Втратив чинність рішення сесії
від 29.06.2023 № 2226-33/2023
РІШЕННЯ
Від 28.09.2021 № 628-16/2021
м. Долина
Про Програму відшкодування різниці
в тарифах на послуги з централізованого
водопостачання і централізованого водовідведення
та фінансової підтримки КП «Водоканал»
Долинської міської ради на 2021, 2022 роки
З метою забезпечення стабільної роботи КП «Водоканал» з надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення споживачам Долинської міської територіальної громади, а також сусідніх територіальних громад, відповідно до пункту 14 статті 91 Бюджетного кодексу України, пункту 2 статті 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та керуючись пунктом 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити Програму відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення та фінансової підтримки КП «Водоканал» Долинської міської ради на 2021, 2022 роки (додається).
2.Затвердити Порядок надання та використання коштів місцевого бюджету на відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КП «Водоканал» Долинської міської ради (додається).
3.Фінансовому управлінню міської ради при внесенні змін до бюджету міської територіальної громади на 2021 рік та при формуванні бюджету на 2022 рік, виходячи з можливостей дохідної частини бюджету, передбачити бюджетні призначення на фінансування Програми.
4.КП «Водоканал» підготувати на подати проєкт Програми відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення до Болехівської міської та Вигодської селищної рад для прийняття відповідних рішень з цього питання.
5.Інформацію про виконання Програми заслухати на сесії міської ради в І кварталі 2022 та 2023 років.
6.Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії міської ради з питань бюджету та фінансів; з питань житлово-комунального господарства та благоустрою.
Міський голова Іван Дирів
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від 28.09.2021 № 628-16/2021
П Р О Г Р А М А
відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого
водопостачання та централізованого водовідведення та фінансової підтримки КП «Водоканал» Долинської міської ради
на 2021, 2022 роки
1.Паспорт Програми
- Ініціатор розроблення Програми – Долинська міська рада
- Розробник Програми – управління житлово-комунального господарства Долинської міської ради
- Учасники Програми – Долинська міська рада,
КП «Водоканал» Долинської міської ради
- Термін реалізації Програми – 2021, 2022 роки
5.Обсяги фінансування Програми – в межах бюджетних призначень
- Основні джерела фінансування – бюджет Долинської
Програми міської ради,
інші незаборонені законодавством джерела
2.Проблеми, на розв’язання яких спрямована Програма
Основним напрямом роботи КП «Водоканал» Долинської міської ради є виробництва та реалізації якісних послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення споживачам Долинської міської територіальної громади та сусідніх громад (Вигодської селищної територіальної громади, Болехівської міської територіальної громади).
Послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення надаються населенню, підприємствам та установам очисними водопровідними та каналізаційними спорудами.
На добу споживається понад 3500 м3 питної води. Загальна протяжність водопровідної мережі складає 188 км та каналізаційної мережі – 43 км. Станом 01.07.2021 року підприємство забезпечувало питною водою 12882 абонентів та 593 підприємства, установи та організації, серед яких лікарні, дитячі садочки, органи державної, міської влади, ряд інших життєво важливих об’єктів.
Централізованим водовідведенням забезпечуються споживачі міста Долини та частково села Мала Тур’я.
Комунальне підприємство «Водоканал» є стратегічно важливим підприємством територіальної громади. Від належного забезпечення виконання ним власних статутних завдань залежить загальна соціально-економічна ситуація в громаді.
На даний час фінансовий стан підприємства є критичний. КП «Водоканал» має заборгованість по податкових платежах, з оплати послуг з електропостачання, не забезпечує своєчасну виплату заробітної плати. Такий стан на підприємстві в основному зумовлений невідповідністю діючих тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення економічно обґрунтованим витратам на їх виробництво.
Забезпечити фінансову стабільність у роботі підприємства можливо шляхом запровадження системного підходу у формуванні тарифної політики щодо цього підприємства, застосовуючи норми чинного законодавства про повноваження органів місцевого самоврядування в питанні ціноутворення.
Статтею 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що орган місцевого самоврядування встановлює ціни/ тарифи на житлово-комунальні послуги.
При цьому, стаття 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення» містить вимогу, що у випадку встановлення органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування регульованої ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, зазначені суб’єкти владних повноважень зобов’язані відшкодувати суб’єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів.
При невизначеності джерел фінансування витрат на відшкодування різниці в тарифах з відповідних бюджетів, суб’єкту господарювання надається право оскаржити таке рішення в судовому порядку (п.2 зазначеної вище статті закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 р. №869 “Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги” надається можливість уповноваженому органу проводити коригування тарифів за відповідними складовими, вартість яких не залежить від надавача послуг. Зокрема, це стосується збільшення або зменшення податків і зборів (обов’язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зниження планових показників прибутковості підприємства та ін.
Проте, через складність застосування процедури коригування тарифів: її організаційної складової та особливостей технологічного процесу з надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення, такий механізм зміни тарифів практично не використовується у цій сфері.
Норми цієї постанови регламентують також порядок відшкодування втрат ліцензіатів-надавачів послуг, які виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, їх встановлення та оприлюднення уповноваженим органом.
З огляду на наведені законодавчі норми, що діють у питанні регулювання тарифів на житлово-комунальні послуги, необхідно прийняти найбільш ефективні заходи з фінансового оздоровлення КП «Водоканал».
Необхідно зауважити, що суттєво погіршився фінансовий стан підприємства з введенням в дію рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі за позовом ТзОВ «Світ шкіри» про визнання протиправним та не чинним рішення Долинської районної ради від 06.02.2020 року № 877-44/2020 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» в частині відміни встановленого тарифу для підприємств, установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів та інших споживачів на рівні 60 грн/м3. Підприємство при розрахунках з споживачами повернулося з березня 2021 року до раніше встановленого рішенням Долинської районної ради тарифу за послуги централізованого водопостачання на рівні 22 грн/м3. Як результат, витрати на виробництво послуг значно перевищували доходи і за підсумками роботи 8-ми місяців, підприємство отримало збитки від діяльності в сумі понад 2,6 млн. грн. Зазначені тарифи діють по даний час.
Підприємство продовжує поглиблювати збитковість.
Беручи до уваги вищенаведені фактори впливу на фінансову ситуацію підприємства, є потреба у прийнятті цільової програми з врегулювання питання тарифної політики та його фінансової підтримки.
Зволікання у вирішення цієї проблеми приведе до суттєвого погіршення фінансового стану підприємства і ставить під загрозу забезпечення безперебійного надання послуг з водопостачання та водовідведення населенню та іншим споживачам.
Разом з тим це буде мати і інші негативні наслідки,а саме:
– зниження рівня якості наданих послуг та погіршення санітарно-епідеміологічної ситуації в громаді;
– зростання заборгованості підприємства за енергоносії та податкових зобов’язаннях та нарахування підприємству штрафних санкцій і пені за несвоєчасні та неповні розрахунки ;
– незабезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам підприємства. тощо.
Прийняття цільової Програми відшкодування різниці в тарифах на послуги централізованого водопостачання та водовідведення та надання фінансової підтримки забезпечить стабільну діяльність комунального підприємства «Водоканал» в період встановлення тарифів в розмірі, меншому від економічно обґрунтованого та в період між встановленням нових тарифів й при виникненні інших обставин.
Окрім відшкодування різниці в тарифах на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, фінансова підтримка комунальному підприємству може здійснюватися також шляхом:
– внесків до їх статутного капіталу з метою поповнення обігових коштів та інвестування в необоротні активи за рахунок спеціального фонду – бюджету розвитку міського бюджету;
– надання поточних трансфертів підприємству за рахунок загального фонду міського бюджету.
При цьому необхідно зазначити, що у відповідності до статті 91 Бюджетного Кодексу та статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування мають право самостійно визначати напрями використання бюджетних коштів, в тому числі на фінансування інших програм, пов’язаних з виконанням повноважень, затверджених відповідною місцевою радою.
Для відображення видатків на відшкодування різниці в тарифах Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів, що затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2017 № 793 «Про затвердження складових програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів» передбачено код 6071 «Відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги, що затверджувалися або погоджувалися рішенням місцевого органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання)».
Отже, Програма відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для населення та фінансової підтримки комунального підприємства «Водоканал» розроблена на виконання та з дотриманням вимог законів України «Про місцеве самоврядування в України, «Про ціни і ціноутворення», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Бюджетного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 “Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги”.
Програма сприятиме забезпеченню фінансової стабільності підприємства зміцненню його матеріально-технічної бази та своєчасного проведення розрахунків з бюджетом.
3.Мета Програми
Метою Програми є:
– запровадження єдиного механізму відшкодування різниці в діючих тарифах на послуги централізованого водопостачання та водовідведення економічно обґрунтованим витратам на їх виробництво;
– забезпечення беззбиткової діяльності КП «Водоканал» Долинської міської ради;
– збереження обсягу та якості надання послуг з централізованого водопостачання, водовідведення відповідно до встановлених стандартів якості надання таких послуг.
4.Фінансове забезпечення Програми
Фінансування заходів здійснюється за рахунок:
– коштів міського бюджету;
– інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.
Бюджетні кошти, що фінансуються для виконання Програми використовуються в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених рішенням Долинської міської ради.
Головним розпорядником коштів за Програмою виступає Управління житлово-комунального господарства Долинської міської ради і Управління благоустрою та інфраструктури Долинської міської ради.
Одержувач коштів – комунальне підприємства «Водоканал» Долинської міської ради. Одержувач використовує бюджетні кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнував, затверджених у кошторисі головного розпорядника коштів на відповідний бюджетний рік.
5.Перелік заходів, обсяги та джерела фінансування Програми
№ з/п | Найменування заходу | Орієнтовні обсяги фінансування,
тис. грн |
||
Міський бюджет | Інші джерела фінансування | |||
2021рік | 2022 рік | |||
1 |
Відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що затверджувалися або погоджувалися рішенням органу місцевого самоврядування, та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання) | Відповідно до розрахункової суми та в межах бюджетних призначень | Відповідно до розрахункової суми та в межах бюджетних призначень | |
2 | Внески до статутного капіталу | – | 500,0 | |
3 | Надання поточних трансфертів підприємству | 5000,0 | 4500,0 | |
Всього | 5000,0 | 5000,0 |
- Очікувані результати виконання Програми:
забезпечення безперебійного цілодобового постачання води споживачам всіх категорій;
впорядкування розрахунків підприємства з енергопостачальними організаціями ;
створення умов для стабільної і беззбиткової роботи комунального підприємства при здійсненні господарської діяльності;
дотримання нормативів та стандартів якості послуг і правил при виробництві та наданні послуг з централізованого водопостачання та водовідведення;
підвищення рівня надійності роботи виробничих потужностей підприємства.
Додаток 1 до Програми
Порядок
надання та використання коштів місцевого бюджету на відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КП «Водоканал» Долинської міської ради
- Цей Порядок визначає механізм розрахунку та відшкодування КП «Водоканал» Долинської міської ради (далі Підприємство) різниці між діючими тарифами на централізоване водопостачання і централізоване водовідведення та фактичними витратами підприємства на їх виробництво (далі – різниця в тарифах).
- Міська рада передбачає у міському бюджеті видатки на відшкодування втрат Підприємству, що пов’язані із дією цін/тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення , які є нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво в межах можливостей дохідної частини бюджету .
- Підприємство готує розрахунки з різниці в тарифах за формою згідно з додатком відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 “Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги” та подає на розгляд виконавчому комітету Долинської міської ради.
4.Сума відшкодування різниці в тарифах визначається Підприємством на підставі таких підтвердних документів:
1) розрахунок фактичної собівартості постачання послуг, що засвідчений підписом керівника, скріпленим печаткою;
2) копія відповідного рішення органу місцевого самоврядування про встановлення діючих тарифів;
3) звіт про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності Підприємства, засвідчений підписом керівника, скріплений печаткою.
- Обсяг відшкодування різниці в тарифах визначається Підприємством як різниця між фактичними витратами, пов’язаними з наданням послуг споживачам, скоригованими на обмеження, передбачені в розрахунках діючих тарифів, і фактичними нарахуваннями згідно з тарифами, що встановлювалися органом місцевого самоврядування, з урахуванням перерахунків за низькоякісні та надані не в повному обсязі послуги.
- Головний розпорядник бюджетних коштів, у межах бюджетних призначень, проводить відшкодування витрат по різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та централізоване водовідведення шляхом перерахування коштів на рахунок Підприємства, відкритий в Управлінні державного казначейства .
Додаток до Порядку надання та використання коштів бюджету Долинської територіальної громади на відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення
РОЗРАХУНОК
різниці в тарифах на
____________________________________________________________________, (назва послуги) наданої споживачам ____________________________________________________________________ (найменування підприємства, код згідно з ЄДРПОУ) |
Місяць | Фактичні нарахування згідно із встановленими тарифами з
(у розрізі споживачів) |
Фактичні витрати з надання послуг (повна собівартість)
(у розрізі споживачів) |
Різниця між фактичними витратами та фактичними нарахуваннями
(у розрізі споживачів) |
Сума, що відшкодована за попередній період (в т.ч. фінансова підтримка) | Підлягає відшкодуванню
(у розрізі споживачів) |
Керівник підприємства | ______________ (підпис) |
____________________ (ініціали та прізвище) |
Головний бухгалтер | ______________ (підпис) |
_____________________ (ініціали та прізвище) |
М. П. |
Примітка. Розрахунок різниці в тарифах проводиться без урахування податку на додану вартість.