Про програму реалізації Стратегії сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2016 рік

Про програму реалізації Стратегії сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2016 рік

РІШЕННЯ

Від 06.04.2016. № 183-6/2016

м. Долина

Про програму реалізації Стратегії сталого розвитку

в сфері енергоспоживання м. Долина на 2016 рік

З метою реалізації мети та цілей визначених в Стратегії сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2009-2020 рр. та Плану дій сталого енергетичного розвитку міста Долина на 2011-2020 рр., керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

В И Р І Ш И Л А:

1.Затвердити програму реалізації Стратегії сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2016 рік (додається).

2.Відділу енергозбереження, інвестицій та муніципального розвитку міської ради забезпечити виконання заходів Програми.

3.Фінансовому відділу міської ради, виходячи з можливостей дохідної частини міського бюджету на 2016 рік, передбачити кошти на виконання заходів Програми.

4.Інформацію про хід виконання даної Програми заслухати на сесії міської ради в І кварталі 2017 року.

5.Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови Володимира Смолія.

Міський голова Володимир Гаразд

Затверджено:

рішенням міської ради

від 06.04.2016. № 183-6/2016

ПРОГРАМА

реалізації Стратегії сталого розвитку в сфері енергоспоживання

м. Долина на 2016 рік

  1. Основні положення

Програма розроблена з метою забезпечення досягнення мети та цілей, передбачених стратегічними документами, прийнятими Долинською міською радою в сфері сталого енергетичного розвитку: Стратегія сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2009-2020 рр., План дій сталого енергетичного розвитку м. Долина на 2011-2020 рр., Концепція сприяння розвитку велосипедного руху в м. Долина на 2011-2020 рр.. В свою чергу, забезпечення реалізації вищезазначених стратегічних документів має на меті виконання містом довгострокових зобов’язань в рамках загальноєвропейської ініціативи Угода Мерів, зокрема в сферах зменшення споживання традиційних видів енергії, запровадження використання енергії з альтернативних та відновлюваних джерел, і як наслідок – скорочення обсягів викидів парникових газів на території міста.

Реалізація Програми передбачає виконання заходів по 4-х напрямках:

  1. Енергетичний менеджмент.
  2. Підвищення обізнаності населення та компетентності посадових осіб відповідальних за енерговикористання.
  3. Зменшення споживання традиційних видів енергії в житловій, бюджетній та комунальній сферах міста.
  4. Запровадження використання нетрадиційних та поновлюваних джерел енергії.
  1. Мета Програми

Заходи передбачені до виконання даною Програмою у 2016 році покликані продовжувати та розвивати розпочату в попередніх роках роботу з реалізації цілей передбачених Стратегією сталого розвитку в сфері енергоспоживання м. Долина на 2009-2020 рр. по вказаних вище напрямках.

  1. Опис Програми

В рамках складової Програми – підтримка функціонування системи енергетичного менеджменту. Відділом енергозбереження, інвестицій та муніципального розвитку буде проводитись щоденний моніторинг споживання основних видів енергоресурсів і води в бюджетних установах міста Долини та вжиття первинних корегуючих дій в разі виявлення суттєвого відхилення від усталеної тенденції (в більший бік). За результатами моніторингу готуватимуться щотижневі звіти енергоспоживання. Аналіз щотижневих звітів здійснюватиметься конкретними особами, що є відповідальними за певну групу будівель (відповідно до підпорядкування установ).

В цьому році Долинська міська рада має унікальну можливість сертифікуватися по системі енергетичного менеджменту за міжнародним стандартом ISO 50001:2001. Якщо це вдасться, а для того є всі передумови, то Долина взагалі буде першим містом, котре отримає цей сертифікат, не тільки на території України, але й серед країн східної Європи.

Планується продовжувати інформаційну та просвітницьку роботу із населенням та різними цільовими групами стосовно необхідності ощадного енергоспоживання. На поточний рік традиційно заплановано проведення масштабних інформаційних заходів: міські Дні енергії, європейський тиждень сталої енергії, європейський тиждень мобільності тощо.

Так як, у місті Долина триває реалізація трьохрічного, співфвінансованого представництвом Європейського Союзу, проекту «Зменшення енергоспоживання та викидів СО2 в секторі багатоквартирних житлових будинків міста Долина» планується продовжити просвітницьку роботу із населенням щодо термомодернізації багатоквартирних житлових будинків шляхом анкетування мешканців та інших акцій. Планується розширити інформаційну та просвітницьку роботу із мешканцями приватного сектору щодо необхідності проведення енергоаудиту та термомодернізації власних будинків, проведення показового енергоаудиту декількох будівель приватного сектору для наглядного прикладу.

Тема енергозбереження є надзвичайно актуальною в наш час. Український народ, на жаль, не звик ставитися дбайливо до природних ресурсів, кількість яких безупинно зменшується. Тому на сучасному етапі розвитку суспільства, необхідне корінне перетворення менталітету сучасного громадянина. Найважливіший канал інформації для зміни громадської поведінки щодо енергозбереження – освітня система, якій відводиться значна роль. Не тільки тому що в школах є колосальний потенціал для енергозбереження. Важливе інше – школярі навчаться самі зберігати енергію в школі, навчать всіх удома, а в майбутньому вчинять прорив в енергозбереженні у всій країні.

Тому планується впроваджувати навчальний демонстраційний проект, який передбачатиме введення в школах міста спеціального курсу з формування культури енергозбереження. Проект буде реалізовуватись спільно з партнерами, а саме енергосервісною компанією «Адамсон», у школах з метою широкого ознайомлення учнів з основними принципами енергозбереження, загрози нераціонального використання енергоресурсів, практичними рекомендаціями їх економії та захисту довкілля.

В рамках цього проекту буде обрана пілотна школа, де буде облаштовано спеціальний клас із прикладами енергозберігаючих технологій , відповідними навчальними матеріалами.

Також заплановано розробити концепцію створення енергетичної агенції у місті Долина з метою просвітницької та інформаційно – роз’яснювальної роботи із населенням.

Проекти направлені на зменшення споживання традиційного палива є найбільш актуальними як для країни в цілому, так і для кожного міста зокрема. Протягом останніх років реалізації програми, в бюджетних будівлях міста реалізовано велика кількість проектів, спрямованих на зменшення споживання традиційних видів енергії. Відповідно, для подальшої роботи у сфері зменшення споживання традиційних видів енергії в фонді будівель, цьогорічною програмою передбачено реалізацію заходів з термомодернізації житлового фонду в рамках проекту «Зменшення енергоспоживання та викидів СО2 в секторі багатоквартирних житлових будинків міста Долина», що впроваджується в місті протягом 2015-2018 років за підтримки ЄС. В минулому році на підставі конкурсного відбору було обрано та виконано роботи з утеплення зовнішніх стін фасадів 13 багатоквартирних будинків на принципі співфінансування 80-20. Аналогічний конкурсний відбір будинків для проведення робіт з утеплення в рамках Проекту було проведено на 2016 рік, де було обрано 17 багатоквартирних будинків та ще один конкурсний відбір буде проведено в кінці поточного року на 2017 рік.

У сьогоднішніх реаліях зростаючих глобальних енергетичних проблем все більш актуальними стають питання переходу до альтернативних джерел енергозабезпечення. Зрозуміло, що альтернативні джерела енергії не вирішать у найближчі роки всі енергетичні проблеми, але орієнтація на них дає реальні можливості зміцнити наші позиції в майбутньому, підвищити енергетичну безпеку України. Майбутнє – за альтернативними джерелами енергії, бо вони майже безплатні (природні вітри, енергія Сонця, земного тепла), безпечні і не пов’язані із шкідливими викидами. Ще одна перевага – автономність, відсутність необхідності передавати енергію на великі відстані, що супроводжується її великими втратами та забрудненням довкілля.

Так як, ми вже розпочали використовувати енергію Сонця у нашому місті і будемо надалі це розвивати, то в цьому році також заплановано детально вивчити питання щодо можливості застосування вітрової енергетики на території індустріального парку «Долина» та інших ділянках міста та розробити вітроатлас. За підрахунками вчених, загальний вітроенергетичний потенціал Землі в 30 разів перевищує річне споживання електроенергії в усьому світі. Однак, використовується лише мізерна частка цієї енергії.

Варто зазначити, що енергія вітру розподілена по території України нерівномірно, і найбільш сприятливі з точки зору використання енергії вітру є Крим, Карпати (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, західна частина Чернівецької області), узбережжя Чорного та Азовського морів. Тобто у нашому місті ми маємо передумови для запровадження використання енергії вітру.

Також в сфері запровадження альтернативних джерел енергії та газозаміщення, на 2016 рік заплановано реалізацію проектів співфінансованих Державним фондом регіонального розвитку.

Наприкінці 2015 року відділом енергозбереження, інвестицій та муніципального розвитку було подано на участь в конкурсному відборі в рамках фінансування в 2016 році з Державного фонду регіонального розвитку три проекти, в тому числі проект «Розширення кластерної моделі теплопостачання бюджетних установ міста Долина на базі місцевих альтернативних джерел енергії», який повністю відповідає пріоритетам державного та регіонального розвитку, входить в План заходів з реалізації у 2015-2017 роках Стратегії розвитку Івано-Франківської області на період до 2020 року (відповідає 1 стратегічній цілі «Стійкий розвиток економіки», операційна ціль 1.3. Забезпечення енергоефективності, Завдання 1.3.2. Підтримка альтернативної енергетики).

Метою проекту є розширити кластерну модель теплопостачання бюджетних установ міста Долина на базі місцевих альтернативних джерел енергії, максимально скоротити споживання природного газу і таким чином зменшити негативний вплив зовнішніх чинників, таких як припинення постачання природного газу, підвищення тарифів і т.д., тобто підвищити енергетичну та економічну незалежність.

Ключові заходи проекту:

  • виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію системи опалення та гарячого водопостачання з встановленям модульної твердопаливної котельні та сонячних колекторів в ДНЗ “Зірочка” та НВК №2;
  • реконструкція системи гарячого водопостачання у ДНЗ «Сонечко» та ДНЗ «Зірочка» з встановленням сонячних колекторів;
  • реконструкція системи опалення у ДНЗ “Золота рибка”, ДНЗ «Сонечко» та ДНЗ «Зірочка» з встановленям модульної твердопаливної котельні.

З метою досягнення мети та цілей Концепції сприяння розвитку велосипедного руху м. Долина на 2011-2020 рр. в 2016 році заплановано продовжити співпрацю з ГО «АВК «ВелоКом», а також надалі дбати про розбудову велосипедної інфраструктури міста.

  1. Фінансування Програми

Джерелами фінансування Програми є кошти міського бюджету, залучені бюджетні кошти інших рівнів та інші джерела, що не заборонені законодавством.

Виконавцем Програми є відділ енергозбереження, інвестицій та муніципального розвитку Долинської міської ради. Виконавець Програми повністю забезпечує реалізацію усіх запланованих завдань і заходів в рамках даної Програми за умови повного і вчасного фінансування та звітує перед міською радою.

Загальний бюджет Програми:

  • капітальні видатки – 10 301 026 грн. (в т.ч. кошти міського бюджету – 1 800 000 грн.);
  • поточні видатки – 70,2 тис. грн.
4. Заходи з реалізації Програми
№ з/п Найменування заходів Термін виконання Фінансування Очікуваний результат
1 2 3 4 5
1. Енергетичний менеджмент
1.1 Розрахунок і затвердження лімітів на споживання енергетичних ресурсів бюджетними установами, що фінансуються з міського бюджету на 2016 рік Лютий2016 року Підготовлене розпорядження міського голови «Про ліміти на споживання енергетичних ресурсів в 2016 році»
1.2 Підтримка функціонування програмного забезпечення «Енергоплан» Протягом року Нормальне безперебійне функціонування програмного забезпечення «Енергоплан»
1.3 Ведення щодобового моніторингу споживання енергетичних ресурсів в бюджетних установах міста Протягом року Збір даних про щодобове споживання, формування щотижневих звітів енергоспоживання, щомісячний аналіз дотримання лімітів
1.4 Проведення інформаційно-роз’яснювальних бесід з колективами дошкільних закладів на предмет правил ощадливого використання енергії Вересень2016 року Проведено по 1 зустрічі в кожному з ДНЗ (всього 5) до початку опалювального сезону
1.5 Розрахунок і затвердження лімітів на споживання енергетичних ресурсів бюджетними установами, що фінансуються з міського бюджету на 2017 рік Грудень2016 року Підготовлене розпорядження міського голови «Про ліміти на споживання енергетичних ресурсів в 2017 році»
1.6 Сертифікація по системі енергетичного менеджменту за міжнародним стандартом ISO 50001:2001. Проведення навчань персоналу, сертифікація Травень2016 року 25 200, 00 грн.міський бюджет(пот. видатки) Отримано міжнародний сертифікат по системі енергетичного менеджменту за міжнародним стандартом ISO 50001:2001
2. Підвищення обізнаності населення та компетентності посадових осіб відповідальних за енерговикористання
2.1 Проведення регулярних нарад з керівництвом бюджетних установ, аналіз даних енергоспоживання та надання рекомендацій щодо підвищення ефективності споживання енергії Протягом року Проведено щонайменше 4 зустрічі протягом року, для яких проведено аналіз енергоспоживання та підготовлено рекомендації
2.2 Систематичне подання інформації про стан реалізації заходів з енергозбереження в місті для її розміщення на офіційних ресурсах міської ради Протягом року Не менше 10 тематичних публікацій в Віснику міської ради та на офіційному Інтернет-сайті
1 2 3 4 5
2.3 Проведення інформаційних кампаній: Днів енергії, європейський тиждень сталої енергії, акція по окремих мікрорайонах міста «Споживай економно», інформаційна та просвітницька робота із мешканцями щодо термомодернізації, показовий енергоаудит будівель приватного сектору Квітень – жовтень2016 року В рамках проекту ЄС Проведено заходи з метою широкої інформаційної кампанії, проведено анкетування мешканців, ознайомлено мешканців міста із екологічною валізою енергоефективності, проведено демонстраційний енергоаудит будівель приватного сектору
2.4 Реалізація у школах навчального демонстраційного проекту з метою широкого ознайомлення учнів з основними принципами енергозбереження Березень –грудень2016 року 20 000,00 грн.міський бюджет(пот. видатки)+кошти партнерів Введено в школах міста спеціальний курс з формування культури енергозбереження, облаштовано окремий клас у пілотній школі для демонстрації енергоефективних технологій
2.5 Розробка концепції створення енергетичної агенції у місті Долина з метою просвітницької та інформаційно – роз’яснювальної роботи із населенням спільно із партнерами ІІ-IV квартал 2016 року Створено енергетичну агенцію, де населення має можливість отримати всю необхідну інформацію та вичерпну консультацію компетентного спеціаліста у тих чи інших питаннях у сфері енергозбереження
2.6 Виготовлення інформаційних матеріалів та друкованої тематичної продукції Протягом року 10 000 грн. міський бюджет(пот. видатки) Виготовлено для розміщення у ДНЗ інформаційні таблички, які міститимуть інформацію про реалізовані в цих установах енергоефективні проекти та якісну друковану продукцію
2.7 Написання грантових заявок на кошти міжнародної технічної допомоги з метою реалізації проектів інформування громади щодо необхідності енергозбереження та захисту довкілля Протягом року По мірі відкриття конкурсів та грантових програм міжнародних донорських організацій
3. Зменшення споживання традиційних видів енергії в житловій, бюджетній та комунальній сферах міста
3.1 Термомодернізація багатоквартирних житлових будинків міста Протягом року 10 001 026 грн.В рамках проекту ЄС, (в т.ч. 1 500 000 грн. кошти м/б, кап. видатки),6 500 821 грн. – грантові кошти ЄС, 2000 205 грн. –співфінансування мешканців Проведено термомодернізацію обраних на конкурсних засадах багатоквартирних житлових будинків
1 2 3 4 5
3.2 Подання грантових заявок на отримання коштів міжнародної технічної допомоги, субвенцій державного та обласного бюджетів на реалізацію проектів в сфері енергоефективності Протягом року Подання грантових заявок на конкурси державних і обласних програм, міжнародних донорських фондів, посольств
3.3 Придбання енергоефективних ламп у ДНЗ «Росинка» та ДНЗ «Зірочка» Протягом року 15 000,00 грн.міський бюджет (пот. вид.) Придбано та встановлено енергоефективні LED-лампи в зазначених ДНЗ
4. Запровадження використання нетрадиційних та поновлюваних джерел енергії
4.1. Створення передумов для впровадження проектів вітрової та сонячної енергетики як альтернативного джерела енергії II-IV квартал 2016 року Розроблений вітроатлас, детально вивчено питання щодо можливості застосування вітрової енергетики на території індустріального парку «Долина» та інших ділянках міста
4.2. Розробка проектно-кошторисної документації на реконструкцію систем опалення та гарячого водопостачання ДНЗ «Зірочка» та НВК№2 І-ІІ квартал2016 року В рамках проекту, що фінансується з ДФРР Розроблені ПКД, отримані всі необхідні експертизи та погодження
4.3. Реконструкція системи гарячого водопостачання, встановлення сонячних колекторів в ДНЗ «Сонечко» та ДНЗ «Зірочка» ІІ квартал2016 року 300 000 грн.міський бюджет (кап. вид.) Змонтована та введена в експлуатацію система сонячних колекторів на установах
4.4. Реконструкція системи опалення у ДНЗ «Золота рибка», ДНЗ «Сонечко» та ДНЗ «Зірочка» з встановленням модульних твердопаливних котелень ІІІ – ІV квартал2016 року В рамках проекту, що фінансується з ДФРР Встановлено модульні котельні для опалення за рахунок твердого палива (відходи деревини, дрова, тріска)
4.5. Подання проектів на участь в конкурсному відборі в рамках фінансування в 2017 році з Державного фонду регіонального розвитку ІІІ – ІV квартал2016 року Розроблені проектні заявки та подані на конкурсний відбір
4.6. Написання та подання грантових заявок на встановлення в бюджетних установах міста систем використання альтернативних джерел енергії Протягом року Постійний моніторинг доступних грантових конкурсів, розроблені та подані заявки

Документ опубліковано 06 квітня 2016
Втратило чинність
Детальніше