Про стан бібліотечного обслуговування і збереження книжкового фонду

Про стан бібліотечного обслуговування і збереження книжкового фонду

РІШЕННЯ

Від 18.10.2022 521
м. Долина

Про стан бібліотечного обслуговування
і збереження книжкового фонду

Заслухавши інформацію директора комунального закладу «Долинська центральна публічна бібліотека» Надії Кушнірчук та керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет міської ради

В И Р І Ш И В:

Інформацію про стан бібліотечного обслуговування і збереження книжкового фонду за 2022 рік взяти до уваги (додається).

Міський голова Іван Дирів

Додаток

до рішення виконавчого комітету

від 18.10.2022 № 521

Інформація про стан бібліотечного обслуговування і збереження книжкового фонду за 2022 рік

Комунальний заклад «Долинська центральна публічна бібліотека» Долинської міської ради включає 22 структурні підрозділи: власне, центральну публічну бібліотеку, бібліотеку для дітей, дві міські та 18 сільських філій. Але з 01.11.2022р., згідно рішення Долинської міської ради №1712-22/2022 від 18.08.2022 і погодження Міністерства культури та інформаційної політики України бібліотеку для дітей і міську філію для дітей буде об’єднано в один структурний підрозділ – бібліотеку для дітей. Таким чином до складу КЗ «Долинська ЦПБ» Долинської міської ради входитиме 21 структурний підрозділ.

За дев’ять місяців 2022 року бібліотеку відвідали 21 000 користувачів. З них дітей – 5800. В результаті проведення індивідуальної роботи з користувачами, організації та проведення соціокультурних заходів, організацій бібліотечних виставок, акцій тощо за звітний період було видано 279 000 прим. документів (з них дітям – 120 400 прим.).

Загальновідомо, що якість обслуговування і задоволення запитів користувачів складають фундамент діяльності будь-якої бібліотеки. Треба не просто реагувати на запити користувачів, але й більш широко користуватися методом орієнтації на їх потреби (клієнт-орієнтований метод). Головним напрямком в удосконалені роботи бібліотеки залишається посилення уваги до читача як особистості, надання йому допомоги в розкритті його творчих можливостей, надання самого широкого спектра інформаційних послуг, створення комфортного інформаційного середовища всім категоріям користувачів. Ми спостерігаємо, як змінюються уподобання читачів, рівень інформаційної культури і їх вимоги до бібліотечного сервісу.

Задовольнити інформаційні потреби користувача, зробити доступною для нього інформацію — саме в цьому полягає одна із найважливіших соціальних функцій бібліотек. Ця функція здійснюється бібліотекою шляхом обслуговування — наданням бібліотечно-інформаційних продуктів та послуг.

Розвиток процесів інформатизації суспільства, комп’ютеризація діяльності соціальних інститутів (шкіл, вузів, фірм, системи охорони здоров’я та інших інститутів, з якими громадянин стикається в реальному житті), змінили вимоги людей до бібліотечного обслуговування, призвели до змін у читацькому складі, мотивах їх звернення до бібліотек, читацьких пріоритетах, вплинули на склад інформаційних ресурсів бібліотеки.

Цікаво, що сьогодні в бібліотеці можна зустріти не тільки традиційних читачів, які звертаються до друкованих документів, а й таких, що прийшли до бібліотеки користуватися фондами колекцій на електронних носіях, відео чи інформацією мережі Інтернет. З’явилися віддалені користувачі, які отримують інформацію з веб-сайту та блогів бібліотек. У КЗ «Долинська ЦПБ» діє 1 сайт та та 6 блогів:

Кількість звернень до них за дев’ять місяців 2022 року становить ___________. Також на сьогоднішній день 18 бібліотек мають власні сторінки у Фейсбук-спільноті. Для покращення комунікації та доступності було створено у мережі Фейсбук групу «Долинщина бібліотечна». На сьогоднішній день у групі 632 учасники. Загалом 16 бібліотек комп’ютеризовані та надають своїм користувачам доступ до інтернету. До кінця 2022 року плануємо комп’ютеризувати ще одну бібліотеку – філію с.М.Тур’я.

Таким чином обслуговування користувачів у структурних підрозділах КЗ «Долинська ЦПБ» є поєднанням традиційного та інноваційного.

Одним із видів бібліотечного обслуговування є довідково-бібліографічне, яке полягає у виконанні різноманітних бібліографічних довідок за разовими запитами читачів.

Важливою базою для інформаційної та довідково-бібліографічної роботи є довідково-бібліографічний фонд. Він складається з довідкової літератури, у тому числі: загальні та спеціальні енциклопедії, словники, довідники, посібники. Окремо тут варто виділити різноманітні списки, інформаційні буклети, довідки тощо, які готують самі працівники КЗ «Долинська ЦПБ». У 2022 року серед таких варто згадати: бібліотечна листівка-знайомство «Роман Горак», листівка-порада «Вже свята не за горами – готуй наїдки разом з нами», листівка-рекомендація «Любові чарівні сторінки» (до Дня Святого Валентина), буклет «Творча сила свободи» (до Дня героїв Небесної Сотні), інформ-мозаїка «Літературні вибори», інформаційні буклети «Що робити в разі ядерної загрози», методичні рекомендації «Через прекрасне в природі до прекрасного в людині», анотований список періодичних видань, передплачених КЗ «Долинська ЦПБ» на 2022 рік «Періодика-2022», біобібліографічні нариси «З рідним словом на чужині» (до 125-річчя від дня народження української письменниці, журналістки, громадсько-культурної діячки Меланії Кравців), «Майстер українського гумору» (до 100-річчя від дня народження українського поета-сатирика і гумориста Павла Глазового) та «Життя, віддане мистецтву» (до 180-річчя від дня народження українського композитора, етнографа, піаніста, громадського діяча Миколи Лисенка), інформаційно-бібліографічне досьє «Антін Стефанишин – воїн і поет» (до 125-річчя від дня народження письменника, військового та громадського діяча, учителя Антона Стефанишина (Вартового)), інформаційна пам’ятка «Життя на пісенних крилах» (до 90 річчя від дня народження прикарпатської співачки Марії Буник), бібліографічна пам’ятка «Електронні сигарети – альтернатива чи самообман», інформаційний дайджест «Феєрія мандрів Україною», інформаційний буклет «Вода – наше блакитне золота», інформ-гід «Нуль відходів: головні методи, принципи, правила» та ін.

Про творчість наших краян розповідають віртуальні виставки, з якими можна ознайомитись на бібліотечному сайті.

Провідним напрямом відповідно до постійних запитів (або без запитів) є бібліографічне інформування. Така послуга призначена для постійного ознайомлення читачів з виходом із друку нових видань та з новинками, які надійшли до бібліотеки. Так, щороку бібліографи ЦПБ готують: інформаційний бюлетень «Гортаючи сторінки нових книг», біобібліографічний покажчик «Літературна Долинщина» та інформаційний бюлетень «Література про Долинщину».

Також на сайті ЦПБ створено дві рубрики: буктюб-канал «Книжкова полиця» та розділ «Радить бібліотекар», які розповідають про новинки й цікавинки літературного світу.

Окрім того, філія с.Підбережжя створила рубрику на своїй сторінці у Фейсбук, яку назвала «Бібліотусовка по-підберезьки», де розкриває різні цікаві факти та історії.

Окрім індивідуального та масового, бібліотекарі проводять також групове інформування – це обслуговування певної групи користувачів інформації, котрі мають близькі за змістом інформаційні потреби (вчителі, учасники різноманітних творчих об’єднань). Варто зазначити, що у бібліотеках діють 20 таких об’єднань за інтересами: 10 клубів, 8 гуртків, 2 студії (літературна студія «Слово» та арт-студія «КнигоДрайв», яка є добровільним об’єднанням креативних та ініціативних бібліотекарів). У 2022 році було також розпочато роботу літературно-дискусійного клубу «Почитаємо! Поговоримо?» та клубу розмовної української мови «Говоримо українською впевнено».

У громадському інформаційному центрі, що діє при ЦПБ щомісяця надають безоплатні юридичні консультації фахівці Бюро правової допомоги. Окрім жителів міста, таке консультування проводиться онлайн і з користувачами сільських філій.

Бібліотечно-бібліографічне обслуговування людей з обмеженням життєдіяльності проводиться як у бібліотеках так і на дому. В бібліотеках надається послуга – «Книга додому». Бібліотечні працівники намагаються донести книгу до самотніх, хворих, літніх людей. Велику увагу приділяють обслуговуванню осіб з обмеженими можливостями. Проводять опитування по телефону, щоб визначити потребу у бібліотеці, проводять роботу по створенню банку даних включаючи відомості про управління соціального захисту населення, медичні організації, а також по усім питанням соціального життя.

Сьогодні бібліотека є не тільки закладом, який реалізує право громадян на доступ до інформації, але й центром спілкування користувачів. Спілкуватися можна не тільки в діалозі, а й опосередковано, через різноманітні соціокультурні заходи. Загалом, за дев’ять місяців 2022 року проведено 800 заходів (з них 550 – онлайн). Серед найцікавіших можна назвати:

  • майстер-класи різної тематики з циклу «Я роблю це так» (27 майстер-класів: малюнок кавою, розпис одягу та пряників, пошиття еко-сумок, виготовлення браслетів та брелоків, мішечків-оберегів для захисників, ляльки-мотанки, створення вишитої писанки, українського віночка та ін.);
  • акція «До бібліотеки – у вишиванці»;
  • серія етнографічних розповідей «Поговоримо про сокровенне» («Свічка – символ Божої присутності», «Рослини – символи України», «Традиційний стрій бойків: від ходаків до червоних чобітків»);
  • літературно-музична композиція «В нашім серці – Україна» та виставка-інсталяція «свята наша земля, велична Україна», елементи якої стали і своєрідною фотозоною (до Дня Незалежності України)
  • тренінг “STOP Стрес. Стресостійкість і самодопомога в умовах війни”, проведений тренером Іриною Комарницькою;
  • театралізована мандрівка «Історія бібліотечної феї»;
  • квест для дітей «Щенячий патруль»;
  • театр тіней «Граємось і читаємо» тощо.

Окремо варто виділити проектну діяльність бібліотек. Цього року бібліотеки працюють над реалізацією:

  • медіа-проекту «Сто казок українською» (онлайн-читання та інсценізації казок);
  • літніх читань «Граємось, відпочиваємо і з насолодою читаємо»;
  • акції «Літературні вибори» (в рамках проекту «Книга мандрує Долинщиною», який запрошував читачів обрати кращі книги у різних номінаціях);
  • краєзнавчо-туристичного проекту « Цікаві місця та відомі особистості рідного краю»;
  • еко-проекту «Через прекрасне в природі до прекрасного в людині», в рамках якого в ЦПБ створена «Еко-студія», де можна зробити цікаві світлини і просто відпочити, а у всіх філіях до кінця року будуть створені відповідні еко-куточки.

Публічною бібліотекою було запроваджено ряд проектів, які користуються великою популярністю: літня читальня «Бібліотечна зала Open Air»; проект «Творча світлиця», який цього року поширився і на філії КЗ «Долинська ЦПБ» (бібліотеку для дітей, Підберезьку сільську філію), в межах якого відбулися творчі зустрічі з письменниками і волонтерами: В’ячеславом Купрієнком, Тетяною Немцовою, Олександром Сичем, Людмилою Охріменко, Ксенією Фукс, Оксаною Дністран, головою та членами правління Конфедерації українців Латвії ВІЧЕ Оксаною Січко, Богданом Тимківим, Гіртсом Хотинцем, Олегом Бабаєвським, заступником директора БФ «Характерник» (м.Запоріжжя) Олександром Жаровим – 8 зустрічей); проект «Книга і кіно», у рамках якого відбувались перегляди фільмів та онлайн-зустріч із автором книги і сценаристом фільму «Червоний» Андрієм Кокотюхою.

Бібліотеки активно співпрацюють з закладами інших систем і відомств. Так у 2022році, спільно із благодійним фондом «Надія Є», для його учасників у ЦПБ було організовано захід на тему: «Пізнання природи та любов до неї». Директор бібліотеки провела для присутніх слайд-вікторину «Рослини – обереги України», а працівники – майстер-клас «Квітуча Україна». Також долучились до організації Молодіжною радою та молодіжним центром «Хижка» круглий стіл з залученням експертів «YOU ARE NOT ALONE – ЗУПИНИ ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО». Бібліотека для дітей спільно із Громадською організацією “Сонячні промінчики Friends” провела зустріч для дітей з особливими потребами, учасники якої переглянули лялькову виставу та зліпили яблучко із тіста для ліплення.

30 вересня у Всеукраїнський день бібліотек Долинська ЦПБ мала честь взяти участь у онлайн-марафоні “Бібліотека і війна: тримаємо стрій!”, організованому НБУ ім.Ярослава Мудрого та ВГО “Українська бібліотечна асоціація”. Наша бібліотека презентувала роботу комунального закладу за еко-проектом «Через прекрасне в природі до прекрасного в людині».

Запорукою успіху будь-якої бібліотеки є грамотно скомплектований бібліотечний фонд, який стабільно поповнюється. Формування бібліотечного фонду – це сукупність цілого ряду процесів, спрямованих на створення та розвиток цього ресурсу.

За дев’ять місяців 2022 року кількість нових надходжень склала близько 500 прим. документів. В середньому на одну бібліотеку – 20 прим., а на одного читача – 0,1 документа. Оновлення фондів проходить повільно. За рік фонди оновлюються на 1% при нормі 10%.

Принесли свої плоди і бібліотечні акції: «Книга в дарунок бібліотеці та її користувачам», частиною якої став челенж «Книга в дарунок бібліотеці». За їх результатами бібліотеки отримали на даний час 210 прим.документів.

Значна увага приділяється формуванню фонду періодичних видань, передплата яких проводиться з урахуванням запитів користувачів бібліотек. З місцевого бюджету були виділені кошти на передплату періодичних видань у сумі 45,4 тис.грн. За ці кошти бібліотеки отримують 28 назв газет та журналів (8 газет, 20 журналів). Сільські бібліотеки – 4 назви, дитячі – 13.

Основним принципом політики формування бібліотечного фонду сьогодні має стати його оптимізація на основі поетапного кількісного скорочення шляхом систематичного очищення фондів від зношеної, морально застарілої, непрофільної літератури та якісного поповнення документами підвищеного попиту, різними за видами, тематикою, мовами, використовуючи для цього всі можливі джерела, бюджетні та позабюджетні кошти. Обсяг списання станом на жовтень 2022 року становить 6 500 прим. документів. До кінця року списання буде значно більшим, адже робота в цьому напрямку продовжується, списуються книги відповідно до Рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України.

Значна кількість списання також припаде на фонд міської філії для дітей (близько 15 тис.прим.). Більшість цих книг були видані російською мовою, втратили свою актуальність, ще частина – є дублетними виданнями, які надходили і до інших бібліотек, саме тому передача їх філіям є недоцільною.

З наведеного вище видно, що надходження нової літератури значно менше, аніж списання застарілої та зношеної. Бібліотечні фонди бажали б бути кращими. І це справді проблема, адже кожен читач, прийшовши до бібліотеки хоче побачити там книжкові новинки, про які почитав у інтернеті чи почув від друзів. Але тут все впирається у кошти, адже хороша книга зараз коштує в середньому 200грн.

Окрім усього переліченого, життя цього року підкинуло бібліотекам і непритаманну начебто нам роботу: від початку повномасштабної війни бібліотекарі ліплять вареники, печуть хліб та пиріжки, заготовляють тушонку, сухофрукти, вітамінні батончики, плетуть маскувальні сітки та «кікімори», кроїть та шиють білизну для ЗСУ, набивають сигарети, готують «сухі борщі», працюють з ВПО…

Сільські бібліотекарі громади з перших днів війни влились у так звані штаби старостинських округів, де включилися у виконання першочергових завдань: збір, пакування і відправка гуманітарної допомоги; інформування жителів села; перепис осіб, що прибули у населені пункти; оповіщення військовозобов’язаних; плетіння маскувальних сіток; приготування їжі; а також здійснюють інші види робіт, що вимагає час.

Від початку війни бібліотекарі допомогли у відправці значної кількості волонтерських поїздок у зону бойових дій (тільки ЦПБ – 6).

Також працівники КЗ «Долинська ЦПБ» були активними учасниками благодійних ярмарок, акції відділу культури «Паска для захисника» тощо.

І на завершення – стратегія бібліотечного обслуговування: обслуговування повинно бути не тільки приємним, але і якісним, а бібліотекар повинен бути компетентним, діловим, комунікабельним. Саме таким принципам намагаються відповідати і працівники КЗ «Долинська ЦПБ». Звісно досягнути бажаних результатів самим, особливо в сучасних умовах, було б важко, а то й не реально, тому бібліотеки щиро вдячні друзям, що надихають, партнерам, що допомагають, і колегам, що стимулюють.

Директор КЗ «Долинська центральна
публічна бібліотека» Надія Кушнір

Документ опубліковано 20 жовтня 2022
Детальніше