РІШЕННЯ
Від 20.08.2019. №68-3/2019
м. Долина
Про участь Проекту щодо вирощування
і переробки лікарської сировини
у десятому обласному
конкурсі проектів та програм
розвитку місцевого самоврядування
Розглянувши та обговоривши Проект “Створення кластеру по вирощуванню і переробці лікарської сировини в Долинському ОТГ”, керуючись Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити Проект “Створення кластеру по вирощуванню і переробці лікарської сировини в Долинському ОТГ”.
2.Заступнику міського голови Володимиру Смолію до 29 серпня 2019 року направити даний Проект Дирекції обласного конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування для участі в десятому обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування.
3.Фінансовому відділу міської ради, у випадку затвердження поданого Проекту до фінансування з обласного бюджету, при формуванні бюджету Долинської міської об’єднаної територіальної громади на 2020 рік передбачити кошти в сумі 500,0 тис. грн для реалізації заходів даного Проекту.
4.Контроль за виконанням даного рішення покласти на міського голову Володимира Гаразда.
Міський голова Володимир Гаразд
Додаток до рішення міської ради
від 20.08.2019. № 68-3/2019
Концепція проекту
Проект «Створення кластеру по вирощуванню і переробці лікарської сировини в Долинському ОТГ» розроблений у відповідності до основних напрямків визначених обласною радою, а саме другого пріоритету : «Збільшення доданої вартості сільськогосподарської продукції», підпріоритет «Переоснащення діючих та створення нових малих підприємств з виробництва та переробки с/г продукції».
Актуальність даного проекту полягає в тому , що після створення ОТГ в сфері відповідальності Долинської міської об’єднаної територіальної громади опинилося велика кількість земель сільськогосподарського призначення, пасовищ та земель запасу, які на даний момент не використовуються, до цього також треба добавити землі промисловості. В цілому по ОТГ площа таких земель становитиме декілька сотень гектарів. Ці площі, що роками не використовуються, заростають бур’янами, погіршують свою родючість і стають розсадниками шкідливих рослин таких як Борщівник Сосновського, тощо. З іншого боку жителі громади володіючи земельними ресурсами не експлуатують їх належним чином, втрачають можливість отримати додаткові доходи, і покращити добробут своєї родини.
Ми спостерігаємо повну відсутність зацікавленості до використання таких розрізнених земельних ділянок з боку агрохолдингів, великих агровиробників та достатньої кількості ресурсів з боку дрібних агровиробників і відсутність інструменту впливу з боку органів місцевого самоврядування. Такий стан справ може продовжуватися ще не один рік.
Одним з можливих способів вирішення такої ситуації ми бачимо в ініціюванні органом місцевого самоврядування створення кластера по вирощуванню лікарських рослин. (Кластер – як галузеве, територіальне та добровільне об’єднання підприємницьких структур, які тісно співпрацюють із науковими (освітніми) установами та органами місцевої влади з метою підвищення конкурентоздатності власної продукції і сприяння економічному розвитку регіону).
Лікарські рослини ми вибрали виходячи з декількох причин:
– по перше – наша територія по своїх кліматичних та ґрунтових умовах сприятлива для вирощування багатьох з них ;
– по друге – вирощування лікарських рослин не потребує значних площ і дорогих сільськогосподарських машин та агрегатів ;
– по третє – ринок збуту лікарських рослин фасованих і не фасованих динамічно зростає з року в рік;
– по четверте – лікарська сировина має значний експортний потенціал.
В комплексі всі ці причини спонукають до висновку, що збільшення сільськогосподарського виробництва необхідно робити саме в цій сфері.
Як це планується зробити в рамках проекту. Реалізовувати заходи проекту буде виконавець КП «Долина-Інвест», штатний розпис якої планується підсилити додатковою одиницею. Проектна команда розпочне діяльність в 2-х напрямках одночасно по відбору земельних ділянок для створення пілотних плантацій та закладки насіннєвої ділянки.
Після відбору земельних ділянок науковцями, партнерами проекту, будуть розроблені технологічні карти для кожної ділянки із визначенням культур, які найбільш оптимальні для посадки. Буде визначено комплекс агротехнічних заходів та необхідне обладнання. Надалі, силами новоствореного малого підприємства будуть виконані необхідні роботи та посаджені плантації лікарських рослин, на площі до 5 га; так само, буде проведена закладка насіннєвої плантації площею до 0,5 га. Протягом сезону будуть провадитися усі агротехнічні заходи передбачені технологічними процесами.
Крім цього проектом передбачено проведення інформаційно просвітницької діяльність серед жителів ОТГ, власників невикористовуваних земельних ділянок. В процесі цієї діяльності науковцями буде проведено ряд навчальних та тренінгових занять під-час яких буде проводитися робота по залученню нових бажаючих до створення плантацій.
Проектною командою буде здійснено відбір приміщення для створення цеху по переробці лікарської сировини, розроблена необхідна документація та закуплено обладнання.
В результаті реалізації проекту очікується досягнення наступних результатів:
Буде створене покращена матеріальна комунального підприємства база на суму 400 000 гривень.
Підприємство буде укомплектовано першочергово необхідним агротехнічним обладнанням та розпочне господарську діяльність:
– буде виконано весь комплекс агротехнічних робіт, у відповідності до розроблених технологічних карт, та посаджена плантація лікарських рослин на площі 5 га;
– буде виконано весь комплекс агротехнічних робіт, у відповідності до розроблених технологічних карт, та створена насіннєва ділянка, площею до 0,5 га;
– буде проведений комплекс тренінгових та освітніх заходів по вирощуванню та переробці лікарської сировини;
– буде розроблена необхідна документація, та підготовлені умови для створення цеху по переробці лікарської сировини.
Без сумніву, такий проект не однорічний, і потреба у його фінансуванню становитиме біля 2 000 000 гривень, але ми пропонуємо в перший рік отримати необхідні 1 090 000 гривень (100%), які планується залучити з наступних джерел:
– фінансування з обласного бюджету – 490000 гривень, – фінансування з бюджету ОТГ – 500 000 гривень; з яких 400000 гривень будуть використані на покращення матеріальної бази комунального підприємства, 100000 гривень на управління та виконання інших заходів проекту.
В наступний рік планується повторно звернутися до Дирекції обласного конкурсу, або до інших донорів. В тому числі міжнародних.
Проект планується реалізовувати в партнерстві з наступними організаціями: КП «Долина Інвест» – виконавець проекту, відповідальний за організацію та проведення усіх заходів передбачених проектом, моніторинг та звітування.
Дослідна станція лікарських рослин Інституту Агроекології і Природокористування Національної академії аграрних наук України, яка несе відповідальність за розробку технологічних карт по створенню пілотних плантацій, консультаційний супровід по створенню та діяльності насіннєвої станції, проведення навчально-тренінгових занять з групами осіб, які виявили бажання вирощувати лікарські рослини.