Навчання  з медперсоналом закладів охорони здоров’я з питань  заходів по профілактиці сказу

26-27.02.2024р. лікарями-епідеміологами Долинського відділу Каклуського районного відділу ДУ «Івано-Франківського ОЦКПХ МОЗ» проведено навчання з медперсоналом закладів охорони здоров’я з питань заходів по профілактиці сказу. Особливу увагу приділили питанню наданню антирабічної допомоги пацієнтам, які звернулись в медичні заклади з приводу покусів хворими на сказ тваринами.
Однією з причин необхідності проведення навчання –це реєстрація у Харківській області випадку сказу у 59-річного чоловіка, якого вкусила за палець власна кішка, яка була інфікована сказом. Невдовзі тварина померла. Через 10 днів чоловік відчув симптоми хвороби та звернувся по медичну допомогу. Він був госпіталізований, а згодом - переведений у реанімаційне відділення. Пацієнту була надана необхідна медична допомога, проте життя чоловікові не вдалось врятувати
Що ж таке сказ.
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене вірусом сказу. Хвороба характеризується стрімким ушкодженням центральної нервової системи.
Якщо людина не отримує відповідної медичної допомоги після потенційного інфікування сказом, вірус може викликати захворювання головного та спинного мозку. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги — смерть неминуча. Летальність від сказу для людей становить майже 100%
За оцінками міжнародних медичних організацій, щорічно сказ стає причиною близько 60 тисяч смертей людей у понад 150 країнах, причому 95% випадків припадає на Африку та Азію. Найчастіше хворіють сказом мешканці з сільської місцевості, причому приблизно половина випадків припадає на дітей віком до 15 років.
В Івано-Франківській області за останні роки випадки захворювань людей на сказ не реєструвались. Проте, за даними Держпродспоживслужби в 2023 році зареєстровано 21 випадок захворювань на сказ тварин. Зокрема в листопаді місяці на підпорядкованій адмінтериторії в с.Витвиця Витвицької сільської громади зареєстровано 1 випадок захворювання на сказ у домашнього кота, з який покусав 5 осіб. Всі потерпілі отримали необхідне профілактичне лікування.
Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільсько-господарських тварин.
Інкубаційний період сказу триває досить довго – у середньому 1-3 місяці (хоча може тривати й до року), і перші ознаки хвороби виникають пізно, коли у мозку вже відбулися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових клітин), що робить лікування практично неможливим.
Єдиним ефективним засобом попередження розвитку захворювання після інфікування є вакцинація, яка проводиться курсом з п’яти ін’єкцій, які вводять упродовж місяця, а імуноглобулін вводиться одноразово. І вакцина, і імуноглобулін постійно є в наявності в медичних закладах та при потребі надається пацієнтам безкоштовно за програмою медичних гарантій. На сьогодні в КНП «Долинська багатопрофільна лікарня» наявно 40 доз вакцини проти сказу, в КНП «Болехівська ЦМЛ» -19 доз.

Новини
Для ветеранів та цивільних запустили новий інформаційно-аналітичний проєкт “Спектри”, який сприятиме поверненню військових до цивільного життя
09.05.2024 16:34
Цикл програм запустив Український ветеранський фонд разом з Мілітарним. Мета проєкту — надати ветеранам платформу для обміну досвідом та ідеями, що допоможуть їм у реінтеграції до цивільного життя…
🔔 Запрошуємо всіх на захоплюючу історичну екскурсію старою частиною міста!
08.05.2024 10:48
Долучайтеся до нас у незабутню подорож в минуле, де Віктор МАРЧАК, наш досвідчений екскурсовод, розповість про таємниці, легенди та історію Долини Дата: 12 травня Час:…
Вічна шана всім, хто протистояв нацизму!
08.05.2024 10:26
Щороку 8 травня разом з усім цивілізованим світом ми вшановуємо кожного, хто захищав планету від нацизму в роки Другої світової війни. Від нацизму, з яким всі боролись, Україна потерпає і досі. Як…