РІШЕННЯ
Від 11.05.2016. № 246-8/2016
м. Долина
Про звернення міської ради щодо
створення муніципальної варти
Виражаючи інтереси територіальної громади міста та керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Схвалити текст звернення міської ради до Верховної Ради України (додається).
2.Дане звернення опублікувати у Віснику міської ради та на офіційному інтернет-сайті.
Міський голова Володимир Гаразд
Голові Верховної Ради України
Андрію Парубію
Головам депутатських фракцій і груп Верховної Ради України
ЗВЕРНЕННЯ
Шановний Андрію Володимировичу!
Шановні Народні Депутати України!
Вже близько року на розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроект №2890 від 18.05.2015 «Про муніципальну варту». 21.05.2015 р. цей надзвичайно важливий для територіальних громад України документ було ухвалено в першому читанні, і відтоді його подальший розгляд та затвердження значно затягнулися.
Варто нагадати, що створення муніципальних органів правопорядку передбачено Концепцією реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Тому не дивно, що ініціаторами законопроекту виступили представники усіх фракцій тогочасної коаліції: Радикальної партії, ВО «Батьківщина», «Об’єднання «Самопоміч», «БПП» та «Народний фронт».
Законопроект розроблено з метою закріплення на законодавчому рівні права місцевих рад створювати муніципальну варту як виконавчий орган місцевого самоврядування, основним завданням якого є сприяння виконанню рішень органів місцевого самоврядування громад, адже не секрет, що через відсутність такого інституту наші міста перетворилися в повсюдні «базари», парковки та смітники. Зрозуміло, що будь-яка влада зобов’язана мати механізм контролю за рішеннями, які вона продукує і які є обов’язковими до виконання на території її юрисдикції. А інакше – вседозволеність і хаос!
Крім того, в контексті проведення реформи правоохоронної системи в Україні, оптимізації та переходу на нові законодавчі рамки роботи органів поліції, сьогодні в малих і середніх українських містах спостерігається значне погіршення ситуації в сфері правопорядку та безпеки дорожнього руху. Зокрема у місті Долина з проведенням реформи національної поліції фактично паралізована робота у сфері профілактики правопорушень на автошляхах, значно зросла кількість правопорушень у сфері посягань на майно громадян та територіальної громади. А «оптимізований» і «реформований» місцевий підрозділ поліції виявляється неспроможним здійснювати належну профілактичну роботу, обмежуючись в основному лише констатацією та документуванням уже скоєних правопорушень.
Таким чином, мешканцям нашого та подібних міст України, доводиться лише по-доброму заздрити великим містам, у яких в рамках реформи запрацювала нова патрульна поліція. А розуміння, коли ж подібна реформа дасть свої плоди у наших населених пунктах, виходячи із відсутності законодавчої бази, на сьогодні немає.
Слід також зазначити, що варта фінансуватиметься за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету та виконуватиме роль підконтрольного громаді механізму забезпечення законності та правопорядку на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Наголошуємо, що наше місто і сотні йому подібних сьогодні готові першочергово знаходити кошти в місцевих бюджетах і фінансувати подібні муніципальні правоохоронні утворення. Відповідні додаткові надходження міста сьогодні мають у своєму розпорядженні завдяки проведеній бюджетній децентралізації.
Якщо звернутися до історії, українські міста мають досвід створення формувань з дотримання правопорядку на своїй території. Через відсутність відповідної законодавчої бази ці утворення реєструвалися по-різному – від громадських формувань до підрозділів виконкомів рад. Сьогодні українські міста визнають потребу в утворенні муніципальної варти і висловлюють всіляку підтримку цій ініціативі. Навіть Національний Конгрес місцевого самоврядування, в рамках якого співпрацюють три всеукраїнські асоціації органів місцевого самоврядування (міст, районних та обласних рад, сільських та селищних рад) звернувся до Голови Верховної Ради України щодо підтримки законопроекту «Про муніципальну варту» №2890 та його якнайшвидшого прийняття.
Створення муніципальної варти підтримують європейські фахівці, спираючись на досвід країн ЄС. Експерти Ради Європи, зокрема, зазначають, що посилення ролі місцевого самоврядування у сфері забезпечення охорони громадського порядку необхідне у рамках децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування.
Прийнято на восьмій сесії
Долинської міської ради
11 травня 2016 р.