Чим живе дошкільна освіта і не тільки, говоримо сьогодні із начальником відділу освіти Долинської міської ради Володимиром Сподарем.
–Володимире Степановичу, дякуємо, що погодились на розмову. Останнє наше інтерв’ю з Вами, було як з очільником управління освіти, молоді та спорту Долинської РДА. Розкажіть читачам, як сьогодні звучить Ваша посада, за що відповідаєте, про що і кого дбаєте?
– Працюю на посаді начальника відділу освіти Долинської міської ради. Відповідаю за організацію дошкільної освіти в місті, початкової освіти в навчально-виховному комплексі №2, частково за підтримку і розвиток загальної середньої та позашкільної освіти в Долині. Конкретніше – в дошкільній освіті – за організацію виховного процесу згідно державних вимог та створення умов для здобуття дітьми дошкільної освіти (організацію харчування, дотримання температурного режиму згідно санітарно-гігієнічних вимог, створення безпечних умов для життя і здоров’я дітей і працівників та інше). В початковій освіті – за організацію навчально-виховного процесу згідно державного стандарту початкової освіти.
Заклади загальної середньої і позашкільної освіти на даний час відділу освіти міської ради не підпорядковані, але міська рада щороку виділяє кошти з міського бюджету на покращення їх матеріальної бази. В 2018 році з ініціативи міського голови Гаразда В.С. депутатами міської ради була прийнята програма «Освіта міста Долини на 2019 рік», згідно якої було придбано обладнання для фізичного кабінету Долинського наукового академічного ліцею «Інтелект».
З жовтня 2019 року розпочнеться впровадження курсу «Бізнес-освіта старшокласників», обладнано скалодром в Долинському академічному гуманітарному ліцеї №6 для занять гуртка пішохідного туризму, придбано радіоелектронні конструктори для Долинської станції юних техніків, комп’ютерну техніку для гуртка програмування і обладнання для гуртка робототехніки, який з вересня 2019 року розпочне роботу в Долинському будинку дитячої та юнацької творчості.
Від чого залежить успішність?
–Які із закладів освіти, якими Ви опікуєтесь, можна назвати найпроблемнішими, а які найуспішнішими?
– На даний час відділу освіти міської ради підпорядковані 5 закладів дошкільної освіти міста і Долинський навчально-виховний комплекс №2. Вважаю, що всі заклади освіти міста є успішними. На високому рівні організовано виховну і навчально-виховну роботу з дітьми, створено належні умови для вихованців та учнів, стан приміщень і територій закладів задовільний. Є, звичайно, ряд проблем і потреб у кожному закладі, в основному ті, які потребують значних коштів, але кожного року з міського бюджету забезпечується виконання ремонтних робіт і придбання обладнання та інвентарю, які є необхідними. Наприклад, в закладі дошкільної освіти «Зірочка» не було спалень. В минулому році завершено добудову спалень і проведено благоустрій території перед приміщенням закладу. В закладі дошкільної освіти «Сонечко» була значна проблема – підтоплення частини приміщення поверхневими водами через особливість рельєфу. В цьому році зроблено дренаж і водовідведення, а також встановлено нові ігрові майданчики для дітей. В Долинському навчально- виховному комплексі №2 завершується перекриття даху, який потребував заміни. Складено план проведення ремонтних робіт у кожному закладі освіти, який враховується при формуванні міського бюджету.
Не можу не подякувати керівникам комунальних підприємств «Комунгосп» та «Управління комунального майна» Віталію Юсипу та Сергію Гаргату і працівникам цих підприємств, які забезпечують належне утримання територій і приміщень закладів освіти, а також заступникам міського голови Руслані Гаврилків і Володимиру Смолію, які координують цю роботу.
– Багатьох батьків цікавить, чи матимуть шанс обдаровані діти села удосконалювати свої здібності? Чи обговорювалось вже це питання на рівні ОТГ?
– Звичайно, діти, які проживають у селах, що увійшли в об’єднану громаду, будуть мати повний доступ до всіх позашкільних закладів міста і зможуть вибрати собі гурток відповідно до своїх талантів і вподобань. Вивчається можливість відкриття гуртків і секцій від позашкільних закладів на базі сільських закладів освіти.
Вирішувати це питання ми розпочали ще минулого року, коли розробляли проект програми «Освіта міста Долини на 2019 рік», про яку вже було сказано, а остаточно вирішиться при формуванні мережі гуртків і секцій позашкільних закладів у вересні.
Про програми і реформи
– Чи планується у школах Долинського ОТГ експериментувати із програмами для дітей, як от на Чернігівщині діє платна програма «На крилах таланту»?
– З платними програмами експериментувати не плануємо, а нові сучасні програми і курси для розвитку дітей, які є безплатними, стараємося вводити кожного року. В цьому році це буде курс бізнес-освіти для старшокласників та почне працювати гурток робототехніки. Якщо є цікаві інші ідеї і програми для розвитку дітей, відділ освіти міської ради готовий їх розглянути і запропонувати міському голові і депутатам міської ради об’єднаної територіальної громади підтримати і впровадити.
– Про освітні округи поговоримо мабуть пізніше. Але все таки зачепимо питання реформи. Якщо буде в нашому ОТГ опорна школа, а вона мабуть буде, то скільки їх заплановано і де вони функціонуватимуть?
– Створення опорних шкіл в об’єднаній громаді вивчається, але рішення про їх створення може бути прийняте тільки після ретельного аналізу і оцінки всіх позитивних і негативних моментів відповідно до особливостей кожної школи, її матеріальної бази і кадрового забезпечення, кількості учнів, а також особливостей кожного населеного пункту. Такий аналіз зможемо провести після передачі Долинською і Рожнятівською районними радами шкіл міській раді.
Дошкільна освіта в селах громади
– Тепер поговоримо про садочки. Чи є у нашій громаді села, де дитсадків взагалі не існує?
– Закладів дошкільної освіти взагалі немає у Грабові, Криві, Якубові і Дуброві. Є садочки у Лоп’янці і Солукові, у Малій Турі функціонує навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа – дошкільний навчальний заклад».
– А які проблеми у функціонуючих дитячих закладів?
– Основними проблемами у закладах дошкільної освіти є потреби у проведенні капітальних ремонтів приміщень і благоустрої територій закладів. Вирішення цих проблем буде залежати від наявності коштів у бюджеті об’єднаної громади у 2020 році і в наступні роки.
– Якщо є недостача місць для діток, чи матимуть батьки можливість возити їх до міста?
– Так як прийом дітей у заклади дошкільної освіти здійснюється відповідно до електронної черги, яка ведеться міською радою, заплановано внести зміни в Положення про електронну чергу, яке затверджене рішенням сесії міської ради, щоб дітей з сіл, де немає дитячих садочків, можна було в неї зареєструвати. Тоді ці діти зможуть відвідувати заклади дошкільної освіти міста Долини.
На інші теми поговоримо в наступних номерах. Читайте рубрику «Про освіту» і дізнаєтесь багато цікавого!
Першоджерело публікації: тижневик “Добра справа”