Про програму реалізації Стратегії сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2017 рік

Про програму реалізації Стратегії сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2017 рік

РІШЕННЯ

Від 10.03.2017. № 631-22/2017

м. Долина

Про програму реалізації

Стратегії сталого розвитку

в сфері енергоспоживання

м. Долина на 2017 рік

Для реалізації мети та цілей визначених в Стратегії сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2009-2020 рр. та Плану дій сталого енергетичного розвитку міста Долина на 2011-2020 рр., керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

В И Р І Ш И Л А:

1.Затвердити програму реалізації Стратегії сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2017 рік (додається).

2.Відділу енергозбереження, інвестицій та муніципального розвитку міської ради забезпечити виконання заходів Програми.

3.Фінансовому відділу міської ради, виходячи з можливостей дохідної частини міського бюджету на 2017 рік, передбачити кошти на виконання заходів Програми.

4.Інформацію про виконання даної Програми заслухати на сесії міської ради в І кварталі 2018 року.

5.Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови Володимира Смолія.

Міський голова Володимир Гаразд

Затверджено:

рішенням міської ради

від 10.03.2017. № 631-22/2017

ПРОГРАМА

реалізації Стратегії сталого розвитку в сфері енергоспоживання

м. Долина на 2017 рік

  1. Основні положення

Програма розроблена з метою забезпечення досягнення мети та цілей, передбачених стратегічними документами, прийнятими Долинською міською радою в сфері сталого енергетичного розвитку: Стратегія сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2009-2020 рр., План дій сталого енергетичного розвитку м. Долина на 2011-2020 рр., Концепція сприяння розвитку велосипедного руху в м. Долина на 2011-2020 рр.. В свою чергу, забезпечення реалізації вищезазначених стратегічних документів має на меті виконання містом довгострокових зобов’язань в рамках загальноєвропейської ініціативи Угода Мерів, зокрема в сферах зменшення споживання традиційних видів енергії, запровадження використання енергії з альтернативних та відновлюваних джерел, і як наслідок – скорочення обсягів викидів парникових газів на території міста.

Реалізація Програми передбачає виконання заходів по 4-х напрямках:

  1. Енергетичний менеджмент.
  2. Підвищення обізнаності населення та компетентності посадових осіб відповідальних за енерговикористання.
  3. Зменшення споживання традиційних видів енергії в житловій, бюджетній та комунальній сферах міста.
  4. Запровадження використання нетрадиційних та поновлюваних джерел енергії.
  1. Мета Програми

Заходи передбачені до виконання даною Програмою у 2017 році покликані продовжувати та розвивати розпочату в попередніх роках роботу з реалізації цілей передбачених Стратегією сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2009-2020 рр. по вказаних вище напрямках.

  1. Опис Програми

В рамках складової Програми – підтримка функціонування системи енергетичного менеджменту. Функціонування даної системи дозволяє в режимі реального часу відслідковувати тенденції енергоспоживання по кожній установі, оперативно вживати корегуючих дій та не допускати необґрунтованих перевитрат енергії. Відділом енергозбереження, інвестицій та муніципального розвитку буде продовжуватися робота по щоденному моніторингу споживання основних видів енергоресурсів і води в бюджетних установах міста Долини та вживання корегуючих дій в разі виявлення суттєвого відхилення від усталеної тенденції (в більший бік). За результатами моніторингу готуватимуться щотижневі звіти енергоспоживання. Аналіз щотижневих звітів здійснюватиметься конкретними особами, що є відповідальними за певну групу будівель (відповідно до підпорядкування установ). Також щотижнево підсумки споживання аналізуватимуться в порівнянні із затвердженими лімітами, готуватимуться відповідні аналітичні записки. Аналогічні зведені документи готуватимуться і за підсумками місяця.

Планується оновити програмний продукт до кінця цього року, швидше за все це буде Платформа енергоефективності uMuni.

В кінці року Долинська міська рада, зокрема відділ ЕІМР, буде проходити наглядовий аудит по системі енергетичного менеджменту відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 50001:2011.

Планується продовжувати інформаційну та просвітницьку роботу із населенням та різними цільовими групами стосовно необхідності раціонального енергоспоживання. На поточний рік традиційно заплановано проведення масштабних інформаційних заходів: міські Дні енергії, європейський тиждень сталої енергії, європейський тиждень мобільності, Дні Землі, Води, Сонця, різноманітні ігри, квести, інтерактивні заходи тощо.

Так як, у місті Долина триває реалізація трьохрічного, співфвінансованого представництвом Європейського Союзу, проекту «Зменшення енергоспоживання та викидів СО2 в секторі багатоквартирних житлових будинків міста Долина» планується продовжити просвітницьку роботу із населенням щодо термомодернізації багатоквартирних житлових будинків шляхом роз’яснювальних бесід, влаштування дворових зустрічей, навчань та тренінгів у Ресурсному центрі Проекту та інших акцій. Планується розширити інформаційну та просвітницьку роботу із мешканцями приватного сектору щодо необхідності проведення енергоаудиту та термомодернізації власних будинків, проведення показового енергоаудиту декількох будівель приватного сектору для наглядного прикладу.

Проблема енергозбереження та енергоефективності сьогодні – одна з найактуальніших. Основа розвитку будь-якої держави – її енергетична безпека. Ефективне використання енергії дозволить скоротити її витрати, підвищити енергетичну безпеку країни. Ми живемо, вчимося, працюємо у будинках, які вже не відповідають сучасним стандартам. Добре відомо, що Україна – одна із найбільш енерговитратних країн. Застосування сучасних енергозберігаючих технологій дозволило б зменшити приблизно у два рази спалювання різних видів палива, а значить, зменшити внесок країни у глобальні проблеми на планеті.

Енергоефективність та енергоощадність торкається усіх ланок суспільної діяльності, а з розвитком суспільства, дана проблема загострюється дедалі більше і відповідно потрібно вирішувати її.

Людство дедалі більше усвідомлює необхідність перетворення свого життя на безпечне, здорове й радісне. Нагальною потребою ХХІ століття є формування такого способу життя, який став би основою довготривалого ощадливого розвитку людства. Науково-технічний прогрес, нові технології самі по собі не здатні подолати загрози екологічної катастрофи та вичерпності енергетичних ресурсів, що нависли над людством. Потрібні нова філософія, нова політика, нові моральні імперативи – зобов’язання кожної людини й людства в цілому. Загалом ідеться про систему цінностей, складову культурного світобачення, яка не залежала б від економічних сплесків чи занепадів, зміни політичної влади, у якій би захист і збереження природи, раціональне енергоспоживання вважались такими ж важливими, як і, власне, життя.

На жаль, ми ще не стали мудрими господарями на нашій Землі. Тому на сучасному етапі розвитку суспільства, необхідне корінне перетворення менталітету сучасного громадянина. Найважливішим каналом інформації для зміни громадської поведінки щодо енергозбереження безумовно є освітня система, якій відводиться значна роль. Не тільки тому що в школах є колосальний потенціал для енергозбереження. Важливе інше – школярі навчаться самі зберігати енергію в школі, навчать всіх удома, а в майбутньому вчинять прорив в енергозбереженні у всій країні.

Тому й надалі наші зусилля будуть спрямовуватися на залучення учнів до активної участі у процесі енергозбереження та енергоефективності, формування у них культури енергозбереження, використання набутих теоретичних знань у реальних умовах, формування в учнів цілісної картини взаємодії людини й навколишнього середовища підвищення соціальної активності, правильного виховання особистості громадянина України.

У квітні цього року плануємо спільно із партнерами: Проектом «Зменшення енергоспоживання та викидів СО2 в секторі багатоквартирних житлових будинків міста Долина», МБО «Благодійний фонд Долини та ТОВ «Управлінські та технічні послуги» під акредитацією ТЮФ ЗЮД Менеджмент Сервіс ГмбХ провести міський міжшкільний чемпіонат учнівської гри КВН на тематику енергозбереження. Мета Чемпіонату – привернення уваги населення міста до проблем забруднення, енерго- та ресурсозбереження, виховання в шкільної молоді поведінки відповідального відношення до збереження тепла та енергії, навчання навичкам сталого способу життя, виховання духовних, морально-етичних цінностей, любові до України, рідного краю, підтримка обдарованої талановитої молоді та інформування мешканців міста щодо бережливого ставлення до довкілля та енергії. Командам-учасникам – переможцям в окремих номінаціях, передбачених розробленим положенням, будуть вручені дипломи, сертифікати, кубки, призи від організаторів та партнерів Чемпіонату. Цікавий приз готує ТОВ «Управлінські та технічні послуги», вони готові взяти декількох кращих учнів для участі у проведенні енергоаудиту на одному з найбільших підприємств чи заводів України спільно із аудиторами даної міжнародної сертифікаційної компанії.

В 2016 році було розпочато роботу в напрямку ознайомлення школярів із із прикладами та демонстраційними моделями енергозберігаючих технологій у Ресурсному центрі Проекту «Зменшення енергоспоживання та викидів СО2 в секторі багатоквартирних житлових будинків міста Долина». А в цьому році планується облаштувати спеціальний клас із прикладами енергозберігаючих технологій , відповідними навчальними матеріалами у вибраній пілотній школі.

Також у нас уже є компетентна сформована команда школярів (енергетична команда ЗОШ №5, створена в рамках проекту «Школа енергії») ,яка має достатньо добру інформаційну базу для того, щоб поділитися набутими знаннями та навичками із своїми однолітками, тим більше інформація буде сприйматися значно легше і простіше від своїх ровесників. Зокрема, від Проекту ЗОШ №5 отримала у подарунок валізу енергоефективності, тобто є готове матеріально-технічне забезпечення. Тому планується провести навчально-практичний семінар у Долинських школах за участю членів енергокоманди, у якості викладачів та учнів шкіл, у якості учасників семінару. Також для заохочення та мотивації буде створено призовий фонд для найактивніших учасників навчально-практичного семінару.

Планується підтримувати роботу Ресурсного центру Проекту «Зменшення енергоспоживання та викидів СО2 в секторі багатоквартирних житлових будинків міста Долина», своєрідної енергетичної агенції, розширювати матеріально-технічну базу та впровадити нову практику – проведення щомісячних тренінгів та надання практичних рекомендацій щодо раціонального енерговикористання, перегляду тематичних фільмів для мешканців нашого міста. Цільова аудиторія може щоразу змінюватися (молодь, школярі, пенсіонери, мешканці окремих будинків, ОСББ і т.д.)

Проекти направлені на зменшення споживання традиційного палива є найбільш актуальними як для країни в цілому, так і для кожного міста зокрема. Протягом останніх років реалізації програми, в бюджетних будівлях міста реалізовано велика кількість проектів, спрямованих на зменшення споживання традиційних видів енергії. Відповідно, для подальшої роботи у сфері зменшення споживання традиційних видів енергії в фонді будівель, цьогорічною програмою передбачено продовжити реалізацію заходів з термомодернізації житлового фонду в рамках проекту «Зменшення енергоспоживання та викидів СО2 в секторі багатоквартирних житлових будинків міста Долина», що впроваджується в місті протягом 2015-2018 років за підтримки ЄС. В 2015 році на підставі конкурсного відбору було обрано та виконано роботи з утеплення зовнішніх стін фасадів 13 багатоквартирних будинків на принципі співфінансування 80-20, у 2016 р. –17 багатоквартирних будинків було обрано на конкурсному відборі та утеплено 5 з них, решту робіт будуть продовжені в цьому році, і також ще додадуться новообрані будинки.

У сьогоднішніх реаліях зростаючих глобальних енергетичних проблем все більш актуальними стають питання переходу до альтернативних джерел енергозабезпечення. Зрозуміло, що альтернативні джерела енергії не вирішать у найближчі роки всі енергетичні проблеми, але орієнтація на них дає реальні можливості зміцнити наші позиції в майбутньому, підвищити енергетичну безпеку України. Майбутнє – за альтернативними джерелами енергії, бо вони майже безплатні (природні вітри, енергія Сонця, земного тепла), безпечні і не пов’язані із шкідливими викидами. Ще одна перевага – автономність, відсутність необхідності передавати енергію на великі відстані, що супроводжується її великими втратами та забрудненням довкілля.

Так як, ми вже розпочали успішно використовувати енергію Сонця у нашому місті, то будемо і надалі це розвивати, розглянемо можливості створення на території нашого міста сонячної станції, яка могла б забезпечувати енергією значно більше об’єктів.

Також в сфері запровадження альтернативних джерел енергії та газозаміщення, на 2017 рік заплановано реалізацію проектів співфінансованих Державним фондом регіонального розвитку.

Наприкінці 2016 року відділом енергозбереження, інвестицій та муніципального розвитку було подано на участь в конкурсному відборі в рамках фінансування в 2017 році з Державного фонду регіонального розвитку два проекти, в тому числі проект «Розширення кластерної моделі теплопостачання бюджетних установ міста Долина на базі місцевих альтернативних джерел енергії», який повністю відповідає пріоритетам державного та регіонального розвитку, входить в План заходів з реалізації у 2015-2017 роках Стратегії розвитку Івано-Франківської області на період до 2020 року (відповідає 1 стратегічній цілі «Стійкий розвиток економіки», операційна ціль 1.3. Забезпечення енергоефективності, Завдання 1.3.2. Підтримка альтернативної енергетики).

Метою проекту є розширити кластерну модель теплопостачання бюджетних установ міста Долина на базі місцевих альтернативних джерел енергії, максимально скоротити споживання природного газу і таким чином зменшити негативний вплив зовнішніх чинників, таких як припинення постачання природного газу, підвищення тарифів і т.д., тобто підвищити енергетичну та економічну незалежність.

Ідентичний проект також подано на участь у конкурсному відборі канадсько-польського Проекту ПРОМІС, і частина фінансування проекту, окрім коштів МБ та ДФРР, передбачена, власне, із коштів міжнародної технічної допомоги (ПРОМІС).

З метою досягнення мети та цілей Концепції сприяння розвитку велосипедного руху м. Долина на 2011-2020 рр. в 2016 році заплановано продовжити співпрацю з ГО «АВК «ВелоКом», а також надалі дбати про розбудову велосипедної інфраструктури міста.

  1. Фінансування Програми

Джерелами фінансування Програми є кошти міського бюджету, залучені бюджетні кошти інших рівнів та інші джерела, що не заборонені законодавством.

Виконавцем Програми є відділ енергозбереження, інвестицій та муніципального розвитку Долинської міської ради. Виконавець Програми повністю забезпечує реалізацію усіх запланованих завдань і заходів в рамках даної Програми за умови повного і вчасного фінансування та звітує перед міською радою.

Загальний бюджет Програми:

  • капітальні видатки – 11265,439 тис. грн.
  • поточні видатки – 110 тис. грн.
4. Заходи з реалізації Програми
№ з/п Найменування заходів Термін виконання Фінансування Очікуваний результат
1 2 3 4 5
1. Енергетичний менеджмент
1.1 Розрахунок і затвердження лімітів на споживання енергетичних ресурсів бюджетними установами, що фінансуються з міського бюджету на 2017 рік Лютий2017 року Підготовлене розпорядження міського голови «Про ліміти на споживання енергетичних ресурсів в 2017 році»
1.2 Підтримка функціонування програмного забезпечення «Енергоплан» та оновлення програмного забезпечення в перспективі Протягом року 25 000, 00 грнміський бюджет(пот. видатки) Нормальне безперебійне функціонування програмного забезпечення «Енергоплан» та оновлений програмний продукт до кінця року
1.3 Ведення щодобового моніторингу споживання енергетичних ресурсів в бюджетних установах міста Протягом року Збір даних про щодобове споживання, щоденна візуальна оцінка споживання та реагування у випадку відхилення від усталених тенденцій, формування щотижневих звітів енергоспоживання, щомісячний порівняльний аналіз фактичного споживання із встановленими лімітами, формування відповідних аналітичних записок
1.4 Проведення інформаційно-роз’яснювальних бесід з колективами дошкільних закладів на предмет правил ощадливого використання енергії Вересень2017 року та протягом року Проведено по 1 зустрічі в кожному з ДНЗ (всього 5) до початку опалювального сезону та декілька протягом року
1.5 Розрахунок і затвердження лімітів на споживання енергетичних ресурсів бюджетними установами, що фінансуються з міського бюджету на 2018 рік Грудень2017 року Підготовлене розпорядження міського голови «Про ліміти на споживання енергетичних ресурсів в 2018 році»
1.6 Проведення наглядового аудиту по системі енергетичного менеджменту відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 50001:2011. Проведення навчань персоналу Грудень 2017 року та протягом року 15 000, 00 грнміський бюджет(пот. видатки) Отримано звіт про успішне проходження аудиту по системі енергетичного менеджменту відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 50001:2011
2. Підвищення обізнаності населення та компетентності посадових осіб відповідальних за енерговикористання
2.1 Проведення регулярних нарад з керівництвом бюджетних установ, аналіз даних енергоспоживання та надання рекомендацій щодо підвищення ефективності споживання енергії Протягом року Проведено щоквартально зустрічі протягом року, проведено аналіз енергоспоживання та підготовлено рекомендації
1 2 3 4 5
2.2 Систематичне подання інформації про стан реалізації заходів з енергозбереження в місті для її розміщення на офіційних ресурсах міської ради Протягом року Тематичні публікації у Віснику міської ради тижневика «Добра справа», на офіційному веб-сайті та на офіційній сторінці у соціальній мережі Facebook, а також подальша співпраця із різними незалежним ЗМІ, які цікавляться реалізацією енергоефективних проектів та кращими практиками у сфері енергоефективності у м. Долина
2.3 Проведення інформаційних кампаній: Днів енергії, європейський тиждень сталої енергії, європейський тиждень мобільності, Дні Землі, Води, Сонця, інформаційна та просвітницька робота із мешканцями, учнями шкіл, різноманітна діяльність у Ресурсному центрі проекту Протягом року В рамках проекту ЄС Проведено заходи з метою широкої інформаційно-просвітницької кампанії, проведено анкетування мешканців, роз’яснювальні бесіди, дворові зустрічі, ознайомлено мешканців міста із різними прикладами енергозберігаючих технологій та демонстраційними моделями у Ресурсному центрі Проекту, також для різних цільових аудиторій проведення щомісячних тренінгів та надання практичних рекомендацій щодо раціонального енерговикористання, перегляд тематичних фільмів
2.4 Реалізація у школах пізнавально-навчальних демонстраційних проектів з метою залучення учнів до активної участі у процесі енергозбереження та енергоефективності, формування у них культури енергозбереження, використання набутих теоретичних знань у реальних умовах, формування в учнів цілісної картини взаємодії людини й навколишнього середовища підвищення соціальної активності, правильного виховання особистості громадянина України Березень –грудень2017 року 30 000,00 грнміський бюджет(пот. видатки)+кошти партнерів Провести: – міський міжшкільний чемпіонат учнівської гри КВН на тематику енергозбереження; – щоквартально для учнів пізнавально-інформаційні зустрічі у Ресурсному центрі, влаштовувати перегляди тематичних фільмів та обговорення; – навчально-практичний семінар для учнів Долинських шкіл із залученням членів енергокоманди (енергетична команда ЗОШ №5, створена в рамках Проекту «Школа енергії»), у якості викладачів та учнів шкіл, у якості учасників семінару; – традиційно у жовтні масштабні Дні енергії у форматі Спартакіади, Чемпіонату чи гри-КВН – різноманітні заходи до Дня Землі, Сонця, ВодиОблаштування, спільно із партнерами, спеціального класу із прикладами енергозберігаючих технологій у вибраній пілотній школі.
1 2 3 4 5
2.5 Підтримка функціонування Ресурсного центру Проекту «Зменшення енергоспоживання та викидів СО2 в секторі багатоквартирних житлових будинків міста Долина», своєрідної енергетичної агенції,з метою просвітницької та інформаційно – роз’яснювальної роботи із населенням спільно із партнерами Протягом року Розширити матеріально-технічну базу та впровадити нову практику – проведення щомісячних тренінгів та надання практичних рекомендацій щодо раціонального енерговикористання, перегляду тематичних фільмів для мешканців нашого міста. Цільова аудиторія може щоразу змінюватися (молодь, школярі, пенсіонери, мешканці окремих будинків, ОСББ і т.д.)
2.6 Виготовлення інформаційних матеріалів та друкованої тематичної продукції Протягом року 20 000 грн міський бюджет(пот. видатки) Виготовлено для розміщення у ДНЗ інформаційні таблички, які міститимуть інформацію про реалізовані в цих установах енергоефективні проекти та якісну друковану продукцію
2.7 Написання грантових заявок на кошти міжнародної технічної допомоги з метою реалізації проектів інформування громади щодо необхідності енергозбереження та захисту довкілля Протягом року По мірі відкриття конкурсів та грантових програм міжнародних донорських організацій
3. Зменшення споживання традиційних видів енергії в житловій, бюджетній та комунальній сферах міста
3.1 Термомодернізація багатоквартирних житлових будинків міста Протягом року 7 265 438,88 грн (грантові кошти ЄС, міського бюджету та мешканців) Проведено термомодернізацію обраних на конкурсних засадах багатоквартирних житлових будинків
3.2 Подання грантових заявок на отримання коштів міжнародної технічної допомоги, субвенцій державного та обласного бюджетів на реалізацію проектів в сфері енергоефективності Протягом року Подання грантових заявок на конкурси державних і обласних програм, міжнародних донорських фондів, посольств
3.3 Придбання енергоефективних ламп у Долинські дошкільні навчальні заклади Протягом року 20 000,00 грнміський бюджет (пот. вид.) Придбано та встановлено енергоефективні LED-лампи у визначених ДНЗ
4. Запровадження використання нетрадиційних та поновлюваних джерел енергії
4.1. Створення передумов для впровадження проектів сонячної енергетики як альтернативного джерела енергії Протягом року Детально вивчене питання щодо можливості застосування сонячної енергії, пошук можливостей, інвесторів та вільних ділянок
1 2 3 4 5
4.2. Реконструкція системи опалення ДНЗ “Зірочка” в м. Долина з встановленням модульної твердопаливної котельні та приєднання додаткового споживача – Будинку техніки (культури) Протягом року 4 000 000,00 грн Розроблені ПКД, отримані всі необхідні експертизи та погодження, реконструкція системи опалення ДНЗ “Зірочка” в м. Долина з встановленням модульної твердопаливної котельні та приєднання додаткового споживача – Будинку техніки (культури)
4.3. Виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію системи опалення та гарячого водопостачання НВК №2 в м. Долина ІІІ – ІV квартал2017 року В рамках проекту, що фінансується з ДФРР Розроблені ПКД, отримані всі необхідні експертизи, реконструкція системи опалення та гарячого водопостачання НВК №2 з встановленням модульної твердопаливної котельні та сонячних колекторів
4.4. Реконструкція системи опалення ДНЗ “Сонечко” в м. Долина з встановленням модульної твердопаливної котельні (проектно-кошторисна документація розроблена, пройшла необхідні експертизи) ІІІ – ІV квартал2017 року В рамках проекту, що фінансується з ДФРР Встановлено модульні котельні для опалення за рахунок твердого палива (відходи деревини, дрова, тріска)
4.5. Подання проектів на участь в конкурсному відборі в рамках фінансування в 2018 році з Державного фонду регіонального розвитку ІV квартал2017 року Розроблені проектні заявки та подані на конкурсний відбір
4.6. Написання та подання грантових заявок на встановлення в бюджетних установах міста систем використання альтернативних джерел енергії Протягом року Постійний моніторинг доступних грантових конкурсів, розроблені та подані заявки
Документ опубліковано 10 березня 2017
Втратило чинність
Детальніше