Про Положення про порядок повернення земельних ділянок (їх частин) комунальної власності міста від орендаря до Долинської міської ради

Про Положення про порядок повернення земельних ділянок (їх частин) комунальної власності міста від орендаря до Долинської міської ради

РІШЕННЯ

Від 30.05.2018. № 1205-38/2018

м. Долина

Про Положення про порядок повернення

земельних ділянок (їх частин)

комунальної власності міста від орендаря

до Долинської міської ради

Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

В И Р І Ш И Л А:

Затвердити Положення про порядок повернення земельних ділянок (їх частин) комунальної власності міста від орендаря до Долинської міської ради (додається).

Міський голова Володимир Гаразд

Затверджено:

рішенням міської ради

від 30.05.2018. № 1205-38/2018

ПОЛОЖЕННЯ

про порядок повернення земельних ділянок (їх частин)

комунальної власності міста від орендаря

до Долинської міської ради

  1. Загальні положення

Положення про порядок повернення земельних ділянок (їх частин) комунальної власності міста від орендаря до Долинської міської ради (далі Положення) розроблено відповідно до Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України “Про оренду землі”, Закону України “Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності”, Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220, постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284 «Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам».

Положення встановлює порядок повернення земельних ділянок (їх частин) комунальної власності міста від орендаря до Долинської міської ради.

  1. Припинення, розірвання договору оренди землі

2.1. Договір оренди землі припиняється в разі:

  • закінчення строку, на який його було укладено;
  • викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
  • поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
  • смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 Закону України “Про оренду землі”, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
  • ліквідації юридичної особи-орендаря;
  • відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
  • набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;
  • припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
  • використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;
  • використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
  • систематична несплата орендної плати (протягом трьох місяців підряд);
  • використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

2.2. Договір оренди землі припиняється також, в інших випадках, передбачених законом.

2.3. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.

2.4. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

2.5. На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України “Про оренду землі” та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

2.6. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

2.7. Договір оренди земельної ділянки комунальної власності може бути розірваний у разі прийняття рішення про використання земельної ділянки для розміщення об’єктів, визначених частиною першою статті 7 Закону України “Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності”.

2.7.1 У разі прийняття рішення про використання, для суспільних потреб, лише частини земельної ділянки може бути заявлена вимога про виділення такої частини в окрему земельну ділянку та розірвання договору оренди.

2.7.2 вимога про розірвання договору оренди, зазначена у п. 2.7.1, може бути пред’явлена міською радою, а також однією із сторін цього договору.

2.7.3 розірвання договору оренди земельної ділянки в такому порядку, допускається у разі, якщо об’єкти, які передбачається розмістити на земельній ділянці, неможливо розмістити на іншій земельній ділянці або якщо розміщення таких об’єктів на інших земельних ділянках завдасть значних матеріальних збитків або спричинить негативні екологічні наслідки для відповідної територіальної громади, суспільства чи держави в цілому.

2.7.4 розірвання договору оренди земельної ділянки у разі прийняття рішення про надання її для суспільних потреб здійснюється за умови повного відшкодування орендарю і третім особам збитків, спричинених цим, зокрема витрат, пов’язаних з виділенням частини земельної ділянки в окрему земельну ділянку та укладенням нового договору оренди.

2.7.5 у разі недосягнення сторонами договору згоди щодо розірвання договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

2.7.6 у рішенні Долинської міської ради про використання земельної ділянки державної чи комунальної власності, яка перебуває в оренді, для суспільних потреб зазначаються:

  • площа, місцезнаходження земельної ділянки або її частини, кадастровий номер земельної ділянки (за наявності);
  • договір оренди землі, що підлягає розірванню;
  • суспільні потреби, для задоволення яких здійснюється розірвання договору оренди землі;
  • особа, якій після розірвання договору оренди передається земельна ділянка для задоволення суспільних потреб, з визначенням умов такої передачі.
  1. Відшкодування збитків

3.1. Збитки відшкодовуються орендарем орендодавцю (Долинська міська рада) у випадку:

3.1.1 погіршення орендарем корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов’язаних із зміною її стану.

3.1.2 невиконання орендарем обов’язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки.

3.2. Збитки, завдані третім особам у зв’язку з використанням орендарем земельної ділянки, відшкодовуються орендарем на загальних підставах.

3.3. Розміри збитків визначаються сторонами договору оренди. У разі недосягнення сторонами згоди про розмір відшкодування збитків спір вирішується в судовому порядку.

3.4. У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря Долинська міська рада має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення – за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов’язань.

3.5. У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) або приведення її (їх) у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284 (ЗП України, 1993 р., № 10, ст. 193).

3.6. Здійснені орендарем, без згоди орендодавця, витрат на поліпшення орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

  1. Умови повернення земельної ділянки (земельних ділянок)

4.1. Після припинення дії або розірвання договору орендар повертає орендодавцеві (Долинській міській раді) земельну ділянку (земельні ділянки) у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

4.2. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

  1. Звернення щодо повернення орендованої земельної ділянки

5.1. Орендар земельної ділянки, який має на меті не поновлювати договір оренди земельної ділянки чи вилучити її частину повинен до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі звернутися до міської ради з відповідним зверненням.

5.2. У зверненні вказується місцезнаходження земельної ділянки, її розмір та причини повернення.

5.3. До звернення додається:

– копія договору оренди земельної ділянки, яку передбачається повернути;

– план земельної ділянки із зазначенням мереж та споруд які на ній розміщені, їх опис та охоронні зони;

– характеристика споруди (у випадку якщо її неможливо в подальшому демонтувати стан її консервації та охоронні зони);

– інші документи, які, як вбачає орендар, вплинули на необхідність повернення земельної ділянки.

  1. Повноваження Комісії

6.1. З метою обстеження та надання пропозицій щодо повернення земельних ділянок (їх частин) комунальної власності міста від орендаря до Долинської міської розпорядженням міського голови утворюється комісія міської ради по обстеженні земельних ділянок (їх частин) комунальної власності міста які планується повернути від орендаря до Долинської міської ради (далі Комісія).

6.2. У роботі Комісії, з правом дорадчого голосу, можуть брати участь і депутати Долинської міської ради та інші особи, що не входять до складу Комісії. При роботі комісії може бути присутнім орендар.

6.3. Комісія може ініціювати проведення топографо-геодезичні вишукування, експертизи, дослідження, тощо.

6.4. Засідання Комісії веде голова Комісії. За відсутності голови Комісії засідання веде заступник голови комісії, а за відсутності заступника голови комісії один з членів Комісії, який обирається присутніми на засіданні членами Комісії. Засідання правомочні при умові присутності більшості членів Комісії. Рішення Комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала проста більшість членів Комісії, від її загального складу.

6.5. У разі, коли голоси членів Комісії розділились порівну, проводиться обговорення, та повторне голосування.

6.6. На засіданні Комісії ведеться протокол який в підсумку підписують всі члени Комісії які присутні на засіданні (далі Протокол).

  1. Повернення земельних ділянок (їх частин)

7.1. Відділ земельних ресурсів міської ради в 5 денний робочий термін з дня отримання відповідного до п. 5 звернення повідомляє Комісію про необхідність обстеження земельних ділянок (їх частин).

7.2. Комісія в 20 денний робочий термін з дня отримання повідомлення повинна обстежити земельні ділянки (їх частини), провести засідання та надати письмові рекомендації.

7.3. Обстеження земельних ділянок (їх частин) проводиться Комісією на предмет наявності на земельних ділянках будівель та споруд (в тому числі огорож), обмежень, обтяжень, охоронних зон, можливості використання земельних ділянок без їх частин, що планується повернути, можливості передачі в оренду земельних ділянок (їх частин) на тих самих умовах іншим орендарям, необхідності проведення обстеження на рахунок забруднення та корисних властивостей землі та вжиття відповідних заходів, тощо.

7.4. У разі відсутності обставин, що унеможливлюють повернення обстежуваних земельних ділянок (їх частин) комунальної власності міста від орендаря до Долинської міської ради Комісія в Протоколі рекомендує прийняти рішення про повернення земельної ділянки від орендаря до Долинської міської ради або про надання згоди на її поділ (в залежності від звернення).

Відділ земельних ресурсів міської ради при підготовці відповідного рішення міської ради долучає Протокол до матеріалів звернення та озвучує рекомендації Комісії на сесії.

7.5. У разі наявності обставин, що унеможливлюють повернення обстежуваних земельних ділянок (їх частин), Комісія в Протоколі рекомендує методи їх усунення (демонтаж будівель та споруд (в тому числі огорож), ліквідацію обмежень, обтяжень, охоронних зон, вивчає та обґрунтовує можливість використання земельних ділянок без їх частин, що планується повернути, передачі в оренду земельних ділянок (їх частин) на тих самих умовах іншим орендарям, необхідність проведення обстеження на рахунок забруднення і корисних властивостей землі та вжиття відповідних заходів, тощо.) та прийняти рішення про поновлення договору оренди на термін необхідний для виконання рекомендацій Комісії (за наявності погодження орендаря).

Відділ земельних ресурсів міської ради при підготовці відповідного рішення міської ради долучає Протокол до матеріалів звернення та озвучує рекомендації Комісії на сесії.

7.5.1 у разі виконання рекомендацій Комісії орендар повинен до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі звернутися до міської ради з відповідним зверненням долучивши відповідні підтвердні документи.

7.5.2 всі заходи по усуненню обставин, що унеможливлюють повернення обстежуваних земельних ділянок (їх частин) проводяться за рахунок орендаря, а обрання суб’єкта господарювання, що буде проводити відповідні дослідження погоджується Комісією.

7.5.3 відділом земельних ресурсів повідомляється, а Комісією проводиться повторне обстеження земельних ділянок (їх частин) в порядку визначеному пунктами 7.1 – 7.3.

7.6. У разі усунення обставин, що унеможливлюють повернення обстежуваних земельних ділянок (їх частин), які були описані в попередньому Протоколі, та відсутності нових, комісія в Протоколі рекомендує прийняти рішення про повернення земельної ділянки від орендаря до Долинської міської ради або про надання згоди на її поділ (в залежності від звернення).

7.7. У разі не усунення обставин, що унеможливлюють повернення обстежуваних земельних ділянок (їх частин), які були описані в попередньому Протоколі, чи наявності нових, повторюється процедура передбачена п. 7.5.

7.8. У разі позитивного рішення про надання згоди на розроблення та погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки орендар, після її розроблення та погодження у встановленому законом порядку, повинен звернутися до міської ради із зверненням про затвердження технічної документації та вилучення частини земельної ділянки.

7.9. У разі позитивного рішення про повернення земельної ділянки відділом земельних ресурсів в 10 денний робочий термін з дати одержання рішення готується угода про розірвання договору оренди та/або акту прийому-передачі земельної ділянки, підписується міським головою та направляється для підписання орендарю.

7.10. Земельна ділянка вважається повернутою з дати підписання відповідної угоди про розірвання договору оренди та/або акту прийому-передачі земельної ділянки двома сторонами.

7.11. У разі відмови належним чином повідомленого орендаря від виконання рекомендацій зазначених в Протоколі Комісії вважається, що орендар продовжує користуватися земельною ділянкою, а договір оренди поновленим на той самий термін.

Відділ земельних ресурсів готує проект додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки (в двох примірниках) та направляє до орендаря для її підпису та державної реєстрації.

7.12. Відмову, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі міська рада може оскаржувати в суді.

Документ опубліковано 30 травня 2018
Чинний
Детальніше