РІШЕННЯ
Від 10.03.2017. № 635-22/2017
м. Долина
Про клопотання про присвоєння
звання Герой України
Почесному громадянину
м. Долина Омеляну Ковалю
Керуючись Законом України «Про державні нагороди України» від 16.03.2000р. N 1549-III, Указом Президента України від 02.12.2002р. №1114/2002 «Про звання Герой України», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Схвалити клопотання до голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Олега Гончарука про внесення подання Президентові України Петру Порошенку щодо присвоєння звання Герой України Почесному громадянину міста Долини, багатолітньому члену Проводу ОУН(б), видатному громадському діячу, Почесному Голові Українського Допомогового Комітету у Бельгії, засновнику Педагогічного товариства імені Григорія Ващенка (1995р.), за особистий внесок у встановлення державного суверенітету та незалежності України (текст звернення додається).
2.Дане рішення опублікувати у Віснику міської ради тижневика «Добра справа» та на офіційному інтернет-сайті міської ради.
Міський голова Володимир Гаразд
Голові Івано-Франківської
обласної державної адміністрації
Олегу Гончаруку
КЛОПОТАННЯ
Ми, депутати Долинської міської ради, вносимо клопотання щодо присвоєння звання Герой України Почесному громадянину міста Долини, багатолітньому члену Проводу ОУН(б), видатному громадському діячу, Почесному Голові Українського Допомогового Комітету у Бельгії, засновнику Педагогічного товариства імені Григорія Ващенка (1995р.) – Омеляну Васильовичу Ковалю.
Коваль О.В. (псевдо «Дир», «Дем’ян» – український громадський діяч, член проводу Організації Українських Націоналістів), політв’язень Аушвіцу. Народився 24 лютого1920 року у селі Рахиня (Долинський район, Івано-Франківська область). Закінчив кооперативні курси у місті Долині.
Омелян Коваль — один із провідників ОУН, який одночасно з проголошенням у Львові Ярославом Стецьком Акта відновлення Української держави 30 червня 1941 року оприлюднив таку саму ухвалу в місті Долині Івано-Франківської області. За це, як й інші оунівці, він був ув’язнений нацистами. Пройшов тюрму на Лонцького у Львові, в’язницю Монтелюпіх у Кракові, два з половиною роки провів у концтаборі Аушвіц. Після визволення оселився у Бельгії, закінчив вищі студії ліценціата економічно-консульських наук у Левенському католицькому університеті. Понад 60 років очолював українське громадське життя в цій країні. Два десятиліття керував світовою управою Спілки української молоді, довголітній член Ради директорів Світового конгресу українців, почесний президент Європейського конгресу українців.
Добре знав Степана Бандеру та його родину, був найближчим соратником Ярослава та Слави Стецьків. Омелян Коваль — один із членів-засновників політичної партії «Конгрес українських націоналістів» на Установчих зборах ОУН 18–23 листопада 1992 року в Києві. На початку 1990-х після проголошення Україною незалежності об’їздив усі регіони з виступами перед молоддю, заснував Педагогічне товариство імені Григорія Ващенка. Перша група вітчизняних дипломатів, яка прибула до Брюсселя в 1992 році, отримала притулок у приміщенні Українського допомогового комітету, який очолював Омелян Коваль. Омелян Коваль ніколи не вносив подання на отримання бельгійського громадянства. Мав статус біженця ООН (Женевська Конвенція). Після незалежності України попросив громадянство України, яке отримав із дружиною Іванною-Катериною Куропась у 1997 році.
16 грудня 2016 року в Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (Львів) відбулася презентація книги Омеляна Коваля «Спомини мого життя» (упор. Микола Посівнич). 21 січня 2017 року презентація цієї книги відбулася в Долині.
20 серпня 2010 року рішенням Долинської міської ради Омеляну Ковалю присвоєно звання Почесний громадянин міста Долина.
24 лютого 2015 року нагороджений бельгійським королівським орденом Леопольда II-го із званням офіцера.
1 грудня 2015 року нагороджений орденом Свободи.
24 вересня 2015 року на його честь у місті Долині перейменовано одну із вулиць нашого міста.
Враховуючи викладене вище, ми, депутати Долинської міської ради, просимо Вас, зважити визначні трудові досягнення у розвитку Української державності та внести подання Президентові України Порошенку Петру Олексійовичу про присвоєння звання Герой України – Ковалю Омеляну Васильовичу.
Схвалено на 22 сесії
Долинської міської ради
10 березня 2017 рок