але основну групу складають діти до 14 років, а носіями мінінгококів частіше є дорослі. Жінки хворіють більше, ніж чоловіки. Можуть спостерігатись як спорадичні випадки, так і епідемічні спалахи, що частіше виникають у дитячих колективах та гуртожитках.
Характерними симптомами менінгококової інфекції є гострий початок з високим підвищенням температури та лихоманкою, головним болем стискаючого або розпираючого характеру, ригідністю м’язів, блюванням та болем в очних яблуках. При менінгококовому сепсисі виникає геморагічне висипання, яке найчастіше розташовується на сідницях, ногах, тулубі, верхніх повіках. Може бути різної величини та яскравості – від яскраво-червоного до фіолетового відтінку.
Профілактика полягає у вчасному виявленні та лікування, яке дає змогу врятувати життя та вберегти хворого від ускладнень. Після перенесеного захворювання зберігається тривалий імунітет.
Важливо дотримуватись правил особистої гігієни, вести здоровий спосіб життя, зменшити час перебування у погано провітрюваних приміщеннях з великою кількістю людей.
Відповідно до Календаря профілактичних щеплень вакцинація від менінгококової інфекції не включена до числа обов’язкових, однак є рекомендованою. На даний час відомо, що в Україні зареєстровано дві менінгококові вакцини, які можна придбати за власні кошти. Хочемо нагадати, що вакцинація це найкращий спосіб вберегти себе та дітей від інфекцій та їх ускладнень.