РІШЕННЯ
Від 24.12.2012. № 929-26/2012
м. Долина
Про виконання програми розвитку туризму і
діяльності Туристично-інформаційного
центру «Бойківщина» на 2012 рік
Заслухавши звіт директора Асоціації «ТІЦ «Бойківщина» С.О. Майбороди про виконання програми розвитку туризму і діяльності Туристично-інформаційного центру «Бойківщина» на 2012 рік, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити звіт директора Асоціації «ТІЦ «Бойківщина» С.О. Майбороди про виконання програми розвитку туризму і діяльності Туристично-інформаційного центру «Бойківщина» на 2012 рік (додається).
2. Роботу Асоціації «ТІЦ «Бойківщина» по виконанню Програми вважати задовільною.
Міський голова Володимир Гаразд
Додаток до рішення міської ради
від 24.12.2012. № 929-26/2012
Звіт
про виконання програми розвитку туризму і
діяльності Туристично-інформаційного
центру «Бойківщина» на 2012 рік
Аналізуючи роботу, яка виконувалася «Туристично-інформаційним центром «Бойківщина» протягом звітного періоду, було досягнуто мету Програми та виконано головні завдання. Відповідно до завдань Програми, була виконана наступна робота:
- 1. Планування.
Робота організації була спрямована на стимулювання та координацію туристичних процесів району, управління ними, популяризацію існуючого та створення нового туристичного продукту для наповнення програми перебування туристів та забезпечення послідовного зростання темпів розвитку туризму в місті Долині та районі.
«Бойківщина» взяла активну участь в зібранні круглого столу Долинської міської ради, під час якої було розглянуто питання доцільності відкриття велосипедних доріжок в місті. ТІЦ-ом було представлено презентацію, в якій описано і прокладено на карті чотири велосипедних маршрути.
Нещодавно було здійснено робочий візит на конференцію до Львова. Це IV Львівський Туристичний Форум «Перемагай з Левом!», що має промовисту назву «Діловий туризм мега-події: починай та перемагай!». В програмі були розглянуті питання основних тенденцій ділового туризму та індустрії туризму в Європі. А також усі присутні мали нагоду побачити представлені презентації та послухати лаконічні виступи ораторів на тему «Туристично-інформаційна інфраструктура міст: успішні приклади». ТІЦ «Бойківщина», побувавши на Львівському форумі, почерпнув для себе чимало корисних ідей, тенденцій розвитку на туристичному ринку, крім цього присутні розглянули нові напрямки розвитку туризму. Проводились сесії з питань-відповідей, де учасники взяли участь в дискусіях на теми: «Як зробити ТІЦ самоокупним та надавати якісні послуги туристам?», «Ризики та переваги залучення соціальних мереж в маркетингу міст – за і проти». Нас ознайомили з Facebook-сторінками різних європейських міст, щоб побачити, що справді працює та завдяки чому. Окрім цього, було налагоджено контакти з тур-операторами і поширено промоційні матеріали. З деякими представниками туристичних компаній в перспективі співпраці було досягнуто домовленостей про включення туристичних атракцій Долинщини в майбутні туристичні екскурсійні маршрути.
2. Збільшення кількості туристичних маршрутів.
За існуючим екскурсійним маршрутом, інформаційний центр організував на замовлення групи людей піше сходження на Лису гору. Такі заходи є одним із етапів, що сприяють систематизації та стимулюванню туристичних процесів району, управління ними та популяризації існуючого туристичного продукту із забезпеченням послідовного зростання темпів розвитку туризму в місті Долині та районі.
ТІЦ «Бойківщина», маючи на меті зміцнити туристичну інфраструктуру та збільшити привабливість туристичних продуктів краю, розробив проект під назвою «Дослідження і благоустрій мінеральних джерел Долинщини для підвищення їх туристичної і рекреаційної привабливості». ТІЦ виконав усі поставлені перед собою завдання, а саме: було досліджено фізико-хімічний та бактеріологічний склад 2-х пілотних джерел, а отриману інформацію у вигляді інформаційних таблиць на мармуровій плиті викарбовано, зробивши її загальнодоступною через встановлення біля об’єктів. Шляхом благоустрою прилеглої території створено умови для комфортного відвідування джерел туристами та жителями району. Було підсипано і розрівняно дорогу для зручнішого заїзду до першого джерела «з водою що горить» та зроблено стоянку для автомобілів біля другого «сірководневого», – хоча проектом цього не було передбачено. Тому на сьогодні даний проект успішно реалізовано та завершено. Відкриття облаштованих джерел проходило у два етапи: урочиста частина і освячення, де усім присутнім вручили путівник із зображенням туристичних атракцій Долинського району і карту, на якій було відмічено знаходження джерел. В майбутньому ці дві атракції можуть стати одним із елементів, що увійдуть до складу екскурсійного маршруту. Путівник розроблено Асоціацією ТІЦ «Бойківщина» та виготовлено за сприяння Івано-Франківської ОДА та Долинської РДА.
З метою зменшення негативного впливу автомобільного транспорту на довкілля, ТІЦ активно підтримує розвиток велосипедного руху і велотуризму в Долині та районі. ТІЦ знайшов та залучив спонсорів для проведення 3-х велопробігів, які налічували понад 100 учасників. Кожного разу був продуманий новий маршрут, і всі ці велопробіги завершувались цікавими конкурсами, лотереєю з розіграшем цінних призів туристичного спорядження, а також усіх учасників частували смачним барбекю. Як наслідок – описані та розроблені 7 маршрутів для велосипедистів, з яких 3 досліджено, а 4 в перспективі. Позитивним ефектом від проведення цих заходів став сформований осередок активних велосипедистів, що дало змогу зареєструвати та створити електронну базу даних любителів велосипеда.
Завдяки численним велопробігам себе проявили активісти-велосипедисти, які започаткували велоклуб «Велоком» та стали його членами. Вони активно брали участь в усіх заходах на підтримку велоспорту, як екологічно чистого транспортного засобу. Завдяки проведеним заходам, збільшився інтерес до велосипеда і на вулицях міста все частіше можна зустріти велосипедистів. Тому для створення умов безпечного та комфортного пересування на велосипеді для всіх категорій мешканців, місцевим апаратом було прийнято рішення реалізувати проект по створенню велодоріжки в місті. Заходи проекту передбачали встановлення інформаційних знаків та вказівників напрямків руху для велосипедистів, нанесення розмітки. ТІЦ взяв активну участь у відкритті першої велодоріжки та провів велопарад містом, що закінчився традиційним лотерейним розіграшем призів. Окрасою скверу міста стало відкриття кованого велосипеда. Усім велосипедистам дісталась пам’ятка правил поведінки велосипедиста на велосипедній доріжці.
3. Подієвий туризм.
Вперше в Долині відбулась науково-практична конференція для пасічників «Зустрічі бджолярів в Карпатах» 27-29 квітня 2012. Ця конференція позитивно вплинула на район, оскільки було запрошено велику кількість туристів в нашу місцевість. Цього року на з’їзді було зареєстровано понад 300 пасічників-учасників. При реєстрації кожен учасник отримав сертифікат учасника злету пасічників, а також подарунковий пакет із логотипом зустрічі, який містив журнал «Український пасічник» та чимало промоційних матеріалів туристичної Долинщини і цікавих сувенірів. Для пасічників була проведена наукова конференція у галузі бджільництва, де своїм досвідом ділились видатні митці свого діла, такі як: Юзеф Місюра, член президії Спілки пасічників Польщі, Збігнєв Янкевич, голова об’єднання люблінських бджолярів (Польща), Богдан Миколайович Паркулаб, голова асоціації розвитку бджільництва «Галичина», а також багато інших науковців та керівників бджолярських осередків. Окремим гостем була Тетяна Юріївна Васильківська, Президент Організаційного Комітету XXXXIII Міжнародного Конгресу Апімондії. Вона володіє досвідом праці із представниками бджільницької галузі з понад 100 країн світу, що відвідують щорічний Київський конгрес Апімондії і є потенційними туристами. ТІЦ-ом було досягнуто домовленості про включення туристичних маршрутів Долинщини в майбутні екскурсії, які будуть запропоновані відвідувачам Конгресу. Ведучим конференції був головний редактор Львівського журналу «Український пасічник» Микола Дмитрович Осташевський. Бджолярі представляли різні бджолярські організації не тільки з усієї України, але й були представники сусідніх країн таких як: Росії, Словаччини, Польщі, Болгарії. Учасники «Злету бджолярів» за бажанням мали можливість зручно розміститися на ночівлю з можливістю харчуватись на місці з’їзду, це було дуже зручно для приїжджих гостей, що не знають місцевості. В неділю працювала медова ярмарка, де майстри-пасічники представили продукцію власного виробництва. Пасічники мали змогу не тільки корисно провести свій час, а й цікаво. ТІЦ провів дві екскурсії на вибір: одна – це Долина – Гошівський монастир – скелі Довбуша, а інша – поїздка до апітерапевта, що на Калущині. Завдяки цьому злету підвищилася активність місцевих пасічницьких об’єднань, зріс інтерес до участі широкого кола пасічників в майбутніх конференціях та збільшилося коло відвідувачів, в тому чисті й іногородніх.
Цього року ТІЦ «Бойківщина» взяла активну участь у підготовці свята до Дня міста, яке проходило з триденною програмою. Першого дня, а саме в п’ятницю 24 серпня, було проведено велопробіг. Робота ТІЦу полягала в залученні спонсорських коштів для проведення запланованого дійства з призовою лотереєю, конкурсами та пригощанням солодощами усіх учасників велопробігу. Маршрут був продуманий таким чином, що мав протяжність 21 км. Це не випадково, оскільки він був присвячений 21-шій річниці незалежності України. Перед розіграшем головного призу був підготовлений сюрприз для маленьких глядачів, що збіглись на звук музики з вулиць старої частини міста, під назвою «Дитяче ігрове дійство».
Наступного дня долиняни мали змогу побувати на Благодійному фестивалі-конкурсі «Діти-квіти». Одним із основних завдань якого було виявити і підтримати талановитих, молодих виконавців, а також популяризувати сучасну українську пісню та хореографію серед дітей. Асоціація взяла на себе відповідальність за поширення інформації в нашому та сусідніх районах. Для реєстрації учасників була створена база даних у трьох номінаціях: вокал, хореографія та інструментальний жанр. Кожна з яких мала три призові місця. Після виступу, 128 дітей отримали пам’ятку про участь у конкурсі. З ініціаторами фестивалю було узгоджено проводити такий захід щорічно.
Двадцять шостий день серпня цього ж року також відзначився цікавими та веселими подіями для городян і гостей міста. На замовлення ТІЦу вперше в Долину з нагоди святкування було доставлено «Велопоїзд». Цей чудо-засіб весь день безкоштовно розважав усіх охочих поїздками у центрі міста. Історично склалося так, що останні кілька років поспіль в рамках святкування Дня міста відбувається «Свято бойківського меду». ТІЦ «Бойківщині» випала честь запросити представників бджільницьких організацій зі всієї України. Таке солодке свято в Долині було проведене вже вчетверте. Завдяки щорічному святкуванню, ця подія стала гордістю для долинян. Великим плюсом є те, що укорінюються місцеві традиції та звичаї, оскільки оформлення свята завжди підтримується в народному стилі з веселими бойківськими забавами. Популяризація свята підвищила зацікавленість у пасічників щорічно збиратися на медовій ярмарці та позмагатися за звання «найкращий пасічник». Помічено, що з кожним роком збільшується кількість туристів, в тому числі й іноземних, які приїхали з метою побувати на цьому дійстві. Долиняни цього ж дня мали нагоду спостерігати велопарад учасників велоклубу, які великою злагодженою колоною їхали центральними вулицями. Ввечері відбувся гала-концерт – на сцені виступали лауреати фестивалю-конкурсу «Діти-квіти».
Інформаційний центр долучився до розвитку спортивного туризму в районі. В місті було проведено два граніозних заходи, це: «Фрі-файт» і Чемпіонат України з греко-римської боротьби. ТІЦ взяв на себе такий рід робіт як: підготовка реклами в газету та на радіо, розробки банерів.
4. Промоціювання.
Наявність систематизованої інформації щодо ЗМІ значно спростила роботу в напрямку поширення інформації про заходи, які організовував ТІЦ. Підсумовуючи роботу, що була виконана «Туристично-інформаційним центром «Бойківщина» протягом звітного періоду, було підготовлено 18 статей, 8 інформаційних повідомлень та програму проведення святкування Дня міста, які розміщені в газеті «Добра справа». А також у журнал «Український пасічник» м. Львів було подано 2 інформаційні повідомлення та 1 стаття про «Зліт бджолярів в Карпатах».
До усіх заходів, які організував Долинський ТІЦ було підготовлено прес-релізи з оголошенням. Переважно інформаційні повідомлення звучали тривалістю 45 сек. 5 раз/день 15 днів на радіо «Хвиля гір» по висвітленню заходів.
Про організовані заходи повідомлялось і в телерепортажах на телеканалах.
Надруковано та встановлено в центрі міста, напроти магазину «АВС» 5 бігбордів (висотою 3 м та шириною 6м).
Було розроблено промоційну ТІЦ листівку в форматі А4, двосторонній кольоровий друк в кількості 500 штук. Інформаційна листівка містить короткий опис найкращих пропозицій. Тобто традиційні свята міста, а також інформацію про піші сходження і велоподорожі в районі.
Ще одним заходом Програми в напрямку промоціювання було заплановано встановлення трьох банерів. Банер – конструкція розміром 3×6м, яку планується розмістити на в’їздах у місто. Об’єкти містять карти Долинського району туристичного та промислового змісту. На картах позначено цікаві туристичні місця, історичні пам’ятки, музеї, туристичні маршрути, списки місць відпочинку та місць харчування. Для досягнення цілі було розіслано листи-пропозиції підприємцям району з можливістю розмістити свою рекламу. Тому на даний час очікуються відповіді. Після зібрання відповідної інформації плануємо відновити роботу в цьому напрямку.
5. Використання коштів відповідно до бюджету Програми.
Загальна затверджена сума бюджету Програми: 32 900 грн.
Станом на III квартал 2012 року на рахунок «Асоціації «Туристично-інформаційний центр «Бойківщина» в ГУДК України в Івано-Франківській області надійшло 24 666 грн.
6. Залучені кошти.
2 425 грн. – з обласного бюджету в рамках регіональної цільової Програми розвитку туризму в області на 2011-2015 роки. Для оплати витрат пов’язаних з підтримкою проведення фестивалю «Свята бойківського меду», а саме дизайн, друк та поклейка двох постерів на інформаційні щити та друк сувенірної роздаткової продукції (формат А4, двосторонній кольоровий друк).
8 000 грн. – з обласного бюджету в рамках регіональної цільової Програми розвитку туризму в області на 2011-2015 роки для розробки проекту «Дослідження і благоустрій мінеральних джерел Долинщини для підвищення їх туристичної і рекреаційної привабливості», з яких освоєно 7 500 грн.
Спонсорські залучення складають:
- 35 000 грн. – «Зліт бджолярів»
- 7 000 грн. – «Велопробіг I»
- 10 000 грн. – «Велопробіг II»
- 8 000 грн. – «Велопробіг III»
- 10 000 грн. – Велопарад
Для жителів Долини було облагороджено улюблені місця відпочинку на прилеглій території біля джерел «З водою що палає» та «Сірководневого», шляхом благоустрою та створення умов для комфортного відвідування. На реалізацію проекту «Дослідження і благоустрій мінеральних джерел Долинщини для підвищення їх туристичної і рекреаційної привабливості» ТІЦ попіклувався про залучення додаткових коштів, що склали суму в розмірі 62 000 грн.
Загальна сума залучених коштів 132 000 грн.
Директор
Асоціації «ТІЦ «Бойківщина» С.О. Майборода