Останнім часом до Асоціації міст України все частіше звертаються територіальні громади через заборгованість із заробітної плати медичним працівникам.
Виникла заборгованість через такі причини:
-
Було затягнуто у часі укладання договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з НСЗУ та їх оплата у 2021 році.
-
Розрахунок фінансування для медичних закладів у 2021 році здійснюється на мінімальному рівні, оскільки у 2020 році було оголошено пандемію, карантин і заборону на проведення планових госпіталізацій та оперативних втручань. А для визначення кількості медичних послуг, що надаватимуться у 2021 році, беруться за основу кількість наданих та оплачених медичних послуг у 2020 році (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2021 року №133 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у II-IV кварталах 2021 року»).
-
Більшість лікарень, які були передані у 2021 році з районного рівня територіальним громадам в результаті адміністративно-територіальної реформи, неоптимізовані за своєю структурою та функціями відповідно до потреб громад і тому договори підписали на мінімальну кількість пакетів.
-
НСЗУ постійно змінює вимоги до надавачів медичних послуг (наприклад, доповнює вимоги до Умов закупівлі медичних послуг за пакетами додатковими лікарськими спеціальностями, обладнанням тощо), що унеможливлює їх оперативне виконання з боку медичних закладів (до укладання договорів з НСЗУ).
-
Більшість тарифів на медичні послуги не відповідають собівартості.
-
Відпускні та матеріальна допомога на оздоровлення медичним працівникам, які обслуговували хворих з гострою респіраторною хворобою COVID-19 і отримували доплати у розмірі 300% заробітної плати, не враховані у відповідному розмірі в підписаних пакетах з НСЗУ.
Тому за підсумками 6 місяців 2021 року виникла суттєва заборгованість у багатьох закладах охорони здоров’я на оплату праці медичним працівникам, яка до кінця 2021 року зростатиме та набуде системного характеру. Також викликають занепокоєння затримки НСЗУ у виплатах за договорами, що виникли у серпні поточного року.
Отже, створені нині умови для медичних закладів не дозволять підписати у 2022 році договори на більшу кількість пакетів та унемовжливлюють надання населенню доступних та гарантованих медичних послуг.
АМУ вкрай стурбована ситуацією, в якій опинилися заклади охорони здоров’я у територіальних громадах, і звернулася до Прем’єр-міністра України Шмигаля Д.А. з проханням втрутится в ситуацію.
Асоціація міст України вважає, що для погашення заборгованості із заробітної плати медичним працівникам необхідно:
-
виділити додатково кошти з державного бюджету для погашення заборгованості із заробітної плати медичним працівникам з нарахуваннями;
-
передбачити перехідний період для закладів охорони здоров’я, які було передано з районного рівня на рівень сільських, селищних, міських територіальних громад, для можливості покращання матеріально-технічної бази та пом’якшити вимоги до цих медичних закладів для підписання договорів з НСЗУ;
-
переглянути вартість тарифів на пакети Програми медичних гарантій у сторону збільшення;
-
створити економічні, правові та організаційні механізми, що забезпечать розвиток мережі закладів охорони здоров’я;
-
розробити закон про Порядок створення, припинення закладів охорони здоров’я, особливості діяльності та класифікацію закладів, як передбачено статтею 16 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801 «Основи законодавства про охорону здоров’я».
Лист:
Джерело: http://amu.if.ua/news/2834