РІШЕННЯ
Від 21.07.2016. № 336-12/2016
м. Долина
Про програму співфінансування заходів
із заміни вікон та дверей у багатоквартирних
будинках м. Долина на 2016-2018рр.
Відповідно до ст. ст. 322, 382 Цивільного кодексу України, ст. ст. 151, 153 Житлового кодексу УРСР, Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», рішеннями Конституційного Суду України від 02.03.2004 р. N 4-рп/2004 та від 09.11.2011 р. N 14-рп/2011, з метою забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, реалізації напрямків енергозберігаючої стратегії міста, поліпшення житлових умов мешканців багатоквартирних житлових будинків шляхом забезпечення дольової участі власників квартир і нежитлових приміщень (співвласників) у співфінансуванні заходів із заміни вікон та дверей у під’їздах багатоквартирних житлових будинків, керуючись пунктом 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада:
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити програму співфінансування заходів із заміни вікон та дверей у багатоквартирних будинках в м. Долина на 2016-2018 роки (додається).
2.Комунальному підприємству «Управління комунального майна» Долинської міської ради забезпечити виконання заходів Програми та щорічно звітувати перед міською радою про хід виконання Програми.
3.Фінансовому відділу міської ради:
-виходячи з можливостей доходної частини, передбачити кошти на виконання заходів Програми;
-забезпечувати фінансування Програми в межах бюджетних призначень на КП «УКМ».
4.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, благоустрою та екології.
Міський голова Володимир Гаразд
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням міської ради
від 21.07.2016. № 336-12/2016
ПРОГРАМА
заміни вікон та дверей у багатоквартирних будинках в м. Долина на 2016-2018 рр.
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Програма заміни вікон та дверей у багатоквартирних будинках в м. Долина на 2016-2018 рр. (далі – Програма) розроблена на основі та з метою реалізації Державної цільової економічної Програми енергоефективності на 2010-2016 роки, Національного плану дій з енергоефективності на період до 2020 року, Закону України «Про енергозбереження», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання заходів з енергозбереження», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 929 «Про продовження строку виконання Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки», Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2011 № 1056 «Деякі питання використання коштів у сфері енергоефективності та енергозбереження», Стратегії сталого розвитку в сфері енергоспоживання міста Долина на 2009-2020 роки та Плану дій сталого енергетичного розвитку міста Долина (SEAP) на 2011-2020рр., затверджених рішенням Долинської міської ради № 227-7/2011 від 26.05.2011р. А також для підтримки проекту «Зменшення енергоспоживання та викидів СО2 в секторі багатоквартирних будинків міста Долина», що реалізовується Долинською міською радою і КП «УКМ» з фінансовою допомогою Європейського Союзу для виконання Грантового контракту ENPI/2014/342-059 та програми проведення заходів із утеплення пілотних багатоквартирних житлових будинків на 2016 рік затвердженої рішенням Долинської міської ради від 11.02.2016. № 113-5/2016.
Програма спрямована на підвищення енергоефективності багатоквартирних будинків міста, що передбачатиме, зокрема, механізми стимулювання здійснення енергозберігаючих заходів у будівлях шляхом забезпечення дольової участі (залучення коштів) співвласників будинку та міського бюджету.
ІІ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОПИС ПРОБЛЕМИ
Постійне зростання зовнішньої залежності від енергоресурсів, збільшення їхньої вартості змушую як державу, так і громаду шукати шляхи збереження енергії. За підрахунками експертів, сьогодні, левова частка втрати тепла втрачається саме через багатоквартирні будинки, а саме через старі вікна, не утеплені стіни, щілини в міжпанельних швах, під’їзди, що не закриваються, холодні горища, підвали будинків і т.д. Багатоквартирні будинки в м. Долина, так само як і в більшості містах України, споруджувались без врахування технологій збереження енергії, оскільки блакитне паливо в той час було досить дешеве.
У цей перехідний період, коли держава обіцяє кошти на проведення капітальних ремонтів та заходи енергозбереження в старих багатоквартирних будинках, а мешканці, внаслідок своєї байдужості та пасивності ще не усвідомлюють всієї своєї відповідальності щодо утримання спільного майна – будівлі і в силу загального економічного зубожіння та зростання тарифів на комунальні послуги, не мають достатньо коштів для утримання своїх же багатоквартирних будинків, – створюється патова, загрозлива ситуація щодо погіршення технічного стану багатоквартирних житлових будинків. Крім того, щоденні законодавчі ініціативи та «поспішні» реформи в житлово-комунальній галузі тільки підсилюють пасивність і невизначеність мешканців багатоповерхівок – і проблема зростає. Тому громадяни продовжують звертатись до обслуговуючої організації та/або органу місцевого самоврядування з проханням (вимогою) щодо проведення капітальних ремонтів в багатоквартирних будинках, а в місцевому бюджеті коштів на проведення таких капремонтів (уже приватних!) багатоповерхівок недостатньо – і як наслідок зростає соціальне напруження серед жителів багатоквартирних будинків.
Тих хто створили ОСББ Держава підтримує через програму «Теплий дім» фінансуючи 40 % від вартості робіт з термосанації будівлі.
Тому з метою відновлення соціальної справедливості ( рівняння прав жителів будинків ОСББ по відношенню до інших) та виконання поставлених на орган місцевого самоврядування функцій щодо забезпечення належного рівня і якості житлово-комунальних послуг та контролю за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг, доцільно та необхідно впроваджувати заходи щодо популяризації та розвитку почуття відповідального співвласника будинку, посилення впливу співвласників на умови свого проживання, утримання і обслуговування житла, залучити, активізувати та стимулювати громадян до розв’язання власних житлових проблем, в тому числі і через здійснення заходів капітального характеру в багатоквартирних будинках.
Отож, зважаючи на існування вищезазначених проблем та в умовах швидкого зростання вартості енергоресурсів потрібно запровадити механізм співфінансування капітальних ремонтів будинків, який доцільно сфокусувати на посильних (малозатратних) як для населення, так і для міського бюджету заходах – заходах енергозбереження. Таким чином, внаслідок власного співфінансування на енергоефективні заходи в будівлі, мешканці зможуть не тільки покращити свої умови проживання, а й побачити економічні вигоди, у них формуватиметься відповідальне ставлення до спільного майна і обов’язок його утримувати, зберігати та покращувати.
Така діяльність і партнерство громадськості та міської ради тільки підвищить рівень довіри населення до діяльності міської ради та всього депутатського корпусу.
Одним із енергоефективних заходів у багатоквартирному будинку, який не потребує значних коштів, є утеплення (заміна) вікон та дверей. Специфічною особливістю міста Долини є те, що в багатоквартирних будинках повністю відсутня централізована система теплопостачання. Опалення квартир та індивідуальних житлових будинків здійснюється за рахунок використання газових котлів та електрообігрівачів, тому про обігрів під’їздів ніхто не задумується. Експерти підрахували, що якщо у під’їзді ущільнити вікна та довести до ладу двері, то температура у квартирах (залежно від обсягу заходів) підвищиться на 2-3 градуси.
ІІІ. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ
3.1.Метою Програми є створення дієвого механізму залучення коштів співвласників для безпечного, комфортного проживання у багатоквартирних житлових будинках, шляхом здійснення енергоефективних заходів в будівлі через придбання енергоефективних матеріалів, до яких належать вікна та двері в місцях загального користування в багатоквартирних будинках м. Долина.
3.2.Основні завдання Програми:
- стимулювати активність мешканців у напрямку покращання стану багатоквартирних будинків шляхом дольової участі у заміні віконних та дверних конструкцій;
- підвищити комфортність умов проживання для жителів в багатоквартирних будинках міста;
- стимуляція мешканців багатоквартирних будинків щодо їхньої самоорганізації з метою належного утримання будинку;
- зменшити споживання енергетичних ресурсів (енергоносіїв) у багатоквартирному житловому фонді м. Долина.
ІV. ЗАГАЛЬНИЙ ОПИС ТА МЕХАНІЗМ РЕАЛІЗАЦІЇ ЗАХОДІВ ПРОГРАМИ
Виконавцем Програми і розпорядником коштів міського бюджету є комунальне підприємство Долинської міської ради «Управління комунального майна» (далі – КП «УКМ»).
Програма передбачає реалізацію протягом 2016-2018 рр. наступних заходів:
1.Популяризації Програми та проведення інформування населення міста.
Даний захід передбачає доведення до мешканців багатоквартирних будинків умови участі в Програмі через місцеві ЗМІ, мережу Інтернет та будинкові і особисті зустрічі з ініціативними групами від багатоквартирних будинків. Планується щомісячно здійснювати публікації (інтерв’ю, результати Програми) у віснику та на сайті міської ради.
2.Оформлення специфікації по конкретному будинку (під’їзду) із складанням кошторису вартості робіт та джерел співфінансування.
2.1.Питання проведення заміни вікон та/або дверей в будинку (під’їзді) вирішується зборами співвласників, рішення яких оформляється протоколом (Додаток №1 до Програми).
2.2.Ініціативна група, у складі не менше трьох осіб, звертається до КП «УКМ» із заявою (Додаток №2 до Програми) про заміну вікон та/або дверей в будинку (під’їзді). КП «УКМ», на основі звернення від ініціативної групи, протягом не більше як 5-ти днів, визначає обсяг виконання робіт по заміні вікон та дверей у будинку (під’їзді) та загальну вартість робіт, яка погоджується із ініціативною групою. КП «УКМ» протягом не більше як 5-ти днів визначає обсяг виконання робіт та їх загальну вартість.
2.2.1.У випадку погодження об’єму робіт та загальної вартості ініціативна група скликає збори співвласників для прийняття відповідного рішення, яке оформляється протоколом (Додаток №1 до Програми).
2.2.2.У випадку непогодження ініціативною групою із загальною вартістю робіт по заміні вікон та дверей, вона (ініціативна група) подає до КП «УКМ» не менше трьох альтернативних цінових пропозицій із дотриманням вимог, передбачених п. 2.3. Розділу 2 Програми. КП «УКМ» розглядає дані цінові пропозиції та обирає із них найкращу за шкалою «ціна-якість». Інформація про загальну вартість робіт доводиться до ініціативної групи, яка скликає збори співвласників для прийняття відповідного рішення, яке оформляється протоколом (Додаток №1 до Програми).
2.3.Вимоги до віконних та дверних конструкцій:
Вимоги до віконних блоків:
- Склопакет має бути двокамерним та енергозберігаючим склом.
- Чотирьох камерний віконний профіль.
Дверний блок має бути обладнаний доводжувачем.
Мінімально допустиме значення опору теплопередачі огороджуючих конструкцій ( вікон та дверей) житлових та громадських будинків (Rq min- 0.5) ДБН В.2.6-31:2006 Конструкції будинків і споруд «Теплова ізоляція будівель»
2.4.Роботи по заміні віконних та/або дверних конструкцій включають в себе монтаж усіх конструкцій з подальшим обробленням відкосів (зобов’язання співвласників будинку).
3.Прийом заявок від співвласників та формування списку будинків (під’їздів), які потребують заміни вікон та дверей.
3.1.Заміна вікон та дверей здійснюється виключно на умовах співфінансування міського бюджету та коштів співвласників будинку (власники квартир (нежитлових приміщень) чи інших коштів, незаборонених законом.
3.2.Ініціативна група, від імені співвласників, подає до КП «УКМ» заявку встановленого зразка (Додаток №3 до Програми) про участь в Програмі, гарантуючи співфінансування заходів із заміни вікон та/або дверей, а також гарантують ремонт відкосів під час заміни вікон/дверей. Відповідальна особа КП «УКМ» здійснює перевірку заповнення заявки, реєструє її в журнал реєстрації заявок на заміну вікон та дверей, присвоює реєстраційний номер та проставляє дату подання.
4.Закупівля та встановлення вікон та/або дверей в багатоквартирних житлових будинках (під’їздах) за умови фінансової участі співвласників будинку.
4.1.Виконавець Програми КП «УКМ» здійснює перевірку наявності коштів у бюджеті та протягом не більше як десять робочих днів з дня реєстрації заявки на участь в Програмі здійснює укладання трьохстороннього договору купівлі-продажу віконних та/або дверних конструкцій або надає обґрунтовану відповідь про відмову у виконанні робіт чи/або формує титульні списки на майбутній період. Відмова від укладання договору від імені співвласників скасовує їхню заявку на участь в Програмі. Окрім типових для договору купівлі-продажу істотних умов, обов’язково має бути умова, за якою спочатку за вікна та/або двері оплачують (авансом) співвласники будинку, а потім Виконавець Програми (КП «УКМ»).
4.2.Виконавець Програми КП «УКМ» здійснює контроль та технічний нагляд за встановленням віконних та/або дверних конструкцій в будинку (під’їзді).
Фінансування Програми відбувається відповідно до розділу 5 Програми та бюджетних рішень міської ради.
- ФІНАНСУВАННЯ ПРОГРАМИ
Заміна вікон та/або дверей здійснюється виключно на умовах співфінансування коштів міського бюджету та коштів співвласників будинку (власники квартир (нежитлових приміщень). Співвласники для здійснення заходів по заміні вікон та дверей можуть залучати інші кошти, незаборонені законом, включаючи кошти із тарифу на утримання будинку і прибудинкової території. При співфінансуванні заходів із заміні вікон та дверей за рахунок коштів із тарифу на утримання будинку і прибудинкової території має бути рішення більшості загальних зборів усіх співвласників будинку або ОСББ та згода Виконавця послуг із утримання будинку та прибудинкової території.
Фінансування Програми з боку міського бюджету проводиться через Розпорядника коштів в межах асигнувань, затверджених рішенням про міський бюджет на відповідний рік, по загальному та спеціальному фондах в межах діючого бюджетного законодавства по кодах тимчасової класифікації видатків.
Розпорядник коштів – комунальне підприємство Долинської міської ради – «Управління комунального майна».
Фінансування робіт із заміни вікон та/або дверей в будинку (під’їзді) здійснюється наступним чином:
-кошти співвласників чи інші джерела, що не суперечать нормам чинного законодавства,- 50% від вартості вікон та/або дверей;
– кошти міського бюджету м. Долина,- 50% від вартості вікон та/або дверей.
Співвласники, після проведення робіт по заміні вікон та/або дверей, беруть на себе зобов’язання зробити відкоси.
За попередніми підрахунками КП «УКМ» для виконання заходів Програми та досягнення позитивних результатів необхідне орієнтовне фінансування у сумі 2 400 0000,00 грн. Розподіл фінансування по роках наведений нижче у Таблиці 1. Фінансування заходів Програми.
Таблиця 1
Фінансування заходів Програми
№ з/п | Назва проекту (заходу) | Джерела фінансування, (грн.) | ||
Разом | Міський бюджет | Інші джерела | ||
1. | Фінансування заходів в 2016 році | 480 000,00 | 240 000 | 240 000,00 |
2. | Фінансування заходів в 2017 році | 1 200 000,00 | 600 000,00 | 600 000,00 |
3. | Фінансування заходів в 2018 році | 1 200 000,00 | 600 000,00 | 600 000,00 |
VІ. КОНТРОЛЬ ЗА ХОДОМ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
Головний розпорядник коштів, в межах своїх повноважень, здійснює оцінку ефективності Програми, що передбачає заходи з моніторингу, аналізу та контролю за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів.
Оцінка ефективності Програми здійснюється на підставі аналізу результативних показників, а також іншої інформації, що міститься у бюджетних запитах, кошторисах, звітах про виконання.
Контроль за використанням бюджетних коштів, спрямованих на забезпечення виконання Програми, здійснюється в порядку, встановленому бюджетним законодавством.
Контроль за виконанням цієї Програми здійснюють Долинська міська рада, постійні профільні комісії Долинської міської ради, виконавчий комітет Долинської міської ради, депутати Долинської міської ради.
КП «УКМ» по завершенні фінансового року звітує перед Долинською міською радою про результати роботи Програми за попередній рік. Результати роботи Програми висвітлюються для громадськості у місцевих ЗМІ, сайті міської ради та інших інформаційних носіях, а також у вигляді соціальної реклами через розміщення біл-бордів з зображенням результатів для заохочення мешканців та популяризації механізму співфінансування.
VІІ. ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
Після впровадження енергоефективних заходів із заміни вікон та/або дверей в окремих багатоповерхових будинках (під’їздах) у мешканців знизяться витрати на обігрів своїх помешкань, а як наслідок зменшення споживання теплової енергії та газу (особливо це відчують жителі нижніх поверхів). Досвід використання програм спів фінансування на основі громадсько-публічного партнерства дозволяє стверджувати, що співвласники, які доклались власним коштом до ремонтів, у подальшому обачніше ставляться до утримання спільного майна. Таким чином, у випадку реалізації Програми вдасться досягти наступних результатів:
- урівняти в правах всіх співвласників багатоквартирних будинків в місті.
- поліпшиться естетичний вигляд споруди та покращиться загальний мікроклімат у будинках (під’їздах), де будуть реалізовані енергоефективні заходи.
- підвищиться рівень солідарної та особистої відповідальності співвласників за утримання та обслуговування спільного майна.
- зросте комфорт співвласників, а також зменшиться поточні витрати на комунальні послуги як додатковий ефект (за рахунок покращання енергозбереження);
- скорочення витрат на утримання та експлуатацію багатоквартирних житлових будинків.